Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Mercator Medical, Wideo

22.05.2017

 

Data: 22 maja 2017 r.

Miejsce: Warszawa

Temat: Omówienie sytuacji biznesowej i finansowej Grupy Mercator Medical po I kw. 2017 r. oraz perspektyw na kolejne okresy sprawozdawcze


Grupa Mercator realizuje potencjał dwucyfrowych wzrostów

  Grupa Mercator Medical – pomimo niesprzyjającego otoczenia rynkowego – potrafiła zwiększyć przychody w pierwszym kwartale 2017 roku o aż 24% rdr, powyżej rezultatu dla całego rekordowego roku 2016 (więcej informacji znajduje się tutaj).

tl_files/klienci/nowy/Mercator/22.05.2017_Mrc_2.JPG- Jesteśmy zadowoleni z naszej siły sprzedażowej, która odpowiada za bardzo mocny trend wzrostowy skali prowadzonego biznesu. Kwestię obecnych marż traktujemy przejściowo, dotyczy ona całej branży – powiedział Witold Kruszewski, Członek Zarządu ds. Finansowych Mercator Medical SA.

Zaznaczył jednocześnie, że - ostrożnie szacując – oczyszczone wyniki finansowe pierwszego kwartału z efektu mocnego dolara (obciąża segment dystrybucyjny) i efektu drogiego lateksu (obciąża segment produkcyjny) byłyby znacznie lepsze w ujęciu rok do roku. Wynik EBITDA wzrósłby o 22%, a zysk netto aż o 45% (szczegóły w prezentacji, dostępnej poniżej).

- Podwojenie cen lateksu i mocna aprecjacja dolara były w ostatnich miesiącach w naszej branży „czarnym łabędziem”. Pomimo tego pozostaliśmy wynikowo na plusie – podkreślił Leszek Michnowski, Wiceprezes Zarządu Mercator Medical SA.

- Dolar jest już najtańszy od roku – już poniżej 3,8 zł, a ceny lateksu się stabilizują, co pozwala przypuszczać, że również rynkowe ceny rękawic będą odzwierciedlały koszt surowca. Drugie półrocze wygląda obiecująco – dodał Witold Kruszewski.

tl_files/klienci/nowy/Mercator/22.05.2017_Mrc_3.JPGPrzedstawiciele spółki przedstawili szczegóły, dotyczące trwającej budowy drugiej fabryki rękawic w Tajlandii, w tym schemat produkcyjny i stan dotychczasowych prac. Nowa fabryka będzie wytwarzała – w odróżnieniu od obecnej – rękawice z lateksu syntetycznego, a nie naturalnego. To pozwoli Mercatorowi na dywersyfikację rynkową oraz dopełnienie portfolio własnych produktów z kluczowego segmentu rękawic medycznych. W sierpniu powinna zostać uruchomiona pierwsza linia produkcyjna, a pełne moce wytwórcze mają być dostępne od II półrocza przyszłego roku. W tym roku ruszy również produkcja w nowym zakładzie wytwórczym produktów z włókniny w polskim Pikutkowie. I to jeszcze wcześniej niż w tajlandzkim zakładzie.

- Zakończyliśmy już budowę zakładu wyrobów z włókniny. Produkcja ruszy już w czerwcu, a rozpoczęcia formalnej sprzedaży spodziewamy się we wrześniu, mając na uwadze konieczność zdobycia potrzebnych certyfikatów. Ten nieduży zakład powstał w najwyższym standardzie i pozwoli nam bardzo elastycznie reagować na potrzeby klientów, głównie szpitali. Co więcej, będziemy mogli zmniejszyć wartość kapitału obrotowego, gdyż dotychczas ten asortyment płynął do nas z Chin – powiedział Leszek Michnowski.

Obecnie kurs akcji Mercatora znajduje się przy 19 zł, podczas gdy już po opublikowaniu szacunkowych wyników za I kw. 2017 r. Vestor DM podtrzymał zalecenie „kupuj”, wyznaczając cenę docelową na 25,1 zł.

LINKI:

Prezentacja z konferencji - link

Informacja prasowa z dnia publikacji raportu okresowego - link

Raport okresowy Grupy Mercator Medical za okres I kw. 2017 - link

 

 

Wróć

Nasi klienci