Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Mercator Medical

09.11.2017

 

Data: 9 listopada 2017 roku

Miejsce: Pikutkowo, woj. kujawsko-pomorskie

Temat: Uroczyste otwarcie zakładu wyrobów z włókniny Grupy Mercator Medical

 

Zakład Mercator Opero uroczyście otwarty

 tl_files/klienci/nowy/Mercator/otw_3.jpgZałożyciel, twórca sukcesu i prezes Mercator Medical dr Wiesław Żyznowski oraz członek zarządu Monika Durakiewicz przecięli symboliczną wstęgę, uroczyście otwierając zakład produkcyjny Grupy Mercator Medical w Pikutkowie koło Włocławka, 5 km od centrum logistycznego w Brześciu Kujawskim. Budowa zakładu w Pikutkowie (Mercator Opero) rozpoczęła się zaledwie w zeszłym roku, a już produkowane są tam obłożenia pola operacyjnego. Pełny asortyment wyrobów z włókniny w europejskiej ofercie Mercator Medical, importowanych głównie z Dalekiego Wschodu, obejmuje również wiele rodzajów odzieży medycznej i ochronnej.

Uruchomiona produkcja jest podstawą do certyfikowania produktów. Spółka spodziewa się, że już w czwartym kwartale br. będzie mogła sprzedawać wyroby powstałe w Pikutkowie do klientów. Warto podkreślić, że zakład zlokalizowany w Polsce pozwala Mercatorowi w lepszy sposób odpowiadać na potrzeby szpitali w zakresie produktów włókninowych i zwiększa efektywność biznesową. 

tl_files/klienci/nowy/Mercator/otw_2.jpgW pierwszym roku działalności zakład w Pikutkowie może wypracować około 3,5 mln PLN przychodów, docelowo około 15 mln PLN rocznie. Obecne moce produkcyjne zakładu wyrobów z włókniny Grupy Mercator Medical to około 29 tys. wyrobów miesięcznie. Docelowo, przy poniesieniu jedynie kilkuset tysięcy złotych nakładów, wzrosną one do 155 tys. wyrobów miesięcznie. Dodatkowo, w zakładzie w Pikutkowie będą mogły być produkowane również opatrunki medyczne.

Asortyment produktów z włókniny odpowiada obecnie za około 5% przychodów Grupy Mercator Medical, a opatrunki - za około 4% sprzedaży. Resztę – około 91% przychodów – generuje sprzedaż rękawic jednorazowych własnej produkcji oraz nabywanych od podmiotów trzecich, przy czym przychody Grupy Mercator systematycznie rosną, a za ostatnie cztery kwartały miały wartość 292 mln PLN.

Wartość rynku przetargowego obłożeń pola operacyjnego, można szacować na 63 mln PLN w Polsce, Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech, czyli na rynkach, gdzie Grupa Mercator sprzedaje obecnie asortyment włókninowy. Ambicją spółki jest zwiększenie udziału rynkowego w tym obszarze w Polsce z 5% do 20%, wykorzystując przewagi konkurencyjne, jakie daje zakład w Pikutkowie. Jest on również dobrą bazą do intensyfikacji lub rozpoczęcia sprzedaży zestawów operacyjnych na innych rynkach.

Inwestycja w zakład Mercator Opero oznaczała 4,2 mln PLN nakładów. Hala produkcyjna wraz z pomieszczeniami socjalno-biurowymi ma powierzchnię ponad 1 tys. mkw., a obiekt posadowiony jest na działce o powierzchni 1 ha. 

tl_files/klienci/nowy/Mercator/otw_4.jpgBudowa zakładu w Pikutkowie to jeden z czterech filarów strategii Mercator Medical na lata 2016-2018. Pozostałe to budowa fabryki rękawic nitrylowych (produkt komplementarny do obecnie wytwarzanych rękawic z lateksu naturalnego), ekspansja w Europie Zachodniej i wzmocnienie pozycji w naszym regionie. Rozbudowa fabryki rękawic w Tajlandii o zakład produkcji rękawic z lateksu syntetycznego (szacowane nakłady 119 mln PLN) rozpoczęła się w styczniu br. Pierwsza linia produkcyjna już została dostarczona i rozpoczęła się na niej produkcja testowa, a montaż ostatniej zakończy się pod koniec I półrocza 2018. W rezultacie od II półrocza przyszłego roku moce wytwórcze Mercator Medical wzrosną o 150%, do 3 mld rękawic rocznie.

 

***

Mercator Medical z siedzibą w Krakowie to producent i dystrybutor jednorazowych rękawic medycznych i rękawic  gospodarczych, opatrunków medycznych oraz medycznych produktów z włókniny o historii sięgającej roku 1989. Posiada dominującą pozycję rynkową w Polsce oraz jest liczącym się podmiotem na arenie międzynarodowej.

Dzięki trwającej budowie drugiej fabryki rękawic w Tajlandii (zakończenie inwestycji wartej 119 mln zł planowane jest na I poł. 2018 r.) zdolności produkcyjne spółki zwiększą się o 150%, do 3 mld rękawic rocznie. W III kw. 2017 r. została uruchomiona produkcja wyrobów z włókniny  w Pikutkowie koło Włocławka, sprzedaż komercyjna powinna rozpocząć się w IV kw. 2017 r. Mercator Medical posiada również centrum dystrybucyjne w Brześciu Kujawskim i prowadzi dystrybucję bezpośrednią w Polsce, Rosji, Rumunii, Czechach, na Ukrainie, Węgrzech oraz na Słowacji. Działalność Mercator Medical ma zasięg globalny - sprzedaż poprzez lokalnych dystrybutorów odbywa się w ponad 50 krajach na pięciu kontynentach, w tym na rynku USA, a spółka prowadzi ciągłą ekspansję geograficzną.

Od listopada 2013 roku akcje Mercator Medical są notowane na rynku regulowanym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Ostatnie raporty analityczne biur maklerskich mówią o około 30-50-procentowym potencjale wzrostu kursu akcji spółki (DM BOŚ z TP 27,0 PLN, listopad 2016; Vestor DM z TP 23,1 PLN, wrzesień 2017). Więcej informacji: www.mercatormedical.eu 

 

Wróć

Nasi klienci