Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Mercator Medical

29.12.2020

 

Mercator Medical laureatem nagród magazynu „Forbes”
oraz dziennika „Puls Biznesu” i PwC

Tytuł Rodzinny Ambasador Roku „Forbes” trafił do spółki Mercator Medical oraz na ręce dra Wiesława Żyznowskiego, twórcy i prezesa firmy. Mercator Medical został również wyróżniony w kategorii Pionier Inwestycji Zagranicznych konkursu „Polska Firma – Międzynarodowy Czempion”, który zorganizowali PwC Polska i „Puls Biznesu”.

- To dla nas bardzo cenne nagrody, dobrze wpisujące się w podsumowanie bieżącego roku, w którym zyskujemy dzięki światowemu wzrostowi popytu na rękawice jednorazowe oraz inwestycjom i ekspansji biznesowej, które prowadziliśmy w latach poprzednich – komentuje dr Wiesław Żyznowski, prezes Grupy Mercator Medical.

Mercator Medical był od samego początku pomyślany jako firma rodzinna o globalnym zasięgu. Cieszę się, że nasz sukces został dostrzeżony i doceniony. Równocześnie pragnę zapewnić, że nie zamierzamy spocząć na laurach. Jesteśmy zmotywowani do długoterminowego rozwoju Grupy tak, aby była ona jeszcze jaśniejszym przykładem polskiego sukcesu firmy rodzinnej na arenie międzynarodowej – dodaje prezes Żyznowski.

Nagrody są pokłosiem dynamicznego wzrostu biznesu Grupy Mercator Medical, ekspansji geograficznej i mocnego wzrostu kapitalizacji na GPW. Ale to niejedyne wyróżnienia jakie w ostatnim czasie zostały przyznane krakowskiemu producentowi i dystrybutorowi jednorazowych rękawic i materiałów medycznych. W czerwcu br. spółka zadebiutowała w XXII edycji rankingu Lista 500 dziennika „Rzeczpospolita”, otrzymując Orła Rzeczpospolitej w kategorii Debiut, zaś we wrześniu br. została wyróżniona tytułem „Inwestor bez granic”, przyznawanym rokrocznie w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach najskuteczniejszym polskim inwestorom, realizującym ekspansję zagraniczną. Ten zauważany dynamiczny i globalny rozwój Grupy Mercator Medical znajduje odzwierciedlenie w jej wynikach finansowych. W samym trzecim kwartale br. Grupa zaksięgowała cztery razy wyższe przychody niż przed rokiem (604,0 mln zł). Grupa wypracowała jednocześnie 46 razy wyższy wynik EBITDA (390,9 mln zł) i 500 razy wyższy wynik netto (355,8 mln zł). Gotówka netto wzrosła o ponad pół miliarda złotych wobec stanu sprzed roku.

W czerwcu br. akcje Mercator Medical awansowały do indeksu mWIG40, a od października w obrocie na GPW są kontrakty terminowe na walory spółki. Od grudnia spółka znajduje się również w indeksie MSCI Small Caps. Analitycy giełdowi typują Mercator Medical jako kandydata do polskiego indeksu WIG20 oraz globalnych indeksów w perspektywie kolejnych rewizji składu indeksów.

Jednocześnie od początku pandemii krakowska spółka prężnie angażuje się w walkę z COVID-19 poprzez przekazywanie środków ochrony osobistej z własnego portfolio licznym placówkom medycznym i opiekuńczym. Do tej pory spółka Mercator Medical przekazała już ponad 1,6 mln rękawic diagnostycznych oraz 50 tys. maseczek blisko 60 różnym instytucjom, głównie szpitalom, domom pomocy społecznej, hospicjom oraz fundacjom, jak również Komendzie Głównej Policji, Agencji Rezerw Materiałowych czy Ministerstwu Zdrowia. Obecnie spółka realizuje akcję #wspólnieprzeciwwirusowi, polegającą na wspieraniu placówek medycznych i opiekuńczych poprzez przekazywanie środków ochrony osobistej z własnego portfolio.

 

***

Mercator Medical S.A. z siedzibą w Krakowie to producent rękawic jednorazowych i dystrybutor materiałów medycznych jednorazowego użytku. Na tych rynkach jest jednym z najważniejszych graczy w Polsce oraz liczącym się podmiotem na arenie międzynarodowej. Historia firmy sięga 1989 roku.

Dzięki budowie drugiej fabryki rękawic w Tajlandii (ostatnia linia produkcyjna oddana we wrześniu 2018 roku) zdolności wytwórcze spółki zwiększyły się o 150% – do ponad 3 mld rękawic rocznie. Wraz z dystrybucją rękawic kupowanych od zewnętrznych dostawców łączny potencjał sprzedażowy Grupy Mercator Medical można szacować na ponad 7 mld rękawic rocznie. Firma prowadzi dystrybucję bezpośrednią w Polsce, Rosji, Rumunii, Czechach, na Ukrainie, Węgrzech oraz na Słowacji, jak również w Niemczech i we Włoszech. Działalność Mercator Medical ma zasięg globalny – sprzedaż przez lokalnych dystrybutorów odbywa się w ponad 70 krajach na pięciu kontynentach, a spółka prowadzi ciągłą ekspansję geograficzną.

Od listopada 2013 roku akcje Mercator Medical S.A. są notowane na rynku regulowanym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Więcej informacji na stronie internetowej: www.mercatormedical.eu

 

Wróć

Nasi klienci