Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

City Interactive

10.05.2013

Data: 10.05.2013

Miejsce: Warszawa

Temat: Omówienie wyników finansowych 1Q2013 oraz perspektyw na kolejne okresy

CI Games rozszerza portfolio mocnych tytułów

Sniper 2 jest wielkim biznesowym sukcesem, a doświadczenia z jego tworzenia i rynkowego przyjęcia są cennym wsparciem przy tworzeniu kolejnych hitów.

W pierwszym kwartale 2013 roku City Interactive SA (spółka rozpoczęła proces zmiany nazwy na CI Games) zanotowała 79,4 mln zł przychodów ze sprzedaży, 30,9 mln zł zysku operacyjnego i 24,2 mln zł zysku netto. Dzięki premierze gry Sniper: Ghost Warrior 2 skok wyników względem I kwartału 2012 roku jest imponujący. Przed rokiem spółka wygenerowała 2 mln zł straty netto i 0,8 mln zł straty operacyjnej przy 9,6 mln zł przychodów. Akcjonariusze oraz zespół Ci Games mają powody do satysfakcji, gdyż okres styczeń-marzec 2013 roku był zdecydowanie lepszy niż nawet cały 2012 rok, kiedy spółka osiągnęła 41,2 mln zł przychodów i stratę rzędu 20 mln zł.

- Sniper 2 jest pełnym sukcesem biznesowym. Mamy już domówienia po premierze, a całkowita sprzedaż wynosi obecnie 1,1 mln szt. Sprzedajemy więc Snipera numer dwa wyraźnie więcej niż pierwszej odsłony – powiedział Marek Tymiński, Prezes Zarządu City Interactive SA.

To tym bardziej dobra wiadomość, że ogólnie na przestrzeni ostatnich lat rynek gier komputerowych się skurczył. Co prawda notujemy w USA spadek sprzedaży drugiej odsłony Snipera o kilkanaście procent, ale rynek spadł tam o kilkadziesiąt procent. Na wielu dużych rynkach notujemy spektakularne wzrosty. Na przykład w Australii – o 80 proc., we Francji o 40 proc. – dodał.

 

Recenzje a sprzedaż

- Jesteśmy zdziwieni relatywnie niskimi ocenami Snipera 2. Najważniejsze dla nas jest jednak to, że gracze chcą grać w tę grę i ją kupują, że gra trafiła w gusta graczy – powiedział Marek Tymiński.

Podkreślił, że wiele gier, których premiery odbyły się w okresie zbliżonym do premiery Snipera 2, otrzymało zdecydowanie lepsze oceny od średniej ważonej (metascore) Snipera 2 na poziomie 51 proc. Jednocześnie jednak gry te okazały się dla producentów sprzedażowymi klapami.

- I to pomimo tego, że budżety niektórych tych gier były wielokrotnie wyższe niż Snipera 2 (ok. 20 mln zł) i wyniosły szacunkowo nawet po ponad 100 mln zł – zaznaczył Prezes City Interactive.

Ujawnił też, że możliwa pierwsza, standardowa obniżka cen Snipera 2, napędzająca sprzedaż, mogłaby nastąpić w czerwcu, lipcu w USA.

- Do końca roku spodziewamy się sprzedać łącznie 1,5 mln egzemplarzy – powiedział szef Spółki.

Zapowiedział też, że niedługo dostępne demo Snipera 2 (nie było go wcześniej), co dodatkowo powinno wspomóc sprzedaż, podobnie jak multiplayer.

- Ogólnie oczekujemy też, że 20 proc. przychodów będziemy czerpać z dostępnych w Internecie dodatków (DLC) – powiedział Marek Tymiński.

 tl_files/klienci/nowy/City interactive/CI_Games_1.jpg

Zdrowe finanse

Wynik finansowy City Interactive z pierwszego kwartału 2013 roku byłby wyższy o 3,2 mln zł, gdyby spółka nie zdecydowała się zawiązać rezerwy na możliwe maksymalne zwroty od dystrybutorów (według umów to 10 proc. zamówień).  To bardzo konserwatywne podejście, gdyż spółka obserwuje domówienia. Dlatego prawdopodobne jest, przynajmniej częściowo, rozwiązanie tej rezerwy w kolejnych okresach.

