Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Amica, Wideo

01.04.2019

 

Data: 1 kwietnia 2019 roku

Miejsce: Warszawa

Temat: Omówienie sytuacji finansowej i biznesowej Grupy Amica po roku 2018 oraz perspektyw na kolejne okresy

 

Amica stawia na digitalizację, widzi niszę w USA

Grupa Amica ma za sobą udany rok 2018, w którym szczególnie korzystnie zapisał się czwarty kwartał. Pokazał, że inwestorzy mogą liczyć na wzrost marż, co jest zresztą jednym z celów spółki na ten rok. Wyniki finansowe podczas konferencji omówił wiceprezes ds. finansowych Wojciech Kocikowski, podkreślając stabilność, niskie zadłużenie (dług netto / EBITDA 0,9x) i miejsce na wzrost. Akcjonariusze mogą liczyć również na wyższą o jedną trzecią dywidendę (więcej można przeczytać tutaj). 

tl_files/klienci/nowy/Amica/1.04.2019_Amc_2.jpg- W 2017 roku byliśmy zawiedzeni wynikami naszych obecnych trzech głównych rynków, tj. Polski, Niemiec i Rosji. Z kolei w 2018 roku Polska i Niemcy zachowały się bardzo dobrze. W Rosji wciąż widzimy duży potencjał, ale sytuacja makro i walutowa ogranicza wzrost tamtejszego rynku AGD. Prowadzimy ekspansję sprzedażową i geograficzną – powiedział Jacek Rutkowski, prezes Grupy Amica.

- Wśród nowych rynków, na które potencjalnie możemy się otworzyć, są Stany Zjednoczone. Mógłby być to ciekawy rynek dla Amiki, widzimy niszę dla nas obok obecnego duopolu na tamtejszym rynku. Mamy świadomość, że certyfikacja długo trwa, lokalne produkty w USA są odmienne od europejskich. Dlatego na razie jeszcze analizujemy ten kierunek – dodał prezes Rutkowski.

Pytania uczestników spotkania dotyczyły m.in. Wielkiej Brytanii, która jest w gronie istotnych rynków, na których obecnie działa Grupa Amica.

- Można przyjąć, że trzy czwarte naszej sprzedaży w Wlk. Brytanii to towary importowane z Chin. Dlatego też wariant brexitu bez umowy może stworzyć nam dobre warunki rozwoju. Przygotowaliśmy się na różne scenariusze, logistycznie i magazynowo jesteśmy zabezpieczeni na okres potencjalnych zawirowań – zaznaczył prezes Jacek Rutkowski.

Wskazał również, że inwestycje Amiki będą skupiały się w trzech obszarach – automatyzacji, asortymencie pobocznym i akwizycjach. 

tl_files/klienci/nowy/Amica/1.04.2019_Amc_3.jpg- Nie ma innej drogi niż robotyzacja fabryki, dzięki której nasze moce produkcyjne mogą dalej rosnąć. Będziemy inwestować również w kategorie poboczne. Na przykład sprzedajemy już 600-700 tys. okapów, ale decyzję o budowie własnej fabryki lub akwizycji w tym obszarze komplikuje duże zróżnicowanie modeli. Moglibyśmy sprzedawać więcej płyt grzejnych, ale brakuje nam najniższego segmentu cenowego, zatem albo postawimy na rozwój in-house, albo dokupimy firmę z tym asortymentem. Na pewno będziemy inwestować dalej w akwizycje firm dystrybucyjnych i produkcyjnych, choć nie widzimy na rynku dużych i łatwych transakcji – powiedział prezes Jacek Rutkowski. 

Wśród wyzwań na kolejne lata prezes Grupy Amica wymienił m.in. kompleksową digitalizację nie tylko w obrębie produkcji, ale również w zakresie procesów administracyjnych, wykorzystania botów, wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, internetu rzeczy czy big data. Duży potencjał widać również w polityce marek handlowych. Wyzwaniem jest również zapewnienie optymalnych źródeł dostaw towarów.

tl_files/klienci/nowy/Amica/1.04.2019_Amc_4.jpg- Kiedy w 2014 roku publikowaliśmy strategię HIT2023 przypuszczałem, że Chiny jako źródło towarów skończy się do 2020 roku. Już widać, że będzie to później. Mimo to pracujemy nad alternatywami, przemierzyliśmy w tym celu całą Europę. Musimy poprawić też jakość zarządzania w grupie. Postawimy bardziej na umiędzynarodowienie, gdyż 70% obrotów generujemy już za granicą. Tu widzę również duży potencjał – powiedział prezes Grupy Amica.

- Od roku 2013-2014 sporo się zmieniło, a wielu kwestii nie dało się przewidzieć. Sytuacja geopolityczna, jak konflikt Rosja-Ukraina, brexit czy wojna handlowa USA-Chiny, bardziej niż przypuszczaliśmy ma wpływ na nas. Dlatego też od kilku miesięcy pracujemy nad korektą strategii HIT2023, gdzie pewne akcenty będą inaczej rozmieszczone. Chcielibyśmy ją zaprezentować za około dwa miesiące – dodał prezes Jacek Rutkowski.

 

Linki:

Informacja prasowa nt. wyników Grupy Amica w 2018 roku - link

Prezentacja z konferencji - link

Raport okresowy Grupy Amica za rok 2018 - link

 

 

Wróć

Nasi klienci