Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Gant

13.12.2012

Gant: Podwajamy możliwości inwestycyjne

 

Gościem w programie „Rynki Dnia” w studiu TVN CNBC był Andrzej Szornak, wiceprezes Gant Development. Rozmowa dotyczyła współpracy między Gantem a węgierskim Futurealem. Po publikacji raportu o podpisaniu umowy joint venture (JV) kurs Ganta urósł o 50%.

 

Co ta umowa tak oznacza dla spółki Gant? Wiceprezes powiedział, że pierwsze finansowe oznaki połączenia będą widoczne w 2014 r., gdyż na efekty projektów deweloperskich czeka się mniej więcej 2 lata. Co jest najważniejsze w tej chwili to - zdaniem Andrzeja Szornaka -  samo pozyskanie takiego partnera jakim jest Futureal. Na takiej współpracy obie firmy wygrywają. Zaangażowanie węgierskiego dewelopera dokonuje się na dwóch poziomach. Po pierwsze, Futureal objął znaczącą część akcji i przekroczy 5% w kapitale Ganta, a po drugie - zaangażuje się kapitałowo w poszczególne spółki celowe. Pierwszą wspólną współpracą operacyjną będzie krakowskie osiedle „Amber Park”. Planowana rentowność, jaką uda się uzyskać na wspólnych projektach, jest szacowana na około 20%. Taki wynik powinno udać się uzyskać głównie za sprawą gruntów, które zostały kupione już przy niższych cenach.

 

Co do ogólnego zaangażowania w akcje Ganta, to - zdaniem wiceprezesa Szornaka - zakup 5% akcji niekoniecznie musi być ostatnim słowem Futureala. Współpraca między podmiotami jest tak zadowalająca, że Gant wyklucza obecnie innych partnerów JV.

 

- Wszelki inne umowy JV z naszej strony są zamknięte, ponieważ warunki współpracy z Futurealem są wystarczające. Jest to partner o dużym potencjale finansowym oraz o bogatym doświadczeniu na rynkach Europy Środkowej, czyli rynkach które maja już za sobą przekształcenia widoczne w Polsce – mówił wiceprezes Szornak.

 

Najważniejszymi efektami synergii jest przede wszystkim rozłożenie kosztów inwestycji na dwa podmioty, co zyskuje na wartości szczególnie w tak niepewnych czasach, jak obecnie. Deweloperzy nie tylko muszą walczyć z koniunkturą na rynku, ale również stawiać czoła  instytucjom finansowym oraz ciągle ewoluującemu prawu i programom rządowym, dotyczącym rynku nieruchomości. W związku z tym silne partnerstwo kapitałowe to najważniejszy efekt, wynikający z umów między Gantem a Futurealem.

 

W 2013 r. Gant może wprowadzić do sprzedaży 1200 mieszkań, co mogłoby się przełożyć na przychody przekraczające 300 mln zł. Również kwestia zobowiązań Ganta zyskała po połączeniu, co w świetle nowych projektów nie jest bez znaczenia.

 

- Obecnie większość projektów deweloperskich jest finansowana w 20-30% z pieniędzy spółki, natomiast reszta pochodzi z kredytów bankowych – wyjaśnił wiceprezes Szornak.

 

Przy połowicznym udziale partnera w projektach dwukrotnie wzrastają zatem możliwości inwestycyjne spółki celowej.

 

Przedstawiciel spółki przyznał, że specyfika rachunkowości deweloperów sprawi, że wyniki za IV kwartał mogą zakończyć się pod kreską. Jak jest ze sprzedażą mieszkań? Jest to zależne od projektu - tam gdzie są dostępne mieszkania w kredycie RnS, sprzedaż idzie bardzo dobrze, natomiast gorzej prezentuje się sytuacja w innych projektach. W IV kwartale będą ponoszone wysokie koszty prowadzonych projektów, natomiast pieniądze z projektów kończących się zaczną spływać dopiero w przyszłym roku. Dlatego rok 2013 powinien zakończyć się już zyskiem.

 

Wróć

Nasi klienci