Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Mercator Medical, Wideo

30.09.2019

Data: 30 września 2019 roku

Miejsce: Warszawa

Temat: Omówienie sytuacji Grupy Mercator Medical po Q2 2019 i perspektyw na kolejne okresy

 

90 mln batów oszczędności w fabryce Grupy Mercator Medical

Grupa Mercator ma za sobą udany kwartał, w którym rentowność EBITDA wzrosła do 5%, podczas gdy w I kw. br. było to jedynie 1,5%. Jednocześnie spółka powróciła do pozytywnej rentowności na poziomie netto, nawet pomimo aktualizacji wartości aktywa podatkowego (-1,7 mln zł). [więcej informacji tutaj]

- Nasze aspiracje są zdecydowanie wyżej i dążymy do dalszej zdecydowanej poprawy osiąganych wyników finansowych. Nie sprzyjają nam co prawda obecnie trendy walutowe – słabszy złoty, rosnący w siłę bat i spadający ringgit - ale budujemy skalę biznesu i optymalizujemy procesy, co przynosi wymierne efekty – powiedział Witold Kruszewski, Członek Zarządu ds. Finansowych Grupy Mercator Medical.

W ramach podjętych w bieżącym roku szeregu inicjatyw oszczędnościowych Grupa Mercator sukcesywnie redukuje koszty, a efekt tych działań powinien być w pełni widoczny w przyszłym roku.

- Szacujemy efekt programu oszczędnościowego na 90 mln batów, czyli około 12 mln zł rocznie. Dotyczy on fabryki w Tajlandii, gdzie najbardziej widoczne działania to instalacja zamkniętego obiegu wody przemysłowej ze stacją uzdatnia oraz montaż paneli fotowoltaicznych – wskazała Monika Żyznowska, Członek Zarządu Mercator Medical S.A. i CEO Mercator Medical Thailand.

- Jednocześnie dodatkowo pracujemy nad podnoszeniem realizowanych marż także po stronie sprzedażowej. Podążając za trendami rynkowymi i antycypując dalsze zmiany, jesteśmy w trakcie procesu zmiany struktury produkcji w stronę rękawic z lateksu syntetycznego – dodała Monika Żyznowska.

Mercator Medical produkuje obecnie miesięcznie około 100 mln rękawic z lateksu naturalnego oraz 165 mln rękawic z lateksu nitrylowego. W pierwszym kwartale przyszłego roku powinno to już być około 225 mln rękawic nitrylowych wobec 40 mln rękawic z lateksu naturalnego. Koszt zmian technologicznych linii produkcyjnych to jedynie kilkaset tysięcy złotych.

- Segment produkcyjny pracuje obecnie na pełnych mocach ponad 3 mld sztuk rękawic rocznie. Dodatkowo prawie drugie tyle sprzedajemy w ramach działalności dystrybucyjnej. To ten drugi obszar będzie odpowiadał za dynamikę wzrostu przychodów w przyszłym roku. Naszym zamiarem jest utrzymanie dwucyfrowego tempa wzrostu skali działania całej grupy – powiedziała Monika Żyznowska.

Więcej informacji i komentarzy można znaleźć w dostępnych poniżej materiałach – prezentacji z konferencji, informacji prasowej oraz raportu okresowego.

 

Linki:

Prezentacja z konferencji - link

Informacja prasowa nt. wyników Q2 2019 - link

Raport okresowy Grupy Mercator Medical za H1 2019 - link

 

Wróć

Nasi klienci