Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Amica, Wideo

05.09.2019

 

Data: 5 września 2019 roku

Miejsce: Warszawa

Temat: Omówienie sytuacji biznesowej i finansowej Grupy Amica po pierwszym półroczu 2019 oraz perspektyw na kolejne okresy, w tym na rynku hiszpańskim dzięki marce Fagor

 

Marka Fagor zwielokrotni sprzedaż Grupy Amica w Hiszpanii 

W trakcie spotkania z przedstawicielami mediów na temat pierwszego półrocza 2019 Amica opublikowała raport bieżący, w którym poinformowała o przejęciu praw do marki Fagor.

- Podczas poprzedniego spotkania wynikowego wskazywałem, że chcielibyśmy rozstrzygnąć temat Fagora do czasu kolejnego spotkania tego typu. Z przyjemnością mogę poinformować, że właśnie została podpisana długoterminowa umowa dzierżawy marki Fagor z możliwością jej zakupu. To bardzo duży i szybki sukces nowej pani wiceprezes ds. sprzedaży Aliny Jankowskiej-Brzóski, która przerwała impas w długich negocjacjach i skierowała je na właściwe tory, finalizując umowę w trzy miesiące – skomentował Michał Rakowski, Członek Zarządu ds. Finansowych Grupy Amica.

Amica przejmuje prawa do sprzedaży dużego AGD (w tym sprzętu grzejnego, okapów, mikrofalówek, lodówek i zamrażarek, pralek i suszarek oraz zmywarek) pod marką Fagor na 15 lat z automatycznym przedłużeniem na kolejne 15 lat (raport bieżący – link, informacja prasowa - link). Opłaty licencyjne oparte są na przychodach realizowanych pod marką Fagor, przy czym przez pierwsze cztery lata minimalne opłaty wyniosą odpowiednio po 1,0 mln EUR dla pierwszych dwóch lat, 1,1 mln EUR dla trzeciego roku i 1,3 mln EUR dla czwartego roku.

-  To dla nas nowy sposób przejmowania marek, gdyż do tej pory kupowaliśmy całe spółki. Fagor przez dwa lata był w zawieszeniu, ale mimo to świadomość marki przekracza w Hiszpanii 85%, a w co drugim domu znajduje się sprzęt z logo Fagora i nadal jest to marka wymieniana spontanicznie jako związana ze sprzętem grzejnym. Jest to więc bardzo popularna marka w Hiszpanii i zamierzamy ten fakt wykorzystać. To również mocna marka w Portugalii, a także na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, ma także potencjał np. we Francji. Marka Fagor bardzo dobrze wpisuje się w nasze portfolio, w którym jest już Amica, CDA, Gram i Hansa, podobnie jak wpisuje się w realizację strategii HIT2023, której aktualizację planujemy na IV kwartał – powiedział CFO Grupy Amica.

Warto zaznaczyć, że o ile w pierwszej połowie 2019 roku sprzedaż Amiki w Hiszpanii miała wartość 1,4 mln EUR, o tyle sprzedaż dużego AGD pod marką Fagor potrafiła przekraczać 100 mln EUR rocznie.

- Zamierzamy wykorzystać szansę i zwielokrotnić obecną sprzedaż na rynkach, gdzie możemy już wykorzystać markę Fagor. Pojawimy się z nią w sklepach już w tym roku, a w przyszłym – po najbliższym planowaniu indeksów sprzedażowych w sieciach handlowych - będzie to już mocna obecność. W ślad za rozwojem sprzedaży zamierzamy zwiększać skalę naszej spółki hiszpańskiej, w której obecnie zatrudnionych jest około 15 osób. Większe zatrudnienie i zwiększanie mocy wytwórczych w zakładzie we Wronkach będzie kolejnym efektem używania marki Fagor przez Grupę Amica, gdyż będziemy musieli sprostać popytowi na sprzęt grzejny pod naszą nową marką – zaznaczył Michał Rakowski.

Spotkanie w naturalny sposób dotyczyło również świeżo opublikowanego raportu półrocznego, w którym widać stabilny wzrost Grupy Amica. W drugim kwartale zysk operacyjny wzrósł o 11% rdr, a wskaźniki płynności i zadłużenia pozostały na bezpiecznych, stabilnych poziomach (informacja prasowa – link). W całym półroczu Grupa Amica wypracowała blisko 88 mln PLN wyniku EBITDA przy 1,4 mld PLN przychodów. Zysk brutto (53 mln PLN, +1% rdr) znalazł się pod presją wyższych kosztów finansowych, natomiast wynik netto nie jest porównywalny ze względu na wycenę aktywa podatkowego związanego z prowadzeniem działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.

- Jesteśmy w trakcie już trzeciego zezwolenia z łącznie 120 mln PLN do aktywacji do czerwca przyszłego roku przy 25% uldze od wartości inwestycji. To wciąż znaczący impuls, wspierający nasze inwestycje rozwojowe we Wronkach – podkreślił CFO Grupy Amica.

W kontekście rosnącego popytu na wyroby z fabryki we Wronkach i rosnących mocy produkcyjnych pytania uczestników spotkania dotyczyły radzenia sobie Amiki z brakiem pracowników na lokalnym rynku.

- Zatrudniamy ponad 2,2 tys. osób, wspieramy się pracownikami z Ukrainy, w ramach CSR umożliwiamy pracę osadzonym w pobliskim zakładzie karnym, testujemy zatrudnianie pracowników z Indonezji. Stwarzamy korzystne warunki pracy rodzicom małych dzieci, m.in. poprzez stworzenie przedszkola na terenie zakładu – wskazał przedstawiciel Grupy Amica.

Patrząc na rynki zagraniczne, największym regionem jest Zachód z największymi europejskimi rynkami lokalnymi AGD w postaci Niemiec, Francji i Wlk. Brytanii.

- W Niemczech i Wlk. Brytanii mamy już dobrą pozycję rynkową. Z kolei zapowiadałem, że Francja może być czarnym koniem tego roku i podtrzymuję tę opinię – powiedział Michał Rakowski.

Wskazał też na dobre przyjęcie rynkowe nowych linii produktowych Amiki – Q-type i X-type oraz optymistyczne perspektywy rynku rosyjskiego na drugą połowę bieżącego roku. Przychody z tego rynku spadły w pierwszym półroczu o 15% rdr, notując zniżkę w zakresie towarów przy dobrej passie sprzętu grzejnego. Dobre perspektywy mają również inne duże rynki, jak Polska czy szerzej – poszczególne regiony geograficzne.

- Potencjalne spowolnienie gospodarcze w Europie może dodatkowo pomóc biznesowo Grupie Amica, gdyż w takich okresach konsumenci wybierają relatywnie tańsze produkty, w których mamy silną pozycję – podkreślił CFO Michał Rakowski.

 

Linki:

Informacja prasowa po H1 2019 - link

Informacja prasowa nt. marki Fagor - link

Raport okresowy H1 2019 Grupy Amica - link

Raport bieżący nt. marki Fagor - link

 

 

Wróć

Nasi klienci