Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Gant

06.11.2012

Czas: 6 listopada 2012 r.

Miejsce: Warszawa

Goście: 4 dziennikarzy, 9 analityków

Temat: Omówienie wyników finansowych za III kwartał 2012 r. oraz przedstawienie perspektyw Grupy na kolejne okresy

Generujemy nadwyżkę gotówki

Po trzech kwartałach dodatnie przepływy pieniężne z działalności operacyjnej przekroczyły 97,3 mln zł. Po spłacie kredytów z kończących się inwestycji w kasie spółki ma zostać kolejne 100-130 mln zł.

Spadające marże, utrudnione finansowanie zakupu mieszkań przez klientów, zwiększenie regulacji prawnych dotyczących branży deweloperskiej to niewątpliwe fakty dotyczącej obecnej sytuacji na rynku mieszkaniowym. Tymczasem Gant Development kończy dewelopować grunty zakupione podczas minionej hossy, realizując już również wysoko marżowe projekty na nowszych inwestycjach. Od początku roku do końca września saldo operacyjnego cash flow Grupy Gant Development wyniosło ponad plus 97,3 mln zł. Przy przychodach 311,3 mln zł deweloperska grupa wykazała jednak  20,5 mln zł straty netto przypisanej jednostce dominującej. To w dużej mierze efekt przeszacowań (operacje czysto księgowe) oraz specyfiki raportowania przychodów i zysków przed deweloperów (ujmowanie jedynie lokali przekazanych klientom, opłaconych i z prawomocnym pozwoleniem na użytkowanie).

- Pomimo że prowadzimy normalną działalność deweloperską, to na uruchomionych przed laty projektach nie wykazaliśmy wyraźnych zysków. Mamy jednak gotówkę. W trzecim kwartale, zgodnie z planem,  nie oddaliśmy do użytku żadnej inwestycji. Podobnie będzie w czwartym kwartale. Najważniejsze jest to, że mamy dodatnie  przepływy pieniężne i zdolność do spłacania zadłużenia - powiedział zebranym Andrzej Szornak, Wiceprezes Zarządu Gant Development SA.

- Nasze szacunki na przyszły rok mówią o tym, że różnica wartości zapadalnych kredytów i gotówki, która do spółki ma wpłynąć z kończonych projektów, da nam 100-130 mln zł, które przeznaczymy na spłatę obligacji i nowe inwestycje – dodał Wiceprezes Szornak.

tl_files/klienci/nowy/fotorelacje/Gant 06.11.JPG tl_files/klienci/nowy/fotorelacje/Gant 06.11 (3).JPG

Wyniki w 2013 r. będą determinowały takie projekty, jak Polonica w Gdańsku, Opole Przylesie etap III, Polanica Park etap I, Poznań Karpia etap IV, Na Grobli we Wrocławiu oraz Odra Tower we Wrocławiu plus „resztówka” mieszkań w inwestycji Kaskada na Woli w Warszawie (etap I).

- Największe, ponad 20-proc. marże netto mogą być zanotowane na projekcie Odra Tower. To będzie główny składnik zysku netto, jaki zamierzamy zanotować w I półroczu 2013 r. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na np. projekt Na Grobli. W rachunku zysków i strat nie wygeneruje on zysku, ponieważ grunt zakupiliśmy poprzez aportową emisję akcji. Księgowo grunt jest drogi, ale tak naprawdę nie wydaliśmy na niego gotówki. Dlatego gotówkowo będzie to również zyskowny projekt - podkreśliła Luiza Berg, Członek Zarządu Gant Development SA.

- Warto również odnotować, że przeprowadzamy bardzo głęboką redukcję kosztów stałych funkcjonowania organizacji. To także pozytywnie wpłynie na nasze przyszłe wyniki finansowe – zaznaczyła Luiza Berg.

Uczestników spotkania interesowała kwestia możliwej emisji do 2 mln akcji po minimum 3 zł za sztukę, co będzie przedmiotem obrad NWZ 22 listopada.

- Rozmawiamy z wieloma zainteresowanymi. Mamy też świadomość, że obecna wycena akcji Gant Development na GPW jest rażąco niska. Niemniej, przy dzisiejszych trudnościach z uplasowaniem obligacji oraz naszej napiętej sytuacji płynnościowej każde kilka milionów złotych może pomóc w obsłudze zadłużenia. Chcemy mieć otwarte różne możliwości finansowania – wyjaśnił Andrzej Szornak.

Ile mieszkań przekazał w minionych kwartałach Gant Development? Jak prezentuje się bank ziemi dewelopera? Jakie projekty są planowane do uruchomienia? Jak wygląda przedsprzedaż mieszkań? To tylko niektóre kwestie, które można znaleźć w prezentacji ze spotkania (link poniżej).

Skonsolidowany raport okresowy za 3Q2012 [link]

Prezentacja z konferencji [link]

tl_files/klienci/nowy/fotorelacje/Gant 06.11 (4).JPG

Wróć

Nasi klienci