Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Cormay

27.05.2013

Data: 27.05.2013

Miejsce: Warszawa

Temat: Prezentacja wyników za 1Q2013 oraz stanu prac nad analizatorem BlueBox

Grupa Cormay notuje kolejny duży wzrost wyników finansowych

PZ Cormay zaraportował za pierwszy kwartał 2013 roku 46,1 mln zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży (+77 proc. rok do roku), 6,2 mln zł wyniku EBITDA i 4,5 mln zł zysku netto. Z ekonomicznego punktu widzenia rezultaty Grupy Cormay były jeszcze wyższe. Gdy oczyścimy je ze zdarzeń o charakterze jednorazowym, związanym z przejęciem włoskiej spółki Diesse oraz restrukturyzacją irlandzkiej spółki Innovation Enterprise, wynik EBITDA za I kw. 2013 r. rośnie do 8,8 mln zł, przewyższając ten z pierwszych trzech miesięcy 2012 roku aż o 82 proc.

- Już widać, jak pozytywnie na nasze wyniki przekłada się dopiero co przejęte Diesse. A to dopiero początek, bo efekty synergii będziemy obserwować od drugiego półrocza. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej akwizycji, widzimy bardzo duże zainteresowanie najwyższej klasy produktami Diesse z zakresu immunologii i sedymentacji erytrocytów (ESR) w naszych dotychczasowych kanałach dystrybucji, które są komplementarne z kanałami dystrybucji Diesse. Ogólnie pokrywamy już segmentowo 80 proc. globalnego rynku diagnostyki medycznej, wartego łącznie 45 mld USD. To właśnie przejęcie Diesse zapewniło nam skok z dotychczasowych 40 proc.powiedział zebranym Tomasz Tuora, Prezes Zarządu PZ Cormay SA.

Podkreślił, że już 91,4 proc. sprzedaży realizowanej jest poza Polską, a Grupa Cormay myśli i działa globalnie. Po przejęciu Diesse, największym rynkiem powiększonej Grupy PZ Cormay były w pierwszym kwartale Włochy, następnie Rosja, Francja i Chiny. Jednocześnie struktura geograficzna sprzedaży pokazuje, że Grupa Cormay posiada obecnie silną pozycję i potencjał dynamicznego wzrostu zarówno na rynkach dojrzałych, jak również w krajach rozwijających się.

W kolejnych okresach duży nacisk będziemy kładli na Chiny, gdzie rynek jest ogromny, a jednocześnie nienasycony. Chcemy, aby jak najszybciej był to nasz rynek geograficzny numer jeden zakomunikował Tomasz Tuora.

tl_files/klienci/nowy/Cormay/27.05 Cormay (2).jpg

Prezes wyjaśnił również, dlaczego w raporcie za pierwszy kwartał dokonano pełnej konsolidacji Diesse, co spowodowało przejściowy brak odwzorowania rzeczywistości w bilansie, rachunku zysków i strat oraz rachunku przepływów pieniężnych (szczegółowe omówienie w prezentacji do pobrania poniżej).

- Zamierzamy dokupić pozostałe akcje Diesse, dlatego też przychyliliśmy się do sugestii audytora na temat metody konsolidacji. Zapewniamy też inwestorom porównywalność naszych sprawozdań w dłuższym okresie powiedział Prezes PZ Cormay SA

Tomasz Tuora zapoznał również uczestników spotkania z najnowszymi informacjami na temat procesu reorganizacji Grupy Cormay. Polega ona na skupieniu działalności produkcyjnej, handlowej i akwizycyjnej w Grupie Orphée, podczas gdy działalność R&D i zarządzanie strategiczne to domena PZ Cormay SA.

- Efektem będzie przede wszystkim pełne wykorzystanie naszej silnej szwajcarskiej marki Orphée, dzięki której możemy sprzedawać więcej i z wyższą marżą. Poza tym, istotne znaczenie ma również przejrzystość grupy oraz jasny podział kompetencji, czego celem jest nieustanne zwiększanie efektywności operacyjnej i przygotowanie na skokowy wzrost skali działalnościpowiedział Prezes Tuora.

Po analizach możliwości optymalizacji struktury organizacyjnej Grupy Cormay w 2012 roku i podjęciu decyzji o rozpoczęciu tego procesu, w pierwszych pięciu miesiącach tego roku audytor szwajcarski zakończył już wycenę aportów oraz dokonała się emisja akcji Orphée dla PZ Cormay w zamian za udziały w pozostałych spółkach zależnych PZ Cormay. Obecnie PZ Cormay posiada 62,5 proc. akcji Orphée.

- W najbliższych miesiącach spodziewam się przeprowadzenia zapowiadanej emisji akcji dla PZ Cormay w zamian za aktywa produkcyjne PZ Cormay. Finalnie PZ Cormay S.A. będzie posiadała 67 proc. akcji Orphée, dokładnie tak, jak zapowiadaliśmy. W efekcie zakończymy formalnie reorganizację Grupy Cormay – powiedział Tomasz Tuora.

Podczas konferencji do dyspozycji uczestników były kluczowe osoby z działu R&D Grupy Cormay, na czele z dr Marzeną Skowrońską oraz dr Mirosławem Ostrowskim. Wytłumaczyli oni zebranym, dlaczego platforma BlueBox jest bezkonkurencyjna na tle obecnego rynku diagnostyki medycznej. Chodzi zarówno o funkcjonalność, łatwość obsługi, jak również o jakość wyników, czas ich otrzymania i zakres możliwych testów. Zespół PZ Cormay podtrzymał, że jego celem jest prezentacja prototypu BlueBoxa w wersji dedykowanej gabinetom lekarskim na targach AACC w Houston (lipiec/sierpień br.).

Prezentacja z konferencji [plik]

Raport okresowy skonsolidowany PZ Cormay S.A. za 1Q2013 [link]

tl_files/klienci/nowy/Cormay/27.05 Cormay (3).jpg

Wróć

Nasi klienci