Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Mercator Medical

20.07.2020

Mercator Medical: ponad 200 mln zł zysku w Q2 2020

Krakowski producent rękawic medycznych i dystrybutor materiałów medycznych jednorazowego użytku, Mercator Medical, przedstawił szacunkowe wyniki za drugi kwartał 2020 roku. Potwierdzają one kontynuację pozytywnych trendów, obserwowanych w poprzednim kwartale. Spółka odnotowała kolejne rekordy – 374 mln zł przychodów, 209 mln zł zysku netto i 233 mln zł wyniku EBITDA.


Wybrane skonsolidowane rezultaty finansowe:

*wstępne, szacunkowe wyniki opublikowane w RB nr 34/2020       

 

Popyt na globalnym rynku jednorazowych rękawic ochronnych i medycznych związany z pandemią koronawirusa sprzyja producentom i dystrybutorom tego asortymentu. Już w pierwszym kwartale bieżącego roku Grupa Mercator Medical zwielokrotniła zyski. Opublikowane wstępne, szacunkowe wyniki za drugi kwartał wskazują na jeszcze większą pozytywną dynamikę rezultatów. Skonsolidowana sprzedaż wzrosła do blisko 374 mln zł (+174%), a Grupa Mercator Medical w okresie kwiecień-czerwiec br. szacunkowo wypracowała 233 mln zł wyniku EBITDA, co przełożyło się na 209 mln zł zysku netto. To absolutnie rekordowe wyniki Grupy Mercator Medical. Przykładowo, zysk netto samego drugiego kwartału br. jest 3,5-krotnie większy niż łączny rezultat na tym poziomie za ostatnie 10 pełnych lat finansowych.

- W dobry sposób wpisujemy się w rynkowe trendy, cieszy nas dobry czas dla branży producentów i dystrybutorów rękawic jednorazowych. Dzięki temu w drugim kwartale odczuliśmy wzrost rynkowych cen i marż nie tylko w dystrybucji, ale również już w segmencie produkcyjnym. Jednocześnie był to pierwszy pełny kwartał prowadzenia biznesu w nowej rzeczywistości – wskazuje Witold Kruszewski, Członek Zarządu ds. Finansowych w Mercator Medical S.A.

Nasze znakomite wyniki nas cieszą, ale równocześnie mobilizują do dalszej wytężonej pracy – dodaje.

Finalne rezultaty finansowe wraz z danymi szczegółowymi znajdą się w raporcie okresowym Grupy Mercator Medical za pierwsze półrocze, którego publikacja planowana jest 15 września br.

W ślad za rosnącymi rezultatami finansowymi Mercator Medical konsekwentnie umacnia się również na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Po sesji 19 czerwca akcje Mercator Medical awansowały do prestiżowego indeksu mWIG40. Co więcej, w czerwcu Spółka po raz kolejny została liderem GIP60, obejmującego 60 największych wytwórczych spółek akcyjnych z przeważającym udziałem kapitału polskiego.

 

***

Mercator Medical S.A. z siedzibą w Krakowie to producent i dystrybutor jednorazowych rękawic medycznych, ochronnych i gospodarczych, opatrunków medycznych oraz medycznych produktów z włókniny. Na tych rynkach jest jednym z najważniejszych graczy w Polsce oraz liczącym się podmiotem na arenie międzynarodowej. Historia firmy sięga 1989 roku.

Dzięki budowie drugiej fabryki rękawic w Tajlandii (ostatnia linia produkcyjna oddana we wrześniu 2018 roku) zdolności wytwórcze spółki zwiększyły się o 150% – do ponad 3 mld rękawic rocznie. Wraz z dystrybucją rękawic kupowanych od zewnętrznych dostawców łączny potencjał sprzedażowy Grupy Mercator Medical można szacować na ponad 7 mld rękawic rocznie. Firma prowadzi dystrybucję bezpośrednią w Polsce, Rosji, Rumunii, Czechach, na Ukrainie, Węgrzech oraz na Słowacji, jak również w Niemczech i we Włoszech. Działalność Mercator Medical ma zasięg globalny – sprzedaż przez lokalnych dystrybutorów odbywa się w ponad 70 krajach na pięciu kontynentach, w tym na rynku USA, a spółka prowadzi ciągłą ekspansję geograficzną.

Od listopada 2013 roku akcje Mercator Medical S.A. są notowane na rynku regulowanym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Więcej informacji na stronie internetowej: www.mercatormedical.eu

 

Wróć

Nasi klienci