Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Cormay

18.05.2012

Czas: 18/21 maja 2012 r.

Temat: Przedstawienie zaawansowania prac nad analizatorem opartym na innowacyjnej platformie diagnostycznej PZ Cormay

Goście: 70 analityków i dziennikarzy

Najważniejszy etap komercjalizacji BlueBoxa jest już zakończony

Akcjonariusze PZ Cormay czekali zaledwie rok od upublicznienia raportem bieżącym informacji o posiadaniu przez spółkę rewolucyjnej technologii badań diagnostycznych [więcej tutaj, tutaj oraz tutaj] na informację o zakończeniu głównego etapu jej komercjalizacji.

- Są urządzenia, o których mówi się, że był świat przed nimi i jest świat po nich. Nasz przełomowy analizator BlueBox należy do tego grona – podkreśla Tomasz Tuora, Prezes Zarządu PZ Cormay S.A.

- Dziś jesteśmy już tak blisko celu, że możemy ujawnić więcej szczegółów. Z satysfakcją mogę przekazać również wiadomość, iż zakończyliśmy z sukcesem etap naukowy komercjalizacji naszej technologii. Kolejne kroki to techniczne przygotowanie masowej produkcji i kwestie  administracyjno-formalne – dodaje Prezes Tuora.

Prace postępują zgodnie z harmonogramem, który dla tego typu projektów wydaje się być niezwykle ekspresowy. Jesienią urządzenia trafią do walidacji klinicznej w renomowanych instytutach, w tym w Szwajcarii.

PZ Cormay ujawnił, że posiada gotowe wszystkie moduły analizatora nowej generacji. 8 z 12 modułów, w tym wirówkę do oddzielenia osocza z krwi pełnej czy detektor do odczytywania wyników, spółka zrealizowała we własnym zakresie. Powód? Nie ma na świecie dostawcy tak wysokiej klasy komponentów. Dla przykładu obecnie wirówki są osobnymi urządzeniami, które oddzielają osocze w 15 min. Tymczasem wirówka PZ Cormay nie tylko jest zintegrowana z analizatorem, ale przeprowadza proces odwirowania krwi w czasie poniżej 1 min. 24-bitowy detektor również nie ma sobie równych (obecne standardy to 10-16 bitów). Sama mikrokapilara, która zasysa kroplę krwi do przeprowadzenia badań, jest chroniona 3 zgłoszeniami patentowymi. Podobnie z innymi podzespołami, które wnoszą nowy stan techniki. Nie mówiąc o sercu urządzenia, czyli systemie zarządzania mikroprzepływami w kanalikach o przekroju ludzkiego włosa.

Urządzenie PZ Cormay jest w stanie tworzyć mikroreaktory chemiczne o objętości jednej miliardowej części litra, szybko i w sposób całkowicie kontrolowany łączyć kropelki w mieszaniny reakcyjne i analizować wynik reakcji w uznanej technologii kolorymetrycznej. Po zdeponowaniu kropli krwi w mikrokapilarze umieszczamy ją w aparacie, wybieramy zestaw badań i już po kilku minutach otrzymujemy wyniki. Co aparat robi w tym czasie? Cały proces składa się z siedmiu kroków: pobranie, separacja osocza, odmierzenie mikroobjętości próbki, dozowanie, przeprowadzenie zestawu reakcji, pomiar i opracowanie wyników.

- Nie tworzymy tylko najlepszego analizatora na świecie. Nasze urządzenie to sprzężenie nauki i strategii biznesowej. Naszym nadrzędnym celem było stworzenie takiego urządzenia, które stanie się bestsellerem. Dlatego oprócz właściwości, ważna była jego cena – tylko kilka tysięcy euro. Będzie ona atrakcyjna dla kupujących, podobnie jak koszt paneli testów. Produkty te zapewnią nam bardzo wysoką premię finansową za innowacyjność. Tak właśnie powstał BlueBox – wspomina Tomasz Tuora.

