Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Mercator Medical

14.09.2017

Mercator Medical uruchomił

zakład produkcyjny wyrobów z włókniny

Zgodnie z zapowiedziami, Mercator Medical w zaledwie rok po rozpoczęciu budowy uruchomił zakład produkcyjny w Pikutkowie koło Włocławka, 5 km od posiadanego centrum logistycznego w Brześciu Kujawskim. W Pikutkowie produkowane są obecnie obłożenia pola operacyjnego.  Natomiast pełny asortyment wyrobów z włókniny w ofercie Mercator Medical w Europie, a importowanych głównie z Dalekiego Wschodu, obejmuje również wiele rodzajów odzieży medycznej i ochronnej.

- Uruchomiona produkcja jest podstawą do certyfikowania naszych produktów. Spodziewamy się, że już w czwartym kwartale będziemy mogli sprzedawać wyroby powstałe w Pikutkowie do klientów poprzez własne kanały dystrybucji. Zakład zlokalizowany w Europie, w Polsce, pozwala nam w lepszy sposób odpowiadać na potrzeby szpitali w zakresie produktów włókninowych i zwiększa efektywność biznesową  – powiedział dr Wiesław Żyznowski, Prezes Zarządu Mercator Medical SA.

- Zamierzamy skrócić rotację produktów włókninowych z 4,5 do 1,5 miesiąca, tym samym uwolnić gotówkę poprzez zmniejszenie stanu zapasów. W pierwszym roku działalności zakład w Pikutkowie może wypracować około 3,5 mln PLN przychodów, docelowo szacujemy tę wartość na około 15 mln PLN rocznie - dodał Witold Kruszewski, Członek Zarządu ds. Finansowych Mercator Medical SA.

tl_files/klienci/nowy/Mercator/Pikutkowo_Mercator_131m.pngObecne moce produkcyjne zakładu wyrobów z włókniny Grupy Mercator Medical to około 29 tys. wyrobów miesięcznie. Docelowo, przy poniesieniu jedynie kilkuset tysięcy złotych nakładów, wzrosną one do 155 tys. wyrobów miesięcznie. Dodatkowo, w zakładzie w Pikutkowie będą mogły być produkowane również opatrunki medyczne. Asortyment produktów z włókniny odpowiada obecnie za około 5% przychodów Grupy Mercator Medical, a opatrunki - za około 4% sprzedaży. Resztę – około 91% przychodów – generuje sprzedaż rękawic jednorazowych własnej produkcji, jak również nabywanych od podmiotów trzecich. Przychody Grupy Mercator za ostatnie cztery kwartały miały wartość blisko 284 mln PLN.

Wartość rynku przetargowego obłożeń pola operacyjnego, można szacować na 63 mln zł w Polsce, Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech, czyli na rynkach, gdzie Grupa Mercator sprzedaje obecnie asortyment włókninowy.

- W trzy lata zamierzamy zwiększyć udział rynkowy w Polsce z 5% do 20%, wykorzystując przewagi konkurencyjne, jakie daje nam zakład w Pikutkowie. To również dobra baza do intensyfikacji lub rozpoczęcia sprzedaży zestawów operacyjnych na innych rynkach – powiedział Prezes Żyznowski.

Inwestycja w zakład w Pikutkowie pochłonęła 4,2 mln PLN i docelowo zostanie w 80% sfinansowana ze środków własnych, a w 20% z kredytu bankowego. Hala produkcyjna wraz z pomieszczeniami socjalno-biurowymi ma powierzchnię 1.033 mkw., a obiekt posadowiony jest na działce o powierzchni 1ha.

Budowa zakładu w Pikutkowie to jeden z czterech filarów strategii Mercator Medical na lata 2016-2018. Pozostałe to budowa fabryki rękawic nitrylowych (produkt komplementarny do obecnie wytwarzanych rękawic z lateksu naturalnego), ekspansja w Europie Zachodniej i wzmocnienie pozycji w naszym regionie. Rozbudowa fabryki rękawic w Tajlandii o zakład produkcji rękawic z lateksu syntetycznego (szacowane nakłady 119 mln PLN) rozpoczęła się w styczniu br. Pierwsza linia produkcyjna zostanie dostarczona w najbliższych tygodniach, a montaż ostatniej zakończy się pod koniec I półrocza 2018. W rezultacie od II półrocza przyszłego roku moce wytwórcze Mercator Medical wzrosną o 150%, do 3 mld rękawic rocznie.

 

***

Mercator Medical z siedzibą w Krakowie to producent i dystrybutor jednorazowych rękawic medycznych i rękawic  gospodarczych, opatrunków medycznych oraz medycznych produktów z włókniny o historii sięgającej roku 1989. Posiada dominującą pozycję rynkową w Polsce oraz jest liczącym się podmiotem na arenie międzynarodowej.

Dzięki trwającej budowie drugiej fabryki rękawic w Tajlandii (zakończenie inwestycji wartej 119 mln zł planowane jest na I poł. 2018 r.) zdolności produkcyjne spółki zwiększą się o 150%, do 3 mld rękawic rocznie. W III kw. 2017 r. została uruchomiona produkcja wyrobów z włókniny  w Pikutkowie koło Włocławka. Mercator Medical posiada centrum dystrybucyjne w Brześciu Kujawskim i prowadzi dystrybucję bezpośrednią w Polsce, Rosji, Rumunii, Czechach, na Ukrainie, Węgrzech oraz na Słowacji. Działalność Mercator Medical ma zasięg globalny - sprzedaż poprzez lokalnych dystrybutorów odbywa się w ponad 50 krajach na pięciu kontynentach, w tym na rynku USA, a spółka prowadzi ciągłą ekspansję geograficzną.

Od listopada 2013 roku akcje Mercator Medical są notowane na rynku regulowanym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Ostatnie raporty analityczne biur maklerskich mówią o około 30-50-procentowym potencjale wzrostu kursu akcji spółki (DM BOŚ z TP 27,0 PLN, listopad 2016; Vestor DM z TP 23,1 PLN, wrzesień 2017). Więcej informacji: www.mercatormedical.eu 

 

Wróć

Nasi klienci