- Spływ gotówki z przychodów ujawnionych w pierwszym kwartale tego roku następuje w drugim kwartale. Dlatego czujemy się komfortowo w kontekście spłaty zobowiązań zaciągniętych na realizację Snipera 2 – powiedziała Emilia Grabowska, Dyrektor Finansowa w City Interactive.

Inwestorzy powinni również pamiętać o istotnych oszczędnościach podatkowych, jakie osiągnie spółka.

- Oszczędności podatkowe, wynikające z rozpoznania wartości znaku towarowego (110 mln zł),  zaczniemy uwidaczniać od drugiego kwartału bieżącego roku. Podatkowo znak ten będzie amortyzowany przez 5 lat – zapowiedziała Emilia Grabowska.

 

Wyciągnięte wnioski

City Interactive rozpoczyna już prace nad Sniperem 3, który mógłby trafić do sprzedaży w 2015 roku. Czas premeiry zależny jest jednak od wielu czynników.

- Chociażby od prac nad Enemy Front. Zespół Snipera 2 współtworzy obecnie tę grę, łącznie to już 80 osób w Warszawie i Rzeszowie – powiedział Marek Tymiński.

Już w tym roku (II półrocze) gracze powinni móc kupić Alien Rage. To przyjemna, zręcznościowa strzelanka osadzona w realiach przyszłości. Jej budżet wynosi poniżej 10 mln zł, a cena finalna znajdzie się poniżej 20 USD za kopię. 70 proc. ceny ma trafić do spółki za sprawą korzystniejszej marzy w dystrybucji cyfrowej. A tylko w taki sposób ma być dystrybuowana gra Alien Rage (dotychczas projekt funkcjonował pod nazwą Alien Fear). Uczestnicy konferencji byli uczestnikami pierwszej prezentacji Alien Rage.

tl_files/klienci/nowy/City interactive/CI_Games_2.jpg

W przyszłym roku na sklepowe półki trafią kolejne dwa mocne tytuły CI Games. Chodzi o osadzoną w realiach II wojny światowej strzelankę Enemy Front oraz grę z gatunku RPG Lords of the Fallen.

- Wyciągnęliśmy wnioski z przekładania premiery Snipera 2, więc podamy publicznie dopiero ostateczne, pewne daty kolejnych premier. Wyciągnęliśmy też wnioski z recenzji Snipera 2. Dlatego Enemy Front nie będzie liniowa, a większość akcji potoczy się w bardziej otwartych przestrzeniach. Poza tym gra będzie dotyczyła II wojny światowej. Dawno nie było poruszanej tej tematyki, a takiej jakości i takiego sposobu pokazania, jak w Enemy Front, nie oferowała dotąd żadna gra – zapewnia Prezes Tymiński.

Dodaje, że gracze będą mieli dużą dowolność sposobu przejścia gry – po cichu, z karabinem maszynowym czy jako snajper.

- Lords of the Fallen to również bardzo ciekawa gra, którą tworzy doświadczony zespół twórców na czele z Tomkiem Gopem, który stworzył sukces Wiedźmina 1 i Wiedźmina 2. On dobrze wie, co graczom i mediom się podoba. Lords of the Fallen będzie dostępny już na nowych generacjach konsol – zapowiedział Marek Tymiński.

- Enemy Front i Lords of the Fallen aspirują do ocen rzędu 80 proc. To ważna deklaracja. Przy Sniperze 2 nie mówiliśmy tego typu rzeczy – podkreślił szef CI Games.

 

Siedziba na miarę lidera

Po ponad 10 latach obecności na warszawskiej Pradze, stołeczne studio City Interactive i siedziba spółki zmienia lokalizację. 

- Od początku lipca będziemy na 1300 mkw. w budynku IO-1 przy stacji metra Wilanowska w Warszawie. W dotychczasowym budynku na Pradze byliśmy od 2002 r., początkowo ze względów kosztowych. Teraz ta przewaga się zatarła. Co więcej, przenosimy się do najlepszego biura deweloperskiego w Polsce – skomentował Marek Tymiński.

- Warunki pracy, design, lokalizacja są w naszej branży bardzo ważne. Twórcy gier to doceniają. Często to są ważniejsze aspekty niż wysokość wynagrodzenia – dodał szef CI Games. 

Prezentacja z konferencji [Tutaj]

tl_files/klienci/nowy/City interactive/CI_Games_3.jpg

Wróć

Nasi klienci