Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Gant

24.11.2012

Gant na konferencji „Profesjonalny Inwestor”

 

Andrzej Szornak, wiceprezes Gant Development, był gościem Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych na konferencji „Profesjonalny Inwestor”, która odbyła się podczas minionego weekendu. Przedstawiciel Gant Development wziął udział w debacie dotyczącej deweloperów, która cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem uczestników konferencji w podwarszawskiej Jachrance. Wzięło w niej udział blisko 400 osób.

 

- Rynek mieszkaniowy w Polsce jest ułomny, ponieważ w niewłaściwy sposób państwo widzi na nim swoją rolę. Logiczne wydaje się wspieranie budownictwa na wynajem, czego u nas nie ma. Co więcej, nie ma również systemu sprawdzającego się w Niemczech, Austrii czy Czechach, który polega na systematycznym oszczędzaniu na własne mieszkanie, co później jest premiowane tańszym kredytem – powiedział Andrzej Szornak.

 

Dodał, że spóźnione, a przez to w złym kierunku, są również rekomendacje KNF dotyczące kredytowania nieruchomości.

 

- W efekcie cofnęliśmy się z rozwiązaniami na rynku kredytów hipotecznych do stanu z 1995 r., sprzed wprowadzenia kredytu „Alicja” – ocenił wiceprezes Szornak.

tl_files/klienci/nowy/GANT Jachranka.JPG  tl_files/klienci/nowy/GANT Jachranka (3).JPG

Osobną kwestią jest przetrwanie deweloperów obecnego kryzysu.

 

- Tu najważniejsze są przepływy operacyjne, a nie raportowane zyski – podkreślił Andrzej Szornak.

 

Wtórowali mu w tym temacie inni uczestnicy debaty, reprezentujący inne spółki deweloperskie. Mówili także o tym, że branża deweloperska jest obecnie niezwykle mocno niedowartościowana na GPW, przez co w przyszłości trudno spodziewać się utrzymania tak niskich wycen. Wielkiego kryzysu w branży bowiem nie ma, a negatywne wrażenia wynikają głównie z porównania do zbyt wielkiego boomu lat 2006-2007. Jednocześnie uczestnicy debaty podkreślali, że duzi, giełdowi deweloperzy mieszkaniowi prowadzą zdrowy biznes, który długofalowo powinien cechować się pierwszą marżą rzędu 20-25 proc.

 

- To mogłoby być jeszcze więcej, jak na przykład we Francji. Tylko znów, tak jak przy kwestii kredytowania nieruchomości czy wspierania budownictwa na wynajem, potrzebna jest dobra wola rządzących. We Francji deweloper przedstawia koncepcję inwestycji i prowadzi przedsprzedaż. Kiedy przekroczy ona np. 40 proc., to dopiero wtedy kupuje grunt i rozpoczyna budowę. Tymczasem u nas jest to formalnie niemożliwe. A przecież pozwoliłoby to wyraźnie skrócić czas prowadzonych inwestycji, co mocno podniosłoby ich rentowność w jednostce czasu – wyjaśnił wiceprezes Gant Development.

 

Jeden z obecnych na sali inwestorów zadał pytanie dotyczące przyszłości Budopolu Wrocław w strukturze Grupy Gant Development.

- Prawie wszystkie inwestycje Ganta wykonuje Budopol i tak będzie nadal.  - podkreślił Andrzej Szornak.

 

Po debacie wiceprezes Szornak odpowiadał na pytania inwestorów również w kuluarach.

tl_files/klienci/nowy/GANT Jachranka (4).JPG

Wróć

Nasi klienci