Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Mercator Medical

09.09.2019

 Mercator Medical skupia się na rękawicach jednorazowych

Grupa Mercator Medical, dostarczająca rękawice jednorazowe na rynkach blisko 70 krajów, skupi się na rozwoju produkcji w swoim głównym obszarze biznesowym. Dlatego też do końca roku zostanie wygaszona produkcja wyrobów z włókniny w Pikutkowie koło Włocławka - jedynym zakładzie produkcyjnym Grupy Mercator Medical w Polsce, a zarazem jedynym poza fabryką rękawic należącą do Mercator Medical (Thailand). Przez pierwsze siedem miesięcy bieżącego roku wygenerował on ponad 550 tys. zł ujemnego wyniku EBITDA, a w całym roku 2018 ponad 1 mln zł.  

- Zakład w Pikutkowie koło Włocławka uruchomiliśmy w czwartym kwartale 2017 roku w celu realizacji ekspansji rynkowej w zakresie włókninowych zestawów dedykowanych szpitalom, wpisując się również w trend reindustrializacji Europy. Elastyczność wynikająca z lokalizacji zakładu w Europie okazała się jednak niewystarczająca wobec możliwości atrakcyjnego zaopatrywania się w asortyment włókninowy na Dalekim Wschodzie i braku preferencji szpitali, także polskich, co do miejsca pochodzenia stosowanych materiałów – komentuje  Witold Kruszewski, Członek Zarządu ds. Finansowych w Mercator Medical SA.

Zamiast ponosić w dalszym ciągu straty z powodu trwałego braku rentowności tego zakładu, Zarząd Mercator Medical podjął decyzję o płynnym wygaszeniu produkcji i powrocie do modelu dystrybucyjnego w zakresie asortymentu włókninowego (neutralne znaczenie dla przychodów).

- Nie planujemy poniesienia z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów, jak np. odprawy pracownicze. Od początku przyszłego roku zakład nie będzie już też negatywnie wpływał na wyniki Grupy, a dzięki możliwości wynajęcia go w całości do podmiotu zewnętrznego powinien zwiększać rezultaty Grupy i przynosić dobrą stopę zwrotu wobec poniesionych nakładów – dodaje Witold Kruszewski.

Zakład w Pikutkowie koło Włocławka, którego koszt powstania to 4,2 mln zł, obejmuje halę produkcyjną z pomieszczeniem typu clean room oraz pomieszczenia socjalno-biurowe o łącznej powierzchni ponad 1 tys. mkw. Obiekt posadowiony jest na działce o powierzchni 1 ha.

Cały asortyment włókninowy (oprócz obłożeń pola operacyjnego to również wiele rodzajów odzieży medycznej i ochronnej) odpowiada za około 5% sprzedaży Grupy Mercator Medical. Sprzedaż rękawic jednorazowych, przede wszystkim do zastosowań medycznych, stanowi z kolei około 92% przychodów Grupy Mercator Medical, która posiada nowoczesne zakłady produkcyjne rękawic z lateksu naturalnego oraz syntetycznego i wraz z działalnością dystrybucyjną sprzedaje rocznie około 5 mld rękawic.

 

***

Mercator Medical S.A. z siedzibą w Krakowie to producent i dystrybutor jednorazowych rękawic medycznych, ochronnych i gospodarczych, opatrunków medycznych oraz medycznych produktów z włókniny. Na tych rynkach jest jednym z najważniejszych graczy w Polsce oraz liczącym się podmiotem na arenie międzynarodowej. Historia firmy sięga 1989 roku.

Dzięki budowie drugiej fabryki rękawic w Tajlandii (inwestycja warta 117 mln zł; ostatnia linia produkcyjna oddana we wrześniu 2018 roku) zdolności wytwórcze spółki zwiększyły się o 150% – do 3 mld rękawic rocznie. Wraz z dystrybucją rękawic kupowanych od zewnętrznych dostawców łączny potencjał sprzedażowy Grupy Mercator Medical można szacować na około 5 mld rękawic rocznie. Mercator Medical posiada Centrum Logistyczne w Brześciu Kujawskim, a firma prowadzi dystrybucję bezpośrednią w Polsce, Rosji, Rumunii, Czechach, na Ukrainie, Węgrzech oraz na Słowacji, jak również w Niemczech i we Włoszech. Działalność Mercator Medical ma zasięg globalny – sprzedaż przez lokalnych dystrybutorów odbywa się w blisko 70 krajach na pięciu kontynentach, w tym na rynku USA, a spółka prowadzi ciągłą ekspansję geograficzną.

Od listopada 2013 roku akcje Mercator Medical S.A. są notowane na rynku regulowanym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Więcej informacji na stronie internetowej: www.mercatormedical.eu

 

Wróć

Nasi klienci