Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Mercator Medical

17.04.2019

Prezes i główny akcjonariusz zwiększa zaangażowanie w Mercator Medical

Po publikacji wstępnych, szacunkowych danych finansowych za pierwszy kwartał 2019 roku kurs akcji spółki Mercator Medical, dostawcy rękawic jednorazowych na rynkach blisko 70 krajów świata, mocno się obniżył. W rezultacie rynkowa wycena to obecnie jedynie około 80 mln zł, podczas gdy w 2018 roku Grupa Mercator Medical zanotowała 420,4 mln zł przychodów (+40% rdr) i 30,6 mln zł wyniku EBITDA (+112% rdr), a w IV kw. została uruchomiona ostatnia linia wytwórcza nowej fabryki rękawic z lateksu syntetycznego (inwestycja warta 117 mln zł). W pierwszym kwartale br. nastąpiła jednak kumulacja negatywnych zjawisk, przez co wstępna, szacunkowa wartość EBITDA spadła o 75%, do 2 mln zł przy utrzymaniu wysokiego wzrostu skali biznesu (121 mln zł, +36% rdr).

- Wykonujemy działania dostosowawcze, mając na względzie zmiany kursów dolara i bata tajskiego, zmiany cen surowców oraz strategie cenowe konkurencyjnych dystrybutorów i producentów rękawic, szczególnie na rynku amerykańskim. Naturalna jest jednak inercja bazy kosztowej, co w istotny sposób dotyka naszą rentowność w pierwszych miesiącach 2019 roku. Spadek kursu akcji w dwa miesiące o ponad 40% odczytuję jako pogłębienie niedowartościowania spółki na GPW. Dlatego też zamierzam kupować akcje – komentuje dr Wiesław Żyznowski, Prezes Zarządu oraz wiodący akcjonariusz Mercator Medical S.A.

Pierwszy raport bieżący na temat dokupienia akcji Mercator Medical przez Prezesa Żyznowskiego został opublikowany wczoraj po zakończeniu sesji giełdowej, po przekroczeniu progu 5 tys. euro wartości dokonanych transakcji.

Zgodnie z kalendarzem publikacji raportów okresowych Mercator Medical zamierza opublikować raport za pierwszy kwartał 2019 roku 17 maja br.

***

Mercator Medical z siedzibą w Krakowie to producent i dystrybutor jednorazowych rękawic medycznych i rękawic  gospodarczych, opatrunków medycznych oraz medycznych produktów z włókniny o historii sięgającej roku 1989. Posiada dominującą pozycję rynkową w Polsce oraz jest liczącym się podmiotem na arenie międzynarodowej.

Dzięki budowie drugiej fabryki rękawic w Tajlandii (inwestycja warta 117 mln zł z oddaniem ostatniej linii produkcyjnej we wrześniu 2018 r.) zdolności wytwórcze spółki zwiększyły się o 150%, do 3 mld rękawic rocznie. W III kw. 2017 r. została natomiast uruchomiona produkcja wyrobów z włókniny w Pikutkowie koło Włocławka. Mercator Medical posiada centrum dystrybucyjne w Brześciu Kujawskim i prowadzi dystrybucję bezpośrednią w Polsce, Rosji, Rumunii, Czechach, na Ukrainie, Węgrzech oraz na Słowacji. Działalność Mercator Medical ma zasięg globalny - sprzedaż poprzez lokalnych dystrybutorów odbywa się w blisko 70 krajach na pięciu kontynentach, w tym na rynku USA, a spółka prowadzi ciągłą ekspansję geograficzną.

W 2018 roku Grupa Mercator Medical zanotowała 420,4 mln PLN przychodów (+40% rdr), 30,6 mln PLN wyniku EBITDA (+112% rdr) oraz 7,0 mln PLN zysku netto (+31% rdr). Porównanie wyników roku 2018 do lat wcześniejszych zaburzyła na jego niekorzyść aprecjacja USD/PLN w II połowie 2018 roku, która spowodowała spadek marż w segmencie dystrybucyjnym. W przypadku zysku netto należy mieć na uwadze czysto księgową wycenę kredytu dolarowego oraz wyższe koszty finansowe, ściśle związane z finansowaniem wzrostu mocy wytwórczych.

Od listopada 2013 roku akcje Mercator Medical są notowane na rynku regulowanym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Więcej informacji: www.mercatormedical.eu 

 

Wróć

Nasi klienci