Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Mercator Medical

31.03.2020

 

Mercator Medical zyskuje dzięki pandemii

Mercator Medical - producent i dostawca rękawic jednorazowych do ponad 70 krajów świata - zwiększył w zeszłym roku skalę działania o prawie 30%, co przełożyło się na dodatkowe ponad 120 mln zł sprzedaży. Ambicji zarządu nie spełniły jednak wyniki finansowe, którym zaszkodziło wiele czynników zewnętrznych i wewnętrznych (więcej tutaj link). W bieżącym roku sytuacja powinna się zmienić. W obszarze efektywności fabryki rękawic w Tajlandii czy zarządzania sferą handlową krakowska spółka podjęła liczne inicjatywy optymalizacyjne, a w zakresie niezależnych czynników zewnętrznych z pomocą przyszła pandemia koronawirusa.

tl_files/klienci/nowy/Mercator/31.03.20_MM_1.jpg- Obserwujemy znaczny wzrost globalnego popytu na rękawice, rosną też ich ceny. Pandemia dopiero wzbiera, więc można oczekiwać jeszcze większego ssania na rynku, na przykład ze strony USA. Rękawice jednorazowe, zarówno ochronne jak i medyczne, są używane obecnie w większych ilościach nie tylko przez personel medyczny, ale również w miejscach dotychczas ich niestosujących, na przykład w sklepach i miejscach publicznych – wskazał podczas wideokonferencji Witold Kruszewski, Członek Zarządu ds. finansowych w Mercator Medical S.A.

Dodatkowo, podczas trwającej w tym samym czasie konferencji rządu został wprost nałożony w Polsce obowiązek używania jednorazowych rękawiczek przez wszystkich klientów w sklepach oraz pracowników w zakładach pracy. Z racji skali ruch ten w istotny sposób zwiększa boom na rękawice jednorazowe. Co więcej, można spodziewać się podobnych rozwiązań także w innych krajach.  Tymczasem w Malezji, która odpowiadała za około 65% światowej produkcji rękawic, została ograniczona produkcja ze względu na odgórne ograniczenie do połowy możliwej obsady stanowisk pracy, aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu koronawirusa.

- Rynek jest dla nas sprzyjający, a perspektywy są bardzo dobre. Nasza fabryka w Tajlandii pracuje na pełnych mocach. Wprowadziliśmy dodatkowe środki ostrożności dla naszych pracowników, dokonujemy systematycznej dezynfekcji. Na razie nie widzimy żadnych przesłanek, także administracyjnych, aby ograniczać lub zawieszać produkcję. Ogólnie należy pamiętać, że rękawiczki jednorazowe to produkt strategiczny w walce z koronawirusem, a ciągłość ich dostaw jest ważna globalnie – podkreślił Witold Kruszewski.

tl_files/klienci/nowy/Mercator/10.pngW 2019 roku nastąpiło przezbrojenie części linii produkcyjnych rękawic z lateksu naturalnego na lateks syntetyczny, w ślad za trendami rynkowymi. Obecnie ponad 80% produkcji oparte jest na nieuczulającym surowcu syntetycznym, który jednocześnie pozwala na produkcję cieńszych rękawic o wyższej rentowności. To na pewno się nie zmieni. W poszukiwaniu wyższej rentowności spółka przestawiła jednak również większość linii produkcyjnych z rękawic stricte medycznych na industrialne, ochronne – istotnie grubsze i droższe.

- Koronawirus mocno zmienił rynek, najmocniej mogą zyskiwać rękawice medyczne. Dlatego też w najbliższych tygodniach podejmiemy decyzję o ewentualnym powrocie do rękawic medycznych na zmienionych liniach. Obecnie produkujemy w 80-ciu procentach rękawice industrialne, na które rynek też jest bardzo chłonny – zakomunikował CFO Kruszewski.

W segmencie dystrybucyjnym, drugim filarze biznesowym grupy, sprzedawanych jedynie około 5% własnej produkcji. Reszta zlecana jest podmiotom zewnętrznym, z czego około 95% to rękawice, a około 5% to asortyment włókninowy (w tym maseczki) i opatrunkowy.

- Mamy dostępność rękawic, zamawiamy je na bieżąco. Samą dystrybucję w Europie zaburzył zakaz wywozu rękawic z Polski, gdyż realizowaliśmy ją w dużej części z polskich magazynów. Spółki zagraniczne muszą obecnie bezpośrednio realizować zamówienia. Z kolei zwiększony zapas rękawiczek w Polsce, która stanowiła mniej więcej połowę naszego biznesu dystrybucyjnego, spotkał się ze wzmożonym popytem lokalnym – powiedział Witold Kruszewski.

Zapowiedział także, że prawdopodobnie jeszcze w pierwszej połowie kwietnia Mercator Medical opublikuje szacunkowe wyniki za pierwszy kwartał br.

 

Linki:

Informacja prasowa nt. wyników- link

Raport okresowy za rok 2019 - link

 


Wróć

Nasi klienci