Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Mercator Medical, Wideo

15.09.2017

 

Data: 15 września 2017 r.

Miejsce: Warszawa

Temat: Omówienie sytuacji finansowej i biznesowej Grupy Mercator Medical po I połowie 2017 roku oraz perspektyw na kolejne okresy

 

Mercator Medical konsekwentnie realizuje strategię 2016-2018

 W ostatnim czasie nastąpiły zmiany w składzie zarządu Mercatora. Ze spółki odeszła pani Monika Sitko, a członkiem zarządu została pani Monika Durakiewicz. W naturalny sposób zainteresowało to inwestorów.

- Pani Sitko była w zarządzie przez 22 lata, czyli połowę życia i jest naturalnym, że po takim okresie chciała spróbować czegoś innego. Zadeklarowała przy tym pozostanie akcjonariuszem Mercatora, posiadając około 2% akcji spółki. Z kolei Monika Durakiewicz to moja córka, która biznesem Mercatora jest przesiąknięta od dziecka, nabyła bardzo dobre wykształcenie, a formalnie pracuje w spółce od 2010 roku. Wzmocniony o nią zarząd jest jeszcze mocniejszym sygnałem, że moja rodzina bierze odpowiedzialność za tę spółkę – podkreślił dr Wiesław Żyznowski, twórca i Prezes Zarządu Mercator Medical SA.

Grupa Mercator Medical ma za sobą półrocze na bardzo wymagającym rynku (więcej tutaj: link oraz w prezentacji, dostępnej pod tekstem).

tl_files/klienci/nowy/Mercator/15.09.2017_MM_2.jpg- Gdyby oczyścić nasze wyniki z efektu zaburzeń na rynku lateksu naturalnego oraz niekorzystnych zmian notowań dolara amerykańskiego, to szacunkowo wynik EBITDA wzrósłby o 19% rdr, a zysk netto – o 25% rdr. Nasze otoczenie biznesowe wraca do stabilności, zatem spodziewamy się również powrotu do historycznych poziomów marż – podkreślił Witold Kruszewski, Członek Zarządu ds. Finansowych w Mercator Medical SA.

Mercator konsekwentnie realizuje strategię na lata 2016-2018, która wzrost biznesu opiera na czterech filarach, tj. budowie fabryki rękawic z lateksu syntetycznego, budowie zakładu produkcji wyrobów z włókniny w Polsce, ekspansji na rynki Europy Zachodniej i wzmocnienia pozycji w naszym regionie. 

- Na bieżąco umacniamy naszą pozycję w regionie. Pracujemy już również nad rynkiem niemieckim, co w postaci otworzenia tam spółki-córki powinno nastąpić do końca tego roku. Ogólnie naszym celem jest mieć na Zachodzie podobne udziały rynkowe – kilka, kilkanaście procent – jak w naszym regionie. Zgodnie z planem uruchomiliśmy też niedawno zakład produkcyjny wyrobów z włókniny w Pikutkowie (więcej informacji tutaj). Naszym oczkiem w głowie pozostaje warta blisko 120 mln zł rozbudowa fabryki w Tajlandii, gdzie sam negocjowałem wszystkie kontrakty wykonawcze. Pierwsze dwie linie produkcyjne uruchomimy w październiku, z dwumiesięcznym opóźnieniem wobec pierwotnych planów. Nie zmienia to jednak terminu zakończenia inwestycji - aktualne pozostaje uruchomienie pełnych mocy fabryki latem przyszłego roku – powiedział Prezes Żyznowski.

Podkreślił, że obecna fabryka rękawic z lateksu naturalnego jest przystosowana do zmiany profilu produkcji na rękawice z lateksu syntetycznego. Z kolei budowana fabryka będzie miała możliwość strategicznego przezbrojenia na produkcję z lateksu naturalnego.

tl_files/klienci/nowy/Mercator/15.09.2017_MM_3.jpg- Jeszcze 10 lat temu rękawice z lateksu syntetycznego stanowiły 30% rynku, podczas gdy obecnie jest to pół na pół. Rękawice z lateksu nitrylowego mają niezaprzeczalne zalety – nie uczulają, można je wyprodukować w każdym kolorze, są cieńsze. Ich sprzedaż rośnie dynamicznie i trudno powiedzieć, na jakim poziomie ustali się finalnie równowaga między tymi dwiema kategoriami rękawic, być może będzie to 70 do 30 – powiedział Prezes Żyznowski.

- Nie nastąpi jednak całkowite zastąpienie rękawic z lateksu naturalnego. Poza tym, że wielu użytkowników subiektywnie je preferuje, to na pewno są bardziej elastyczne i zapewniają lepsze czucie. Co więcej, zastanawiam się, kiedy zostaną wprowadzone wytyczne środowiskowe, gdyż rękawice z naturalnego surowca rozkładają się w kilka lat, podczas gdy te z surowca syntetycznego wielokrotnie dłużej, nawet trudno to precyzyjnie określić. Dodatkowo, o ile rękawice z lateksu syntetycznego dłużej stwarzają barierę dla chemikaliów, o tyle rękawice z lateksu naturalnego – dla drobnoustrojów. W efekcie dla wielu celów medycznych powinny być preferowane rękawice z lateksu naturalnego – dodał Prezes Mercatora.

Zaznaczył również, że choć blisko 25 lat Mercator Medical zajmuje się rękawicami medycznymi i wie o nich wszystko, to rozwija również inne grupy produktów ochronnych - opatrunki i produkty z włókniny.

- Tak jak wcześniej wspomniałem, uruchomiliśmy właśnie zakład produktów włókniny pod Włocławkiem, przestając być tylko dystrybutorem tego asortymentu. Większą elastyczność produkcji wykorzystamy jako przewagę konkurencyjną, umożliwiającą wzrost skali sprzedaży w segmencie włókninowym – powiedział dr Wiesław Żyznowski.


LINKI:

Prezentacja z konferencji - link

Informacja prasowa nt. wyników finansowych  - link

Informacja prasowa nt. uruchomienia zakładu w Pikutkowie - link

Raport okresowy Grupy Mercator Medical za okres I półrocza 2017 - link

 


Wróć

Nasi klienci