Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Medinice, Wideo

30.01.2018

 

Data: 30 stycznia 2018 roku

Miejsce: Warszawa

Temat: Prezentacja spółki Medinice i rozwijanych przez nią technologii

 

Medinice – unikalny mariaż nauki i biznesu budowany na trzech filarach

Spółka Medinice została założona w 2012 roku przez światowej klasy profesorów kardiologii i kardiochirurgii oraz doświadczonego menedżera i przedsiębiorcę. Również dzisiaj stanowią trzon firmy. W rezultacie Medinice jest unikalnym połączeniem biznesu i nauki, które tworzy globalne innowacje o dużej wartości medycznej oraz sprzedażowej.

- Mamy trzy filary działalności. Pierwszy to dotychczasowa działalność, w ramach której rozwijamy 12 produktów z zakresu kardiologii i kardiochirurgii – od pomysłu poprzez zabezpieczanie wartości intelektualnej, opracowanie finalnej konstrukcji i przeprowadzenie badań klinicznych gotowego produktu. Drugi to budowane centrum badawczo-rozwojowe w Rzeszowie–Jasionce, zapewniające bezpieczeństwo naszym wynalazkom oraz pozwalające świadczyć usługi na zewnątrz. Natomiast trzeci filar to fundusz dla start-upów, w ramach którego wydamy 25 mln zł. Łącznie na wszystkie projekty pozyskaliśmy już ponad 30 mln zł dotacji, widzimy też istotne synergie między wymienionymi filarami biznesu Medinice – podkreślił Sanjeev Choudhary, współzałożyciel i Prezes Zarządu Medinice SA.

 

Transakcje za ponad 1 mld PLN

Sanjeev Choudhary zauważył, że spółka działa na rosnącym rynku o dużym potencjale wzrostu. Szacunki mówią o 33 mln osób w skali świata z migotaniem przedsionków, z czego 6 mln na bogatym rynku USA. Tylko w Stanach Zjednoczonych, jak podaje New American Heart Association, co najmniej jedno schorzenie układu krążenia będzie miało za kilkanaście lat aż 131 mln osób, a światowy rynek medtech w kardiologii powinien za cztery lata przekroczyć wartość 62 mld USD. Wysokie zapotrzebowanie na nowe, innowacyjne narzędzia i urządzenia medyczne znajduje odzwierciedlenie w wycenach transakcji.

- Dobrym banchmarkiem jest tutaj transakcja Endosense z 2013 roku, gdzie elektroda do ablacji przezskórnej z jedną nową funkcją (mierzenie siły nacisku) została sprzedana za 335 mln USD. Tymczasem nasza elektroda MiniMax wniesie kilka nowych funkcji. Będzie jednocześnie pierwszą na świecie elektrodą diagnostyczną i leczniczą – powiedział Prezes Choudhary.

 

Pełne portfolio innowacyjnych produktów

O innowacyjnych produktach Medinice ciekawie opowiedział prof. Sebastian Stec (kardiolog, elektrofizjolog ablacyjny), który wraz z prof. Piotrem Suwalskim (kardiochirurg minimalno- inwazyjny) znajdują się w gronie założycieli Medinice, współtworzą Radę Naukową spółki oraz czynnie uczestniczą w rozwoju innowacji z portfela Medinice – szczególnie, że są nie tylko praktykami najwyższej światowej klasy, ale również naukowcami-wynalazcami. 

tl_files/klienci/nowy/Medinice/30.01.18_Med_3.jpg- Niezwykle ważne jest zapewnienie ochrony wynalazkom, gdyż nieraz widziałem już moje pomysły wykorzystane przez innych. Dlatego tak mocno stawiamy na prawną ochronę własności intelektualnej oraz tworzymy właśnie własne centrum R&D, zapewniające „szczelność” informacyjną – powiedział prof. Sebastian Stec.

-  W Medinice rozwijamy obecnie 10 własnych innowacyjnych produktów oraz jesteśmy w trakcie przejmowania dwóch kolejnych. To bardzo silne portfolio produktowe, obejmujące diagnostykę, leczenie i rehabilitację, łącząc kardiochirurgię i kardiologię. Kreujemy światowe trendy i wpisujemy się w te już istniejące – dodał prof. Stec.

Oprócz wspomnianej elektrody MiniMax, zaawansowanym projektem Medinice jest również Krioaplikator – narzędzie zdecydowanie przewyższające obecnie stosowane rozwiązania pod względem parametrów technicznych czy kosztów użytkowania. Oba produkty powinny być gotowe do monetyzacji w latach 2020-2021.

