Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Mercator Medical

10.06.2019

W maju i kwietniu prezes spółki Mercator Medical kupił jej akcje za prawie 300 tysięcy złotych

Po publikacji wstępnych, szacunkowych danych finansowych za pierwszy kwartał 2019 roku giełdowy kurs akcji spółki Mercator Medical, dostawcy rękawic jednorazowych na rynkach blisko 70 krajów świata, mocno się obniżył. W rezultacie rynkowa wycena to obecnie jedynie około 65 mln zł, podczas gdy w 2018 roku Grupa Mercator Medical zanotowała 420,4 mln zł przychodów (+40% rdr) i 30,6 mln zł wyniku EBITDA (+112% rdr), a w IV kw. została uruchomiona ostatnia linia wytwórcza nowej fabryki rękawic z lateksu syntetycznego (inwestycja warta 117 mln zł). Niemniej, w pierwszym kwartale br. nastąpiła kumulacja negatywnych zjawisk, przez co wynik netto pogorszył się o 7,9 mln zł (do -3 mln zł), a wartość EBITDA spadła o 77%, do 1,8 mln zł przy – co warto podkreślić - utrzymaniu wysokiego wzrostu skali biznesu (121 mln zł, +36% rdr).

- Podjęte działania dostosowawcze wobec zmian rynkowych przynoszą efekty, a naszym celem jest widoczna poprawa rezultatów już od drugiego kwartału. Spadek kursu akcji od marca o około 60% odczytuję jako pogłębienie niedowartościowania spółki na GPW. Wykorzystuję tę sytuację – komentuje dr Wiesław Żyznowski, Prezes Zarządu oraz wiodący akcjonariusz Mercator Medical S.A.

W maju Prezes Żyznowski kupił podczas sesji giełdowych 42.612 akcji spółki Mercator Medical po średniej cenie 5,83 zł za akcję (zakres 5,66-6,01 zł). W kwietniu było to 5.000 akcji po średniej cenie 8,51 zł (zakres 7,91-9,40 zł). Łącznie oznacza to zakup ponad 47,6 tys. akcji za 291 tys. zł.

***

Mercator Medical S.A. z siedzibą w Krakowie to producent i dystrybutor jednorazowych rękawic medycznych, ochronnych i gospodarczych, opatrunków medycznych oraz medycznych produktów z włókniny. Na tych rynkach jest jednym z najważniejszych graczy w Polsce oraz liczącym się podmiotem na arenie międzynarodowej. Historia firmy sięga 1989 roku.

Dzięki budowie drugiej fabryki rękawic w Tajlandii (inwestycja warta 117 mln zł; ostatnia linia produkcyjna oddana we wrześniu 2018 roku) zdolności wytwórcze spółki zwiększyły się o 150% – do 3 mld rękawic rocznie. Wraz z dystrybucją rękawic kupowanych od zewnętrznych dostawców łączny potencjał sprzedażowy Grupy Mercator Medical można szacować na około 5 mld rękawic rocznie. Mercator Medical posiada Centrum Logistyczne w Brześciu Kujawskim, a firma prowadzi dystrybucję bezpośrednią w Polsce, Rosji, Rumunii, Czechach, na Ukrainie, Węgrzech oraz na Słowacji, jak również w Niemczech i we Włoszech. Działalność Mercator Medical ma zasięg globalny – sprzedaż przez lokalnych dystrybutorów odbywa się w blisko 70 krajach na pięciu kontynentach, w tym na rynku USA, a spółka prowadzi ciągłą ekspansję geograficzną.

Od listopada 2013 roku akcje Mercator Medical S.A. są notowane na rynku regulowanym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Więcej informacji na stronie internetowej: www.mercatormedical.eu

 

Wróć

Nasi klienci