Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Excellence

27.06.2018

 

Data: 27 czerwca 2018 r.

Miejsce: Lipa k/Strykowa

Temat: Prezentacja zakładu produkcyjnego i laboratoriów Excellence SA oraz planów rozwojowych spółki


Excellence inwestuje w moce produkcyjne i zmierza na GPW w 2019 roku

 Lider rynku syropów owocowych w handlu nowoczesnym, którego udział w polskim rynku można szacować na 24%, zamierza dynamicznie rosnąć w kolejnych okresach.

tl_files/klienci/nowy/Excellence/27.06.2018_Exc_2.jpg- Naszym celem jest utrzymanie dwucyfrowej dynamiki wzrostu przychodów i wyników finansowych w najbliższych latach – zapewnił Dariusz Polinceusz, Prezes Zarządu Excellence SA.

Podczas gdy prowadzone inwestycje w automatyzację produkcji i rozwój mocy wytwórczych w obecnej lokalizacji spółki mogą zwiększyć wolumen produkcji o około 50%, o tyle w perspektywie 3-5 lat może okazać się to niewystarczające.

- Dlatego analizujemy budowę drugiego zakładu produkcyjnego lub akwizycję podmiotu z branży. Szczególnie interesują nas podmioty z bazą surowcową – powiedział Prezes Polinceusz.

Prezes pozytywnie ocenia pierwsze pół roku aktywności spółki w segmencie handlu tradycyjnego, który odpowiada za około 32% rynku syropów owocowych. Podobnie wyraża się o efektach pracy zespołu rozwoju eksportu, który ma niewiele dłuższą historię.

tl_files/klienci/nowy/Excellence/27.06.2018_Exc_3.jpg- Od początku roku mamy zespół doświadczonych handlowców, którzy budują sprzedaż w kanale tradycyjnym. Jesteśmy zadowoleni z dotychczasowych efektów, widzimy pozytywną kontrybucję i ten kanał będziemy dalej rozwijać – zaznaczył Prezes Dariusz Polinceusz.

- Z kolei eksport, który mocniej rozwijamy dopiero od około roku, stanowi obecnie tylko około 4% naszej sprzedaży. Dlatego widzimy w tym obszarze również dużo miejsca do rozwoju. Szczególnie interesuje nas Europa Zachodnia i Kanada. Obecnie nasze produkty trafiają głównie do USA, Holandii i na Ukrainę – dodał Dariusz Borowski, Członek Zarządu ds. Finansowych w Excellence S.A.

Obecnie około 75% sprzedaży Excellence to produkcja pod markami własnymi sieci handlowych. Celem spółki jest, aby udział sprzedaży marek Excellence, do których należy chociażby marka syropów barmańskich i baristycznych Monzini, systematycznie rósł. Pomoże w tym m.in. rozwój linii produktów ekologicznych. To zresztą także droga do zwiększania generowanych marż przy rosnącej skali biznesu. Marże Excellence cierpiały z powodu wysokich cen cukru. Teraz, gdy cukier staniał, pojawiły się inne wyzwania kosztowe. Spółka ma jednak odpowiedź na taką sytuację.

tl_files/klienci/nowy/Excellence/27.06.2018_Exc_4.jpg- Rosną płace, drożeje energia elektryczna czy transport. Dlatego możliwości trwałej poprawy marż widzimy w automatyzacji produkcji, we wzroście efektywności, jak również w zwiększeniu udziału produktów własnych marek w miksie produktowym, w tym produktów BIO – powiedział Dariusz Borowski.

- Mamy potencjał do bycia znaczącym graczem na rynku produktów ekologicznych, szczególnie syropów, soków i napojów. Jako pierwsi wprowadziliśmy do oferty syrop BIO, jako pierwszym w Polsce udało się nam wytworzyć prozdrowotne napoje z zawieszonymi w nim ziarnami chia czy bazylii, w których ziarna te cały czas są zawieszone, a konsument ma odczucie spożywania napoju o normalnej konsystencji – dodał Dariusz Polinceusz.

Laboratoria spółki, w których prowadzone są prace R&D - podobnie jak część produkcyjna – zostały zaprezentowane uczestnikom spotkania, którzy mieli także okazję do interesujących rozmów z Zarządem Excellence. Rozwój spółki ma mieć przy tym odzwierciedlenie w obszarze rynku kapitałowego. Od października 2014 roku akcje spółki są notowane na rynku NewConnect. Możliwe, że w przyszłym roku Excellence zmieni rynek notowań na główny parkiet GPW, przeprowadzając jednocześnie emisję akcji w celu finansowania rozwoju organicznego i/lub przejęć.

 

Wróć

Nasi klienci