Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Cambridge Chocolate Technologies

10.11.2017

 

Data: 10 listopada 2017 r.

Miejsce: Warszawa

Temat: Debiut akcji Cambridge Chocolate Technologies SA na rynku NewConnect

 

Akcje Cambridge Chocolate Technologies już na giełdzie

 Cambridge Chocolate Technologies (CCT), spółka z Grupy Adiuvo Investments (67,88% akcji), zadebiutowała w piątek, 10 listopada 2017 roku, na rynku NewConnect Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Jest ona 15. tegorocznym debiutantem na tym parkiecie oraz jako 10. spółka spośród 407 firm notowanych na NewConnect weszła w skład indeksu sektora biotechnologicznego. Do obrotu giełdowego trafiło 2,3 mln akcji serii D, objętych w ramach oferty prywatnej wiosną br. po cenie emisyjnej 8,7 PLN (łączna wartość emisji 20 mln PLN). W efekcie swoją giełdową historię spółka rozpoczęła z kapitalizacją 105,1 mln PLN. 

tl_files/klienci/nowy/CCT/debiut_2.jpgCCT zajmuje się komercjalizacją opatentowanych i potwierdzonych badaniami klinicznymi technologii z zakresu żywności funkcjonalnej, w szczególności służących do wzbogacania słodkich przekąsek. Ich wynalazcą jest wieloletni były pracownik naukowy Cambridge University dr Ivan Petyaev, który również jest akcjonariuszem spółki. Jego zespół R&D, zlokalizowany w Cambridge, opracował już liczne formaty słodkich przekąsek, w których można zastosować technologie CCT: czekolady w formie tabliczek i w formie płynnej, batony, kremy do smarowania czy słodycze typu toffi. Model biznesowy spółki zakłada pilotażową sprzedaż produktów, powstałych na bazie posiadanych technologii na kluczowych światowych rynkach, jak USA, Chiny czy kraje Zatoki Perskiej. Obecnie w sprzedaży znajdują się czekolady Esthechoc (poprawia metabolizm skóry) oraz ReChoc (połączenie korzyści zdrowotnych ciemnej czekolady i czerwonego wina). Na początku przyszłego roku do sprzedaży ma trafić PolyFount (mleczna czekolada o profilu polifenolowym ciemnej czekolady). Rozwijane sprzedaże pilotażowe mają na celu wzrost wartości technologii CCT dla potencjalnych partnerów strategicznych.

tl_files/klienci/nowy/CCT/debiut_3.jpg- Nasze produkty wpisują się w światowe trendy, w pojawienie się nowego konsumenta. Tylko w pierwszej połowie 2017 roku doszło do 436 transakcji na rynku żywności funkcjonalnej, z czego 172 miało charakter M&A. Były to zarówno transakcje przejęć przez koncerny Danon czy Amazon o wartości dziesiątek miliardów złotych, jak również transakcje bliższe naszemu wyobrażeniu o wartości technologii CCT, chociażby przejęcia Kelloga i Hesley o wartości 1-2 mld zł – powiedziała podczas prezentacji Anna Aranowska-Bablok, Prezes Zarządu Cambridge Chocolate Technologies SA.

- Budujemy wartość transakcji dla partnera lub partnerów strategicznych, rozwijamy sprzedaż organiczną. Nasze produkty od razu znalazły miejsce na rynku, w rezultacie chcielibyśmy przekroczyć próg rentowności w oparciu o sprzedaż organiczną już w przyszłym roku. Finalizacji transakcji sprzedaży bądź licencjonowania naszych technologii oczekujemy w latach 2018-2019 – dodała Anna Aranowska-Bablok.

Więcej informacji można znaleźć w prezentacji, która jest dostępna poniżej.

 

Prezentacja z debiutu na NC - link

 

Wróć

Nasi klienci