Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Mercator Medical

02.11.2017

W listopadzie ruszy pierwsza linia produkcyjna w nowej fabryce w Tajlandii

Mercator Medical konsekwentnie realizuje założoną strategię rozwoju na lata 2016-2018. Jednym z jej filarów jest budowa fabryki rękawic z lateksu syntetycznego w Tajlandii. Już w tym miesiącu zostanie oddana do użytku pierwsza linia do produkcji rękawic nitrylowych.

- Jeszcze w listopadzie na pierwszej linii zamierzamy rozpocząć produkcję komercyjną. Do końca stycznia planujemy oddać do użytku trzy kolejne linie. Ostatnie cztery linie będą uruchomione w II kwartale. Od lipca powinno być gotowych wszystkich osiem linii produkcyjnych. Zakładamy, że zmieścimy się w budżecie inwestycji (118 mln zł) - mówi Witold Kruszewski, członek zarządu ds. finansowych w Mercator Medical.

Drugim filarem realizowanej strategii wiodącego producenta i dystrybutora jednorazowych rękawic medycznych jest ekspansja na rynki Europy Zachodniej. Spółka zatrudniła przedstawiciela handlowego na rynku niemieckim i oczekuje skokowego wzrostu zamówień z tego rynku pod koniec roku.

Wstępne szacunki zarządu mówią, że wyniki Mercatora w III kwartale są lepsze niż w I półroczu, kiedy to spółka borykała się z wysokimi cenami surowca do produkcji. W minionym kwartale ma to być 76,8 mln zł na poziomie skonsolidowanych przychodów, 4,2 mln zł na poziomie EBITDA, oraz 3,1 mln zł na poziomie zysku netto.

- Ceny lateksu naturalnego spadają, co daje nam nadzieję na poprawę marży w segmencie produkcyjnym w kolejnych miesiącach. Stabilizacja sytuacji na rynkach walutowych i tani dolar zwiększają natomiast przestrzeń marżową w segmencie dystrybucji. Dlatego skupiamy nasze wysiłki na tym, aby wyniki w IV kwartale okazały się lepsze w porównaniu kwartał do kwartału, wpisując się w tendencję powrotu do wysokich marż przy wzroście przychodów. Jesteśmy mniej więcej w połowie drogi, jeśli chodzi o odbudowę marż - ocenia Kruszewski.

Spółka w tym roku podzieliła się zyskiem z akcjonariuszami. Plany na przyszły rok zakładają niewypłacanie dywidendy, choć ostateczna decyzja należy oczywiście do akcjonariuszy podczas walnego zgromadzenia. Zarząd pragnie powrócić do strategii dzielenia się zyskiem z akcjonariuszami w 2019 r. po zakończeniu inwestycji w Tajlandii.

Więcej: PARKIET (2017-11-02 Str. 4) lub www.parkiet.com

 

Wróć

Nasi klienci