Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Cormay

03.07.2014

Prezes Tuora: Fundamenty grupy mają się dobrze

 

W Gazecie Giełdy „Parkiet” ukazał się obszerny wywiad z prezesem PZ Cormay i Orphee – panem Tomaszem Tuora. Dotyczył on sytuacji w Grupie PZ Cormay w kontekście mocnych spadków notowań akcji spółki w ostatnim czasie.

Rozmowę rozpoczęło pytanie o przyczynę sprzedaży przez prezesa Tuorę  2,2 proc. akcji PZ Cormay, przez co jego zaangażowanie w kapitale spadło do 21,1 proc. Prezes wyjaśnił, że obecnie najistotniejszą dla niego sprawą jest dokończenie programu inwestycyjnego w Orphee (może chodzić o zakup pozostałych 50 proc. udziałów w Diese). Dlatego – pomimo ponoszenia strat - gromadzi w ten sposób fundusze, aby uczestniczyć w emisji akcji Orphee,  która zostanie wkrótce przeprowadzona. Jego osobisty udział w emisji jest też oczekiwany przez inwestorów finansowych.

Prezes Tuora podkreślił, że sytuacja fundamentalna Grupy PZ Cormay jest bardzo dobra i zamierza, wraz z rodziną pozostać głównym jej akcjonariuszem. Obecne wahania kursu nie mają znaczenia dla prezesa, gdyż traktuje spółkę jako inwestycję długoterminową i jest spokojny o wartość swojego pakietu akcji.

Na pytanie, czy zebrał już wystarczające środki ze sprzedaży akcji , prezes Tuora odpowiedział, że prawdopodobnie tak, jednak jednoznaczna odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od wysokości zapisów na akcje Orphee, jakie złożą inwestorzy instytucjonalni. Zakończenie emisji prywatnej jest planowane na połowę lipca, a w planie jest pozyskanie około 35 mln zł. Cena emisyjna nowych akcji powinna być na poziomie bieżącej wyceny z NewConnect (stan na 03.07.2014 to 4,3 zł). Prezes Tuora  zaznaczył, że zamierza objąć między 20 a 25 proc. oferty Orphee. Po emisji łączny udział jego i PZ Cormay powinien wynieść około 60 proc. natomiast udział samego Cormaya, który ma obecnie 54 proc. akcji Orphee, nie będzie niższy niż 50 proc. plus jedna akcja, co oznacza, że spółka ta również weźmie udział w emisji.

Dalsza część rozmowy dotyczyła sytuacji panującej PZ Cormay i pogłosek o ewentualnym konflikcie w akcjonariacie po zmianach w statucie, wzmacniających rolę rady nadzorczej i pozycję akcjonariuszy mniejszościowych – zmiany te zostały przegłosowane na ostatnim WZ (18.06.2014).  Prezes zdecydowanie zdementował te pogłoski, wskazując na różnice w poglądach głównie dotyczące  momentu wprowadzania zmian, mających poprawić przejrzystość grupy PZ Cormay (podział profili biznesowych między PZ Cormay a Orphee wprowadziła umowa reorganizacyjna z 2012 r.)

Oprócz lipcowej emisji w Orphee, na wrzesień jest przygotowywana oferta emisji z zachowaniem prawa poboru dla obecnych akcjonariuszy PZ Cormay (dzień prawa poboru to 21 sierpnia). Prospekt emisyjny został już złożony w Komisji Nadzoru Finansowego. Środki pozyskane z tej emisji pozwolą spółce zrealizować program inwestycyjny (wdrożenie do produkcji nowych analizatorów oraz budowę centrum produkcyjnego w SSE w Lublinie).

Prezes Tuora bardzo optymistycznie określił nadchodzącą przyszłość. Podkreślił rosnącą sprzedaż i dobre wyniki finansowe, jak również poszerzającą się ofertę produktów. Na listopadowych targach Medica w Niemczech zostaną przedstawione nowe aparaty:  biochemiczny Equisse i hematologiczny Hermes. Do tego dochodzi BlueBox, aparat przeznaczony do wykonywania badań na miejscu, który ma trafić do sprzedaży w 2016 roku.

„Dzięki zakończeniu programu akwizycyjnego zyskamy immunologię, nabierzemy odpowiednio dużego rozmiaru i mamy szansę w niedługim czasie stać się podmiotem globalnym” – powiedział na zakończenie rozmowy prezes Tomasz Tuora.

Inwestorzy bardzo pozytywnie zareagowali na informacje przekazane przez prezesa Tomasza Tuora. O ile indeks WIG spadł dziś (03.07.2014) o 0,5%, a indeks mWIG40 o 1,3%, o tyle kurs akcji PZ Cormay wzrósł o 4,7%, a Orphee – o 2,9%. 

 

Wróć

Nasi klienci