Do zestawu innowacyjnych elementów analizatora należy interfejs, który ma wyznaczyć nowy standard na całym rynku diagnostyki. To również jeden z efektów pracy ponad 20-osobowego zespołu, w którego skład wchodzi zarówno absolwent Harvardu, światowej kolebki badań mikroprzepływów, jak również project managerowie z  obszaru biotechnologii i farmacji oraz specjaliści od zaawansowanych technologii półprzewodników i IT z doświadczeniem w Dolinie Krzemowej.

Specyfikacja pierwszego z gamy analizatorów PZ Cormay w nowej technologii została dostosowana optymalnie do potrzeb gabinetów lekarskich. Zespołowi naukowemu udało się sprostać wszystkim wyzwaniom – wielkości urządzenia (rozmiar niedużej drukarki), precyzji wyników (10 razy lepiej niż obecne standardy), poziomowi hałasu (cichy), szybkości uzyskania wyników (5-10 minut), łatwości obsługi (intuicyjna obsługa z gotowymi panelami testów, zautomatyzowany proces) oraz uniwersalności (możliwość wykonania wszystkich istniejących testów biochemicznych oraz części immunologicznych).

- Testy, które można wykonać dzięki BlueBox, to ponad połowa wolumenu wszystkich badań zlecanych przez lekarzy. Nasza platforma pozwala na wykonanie analizatorów, obejmujących także pozostałe obszary diagnostyki. Zbudujemy je również. W pierwszej kolejności, po wprowadzeniu do sprzedaży BlueBoxa, na rynek trafi wersja przeznaczona do pracy ciągłej w laboratoriach. Nasz zespół, wykorzystując już istniejące moduły, rozpocznie intensywne prace nad nią już jesienią – zapowiada Tomasz Tuora.

Członkowie zespołu R&D w PZ Cormay są  dumni z opracowanej mikroprzepływowej techniki dzielenia próbki na porcje - z jednej kropli BlueBox uzyskuje ponad sto precyzyjnie odmierzonych mikroporcji. To są zupełnie nowe rozwiązania, a każde z nich chronione jest patentem. Do tak małych próbek naukowcy musieli opracować całkowicie nowe mikroreaktory - prawdopodobnie najmniejsze kuwety reakcyjne na świecie. Setki doświadczeń pozwoliły opracować ponad 60 oznaczeń. To bardzo dużo – BlueBox jako jedyny aparat na świecie będzie oferował pełen panel diagnostyki biochemicznej w formacie point-of-care.

- Rynek diagnostyki nieustannie się zmienia. Przede wszystkim rośnie, a trendy wyznacza technologia. Dzisiaj pacjent i lekarz zmuszeni są kompromisów. Jeśli chcą wykonać badanie szybko, to ograniczeni są albo do pojedynczych oznaczeń, albo do ograniczonej precyzji. Alternatywą jest czasochłonny i kosztowny proces zwalniania się z pracy, przychodzenia pacjenta dwa razy do lekarza, odbierania wyników i przede wszystkim czekania na nie po wysłaniu próbki do centralnego laboratorium – mówi Prezes PZ Cormay S.A.

- W projekcie BlueBox nie godzimy się na żadne kompromisy. BlueBox wykonuje precyzyjne badanie w miejscu kontaktu z pacjentem. BlueBox będzie testowany klinicznie jeszcze w tym roku, a w przyszłym rozpoczniemy produkcję i sprzedaż. Połączenie bezkompromisowej dostępności i precyzji otwiera przed BlueBoxem możliwość szerokiej dystrybucji na rynku światowym. Na świecie jest tylko 170 tys. laboratoriów diagnostycznych, ale ponad 10 mln lekarzy zarejestrowanych w WHO. To właśnie będą nabywcy BlueBoxa – podsumowuje Tomasz Tuora.

Wróć

Nasi klienci