- Co ważne, elektroda MiniMax zakłada brak, ewentualnie minimalizację fluoroskopii [naświetlanie pacjenta promieniowaniem rtg podczas zabiegu – nawet przez kilka godzin]. Pamiętajmy, że fluoroskopia zwiększa ryzyko mutacji nowotworowych – podkreślił prof. Sebastian Stec.

Najszybciej, możliwe iż już w bieżącym roku, mogłaby nastąpić transakcja sprzedaży „inteligentnego”  opatrunku PacePress, zwiększającego komfort i bezpieczeństwo pacjentów np. po wszczepieniu rozrusznika serca.

- Jest to najmniej zaawansowany technologicznie produkt z naszego portfolio, dlatego też mamy wobec niego najmniejsze oczekiwania co do wartości transakcji. Niemniej, spodziewamy się znaczącego zastrzyku gotówki dla naszej obecnej skali działania – wyjaśnił Prezes Choudhary.

 

Prof. Gründeman wybrał Medinice

W spotkaniu z analitykami, inwestorami i mediami uczestniczył prof. Paul Gründeman, doświadczony naukowiec, badacz i wynalazca z zakresu kardiochirurgii, wykładowca uniwersytetów w Pekinie i Utrechcie. Od dawna mocno związany z Polską, gdzie dla rozwoju kardiochirurgii przyczynił się w istotny sposób już jego ojciec [więcej: tutaj oraz tutaj]. Jest również członkiem Rady Naukowej Medinice, a spółka jest w trakcie przejmowania praw do dwóch wynalazków profesora. 

tl_files/klienci/nowy/Medinice/30.01.18_Med_2.jpg- Dla mnie najważniejsze jest to, aby moje wynalazki pomagały ludziom. Wybrałem Medinice, gdyż jest to wspaniała platforma dla rozwoju nowych technologii, łącząca kardiologię z kardiochirurgią. A to dla mnie ważne, gdyż Suction Knife oraz SpaceMaker to narzędzia, które zdecydowanie ułatwią pracę przy stole operacyjnym i zwiększą bezpieczeństwo pacjentów, stając się ważne zarówno dla kardiologów, jak i kardiochirurgów – zaznaczył prof. Paul Gründeman.

Warto zauważyć, że ma on na swoim koncie olbrzymi sukces wynalazku, jaki stworzył na uniwersytecie w Utrechcie (Octopus – narzędzie do stabilizacji bijącego serca podczas operacji). Uczelnia ta sprzedała prawa do niego firmie Medtronic w 1997 roku, a od tego czasu wykonano już ponad 1,8 mln operacji z wykorzystaniem Octopusa. Przychody firmy Medtronic związane z tym produktem przekroczyły 1,8 mld USD.

 

25 mln PLN dla start-upów

Dzięki 20 mln PLN grantu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Medinice powołuje fundusz Medi Alfa, który przeznaczy łącznie 25 mln PLN na inwestycje w start-upy z obszaru medtech i biotech.

- Szacujemy, że dzięki temu nasze portfolio poszerzy się o około 20 innowacyjnych technologii. Mamy już pierwsze zgłoszenia i widzimy, że w Polsce powstaje wiele niezwykle obiecujących pomysłów. Dzięki know-how naukowemu i biznesowemu Medinice oraz własnemu centrum R&D jesteśmy wymarzonym partnerem dla wynalazców – powiedział prof. Sebastian Stec.

Podczas swojego wystąpienia obrazowo zaznaczył przy tym, że ważną innowacją mogą być przełomowe technologie, ale również innowacyjne implementacje.

- Koła nie da się opatentować. Ale kółka pod meblami, w tym fotelami, już tak, co pokazuje patent z 1912 roku – wskazał prof. Stec.

 

Wkrótce debiut na NewConnect

Spółka Medinice zamierza w najbliższych tygodniach zadebiutować na rynku NewConnect, który został wybrany ze względu na szybsze formalności. Prezes Choudhary zapowiedział już jednak, że niezwłocznie po debiucie na NC rozpoczną się prace nad przeniesieniem notowań na rynek główny GPW, co powinno nastąpić na przełomie lat 2018-2019.

 

Linki:

Prezentacja ze spotkania - link

Informacja prasowa nt. dofinansowania BRIdge Alfa - link

Pacepress - link

Minimax - link

Pełny zapis konferencji - link

 

 

Wróć

Nasi klienci