Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Mercator Medical

15.01.2018

Otoczenie rynkowe wspiera Grupę Mercator Medical

Od początku bieżącego roku rząd Malezji zmniejszył subsydia na gaz, co spowodowało wzrost cen tego surowca na lokalnym rynku o blisko 15 proc. Tymczasem w Malezji swoje fabryki zlokalizowała większość producentów rękawic gumowych. Korzysta na tym Mercator, którego zakłady produkcyjne znajdują się w Tajlandii, a co więcej – nie korzystają z gazu.

- Wszystkie źródła podają, że malezyjscy producenci będą musieli przełożyć wzrost cen gazu na swoich klientów, co nas cieszy. Wyższe koszty tamtejszych producentów powinny oznaczać dalsze rynkowe zwyżki cen rękawic. Nasze koszty energii tymczasem są stabilne. Nie ma przy tym znaczenia to, że w Tajlandii nie ma preferencyjnych stawek gazu, gdyż my korzystamy z energii ze spalania biomasy. To buduje naszą strategiczną przewagę nad malezyjskimi konkurentami - mówi Monika Durakiewicz, członek zarządu Mercatora.

Mercator buduje obecnie w Tajlandii nowy zakład produkcji rękawic. Uruchomione zostały już dwie z zaplanowanych ośmiu linii produkcyjnych. Produkcja na trzeciej linii ruszy jeszcze w tym miesiącu, a kolejnej w lutym. Ostatnie linie zostaną uruchomione w II kwartale. Tak więc, zgodnie z harmonogramem, od II półrocza działać powinny wszystkie linie produkcyjne rękawic z lateksu syntetycznego. Warto zaznaczyć, że rękawice z nowych linii od razu są bardzo dobrej jakości, co nie jest takie oczywiste w tej branży.

Malezyjskim producentom rękawic nie sprzyjają również notowania walut. Malezyjski ringgit bardziej umacnia się w stosunku do dolara niż tajski baht. To kolejny czynnik sprzyjający Mercatorowi.

Polski producent z optymizmem podlicza wyniki IV kwartału. Sytuacja rynkowa wygląda dobrze, zarówno jeśli chodzi o dystrybucję, jak i produkcję. Ogólnie otoczenie rynkowe sprzyja Mercatorowi.

Więcej: PARKIET (2018-01-15  Str. 4) lub www.parkiet.com

 

Wróć

Nasi klienci