Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Mercator Medical, Wideo

24.11.2017

 

Data: 24 listopada 2017 r.

Miejsce: Warszawa

Temat: Omówienie sytuacji biznesowej i finansowej Grupy Mercator Medical po Q3 2017 oraz perspektyw na kolejne okresy

 

Mercator Medical uruchamia nowe moce produkcyjne i wraca do wysokich marż

W trzecim kwartale 2017 roku Grupa Mercator Medical wygenerowała dwa razy wyższy zysk netto niż w całym pierwszym półroczu, a na każdym poziomie wyników widać poprawę w ujęciu kwartał do kwartału [więcej: link].

- Widzimy kontynuację pozytywnych trendów wynikowych w ślad za pozytywnymi trendami w naszym otoczeniu. Kurs dolara ma znaczny wpływ na rentowność segmentu dystrybucji, a cena lateksu – na rentowność segmentu produkcyjnego. Spodziewamy się, że z kwartału na kwartał nasze wyniki będą rosły. Pomimo zawirowań w 2017 roku zwiększamy skalę biznesu w dwucyfrowym tempie, a naszym celem, który sukcesywnie realizujemy, jest możliwie szybki powrót do wysokich marż z roku 2016 – skomentował Witold Kruszewski, Członek Zarządu ds. Finansowych w Mercator Medical SA.

Zaznaczył, że o ile raportowane wyniki są znacząco słabsze rok do roku, o tyle gdyby nie uwarunkowania zewnętrzne, to wynik EBITDA w III kw. byłby o 17% wyższy rok do roku, a zysk netto – o 25%.

O rynku rękawic jednorazowych ciekawie opowiedział założyciel, wiodący akcjonariusz i Prezes Zarządu – dr Wiesław Żyznowski. Oprócz różnic między typami rękawic ze względu na materiał (winylowe, z lateksu naturalnego, z lateksu syntetycznego) czy zastosowanie (diagnostyczne, chirurgiczne, gospodarcze etc.), różnic w potencjale wzrostu popytu, niuansów rynkowych i produkcyjnych, tematyka rozmowy z uczestnikami spotkania dotyczyła również ogólnych kwestii rynkowych i potencjału wzrostu wartości całego rynku rękawic medycznych w ślad za konwergencją poszczególnych rynków geograficznych do standardów najbardziej dojrzałych rynków rękawic medycznych. 

tl_files/klienci/nowy/Mercator/24.11.17_MM_2.jpg- USA konsumują blisko połowę światowej produkcji rękawic medycznych, która wynosi 220 mld rękawic rocznie. Tymczasem USA to jedynie 4% ludności świata. Proszę pomyśleć, jak wyglądałby rynek, gdyby reszta świata zrównała do konsumpcji rękawic z USA – powiedział Prezes Żyznowski.

Korzystając z okazji, Prezes przedstawił nowego członka Zarządu – Panią Monikę Durakiewicz.

- Moja córka, która rosła razem z Mercatorem i aktywnie uczestniczyła w życiu firmy, obecnie odpowiada za ważny obszar, tj. produkcję w Tajlandii. Powołanie jej w skład Zarządu jest jasnym sygnałem, że moja rodzina bierze odpowiedzialność za firmę – podkreślił Prezes Żyznowski.

Jeśli chodzi o największą inwestycję w historii Grupy Mercator Medical, jaką jest warta 119 mln zł budowa fabryki rękawic nitrylowych w Tajlandii, to pierwsza podwójna linia produkcyjna została już uruchomiona w listopadzie br. Uczestnicy spotkania mieli możliwość obejrzenia nagrań wideo jej działania oraz mogli przetestować rękawice, jakie wyprodukowała.

- Założyliśmy przynajmniej kilkutygodniowy czas na dostrojenie linii do produkcji komercyjnej, ale już praktycznie od razu uzyskaliśmy oczekiwane parametry. Jesteśmy bardzo zadowoleni z jakości i powtarzalności produkcji. Przy okazji, odpowiadając na pytania, mogę powiedzieć, że nasze linie produkcyjne należą do najnowocześniejszych na świecie, prezentując bezpieczną, wysoką prędkość działania, odpowiednią dla specyfiki realizowanych kontraktów. Z liniami o jeszcze wyższych prędkościach niektórzy konkurenci mają poważne  problemy – zauważyła Pani Durakiewicz.

- W najbliższych dniach planujemy uruchomić drugą podwójną linię produkcyjną. Do połowy przyszłego roku powinny być już oddane do użytku wszystkie linie – 7 podwójnych i jedna pojedyncza. W rezultacie nasze moce produkcyjne wzrosną do 3 mld rękawic rocznie z obecnego poziomu 1,2 mld sztuk – dodała Monika Durakiewicz.

Przedstawiciele spółki przekazali uczestnikom spotkania także pozytywną wiadomość na temat nowego zakładu wyrobów z włókniny (inwestycja warta 4 mln zł), zlokalizowanego w polskim Pikutkowie [więcej: link].tl_files/klienci/nowy/Mercator/24.11.17_MM_3.jpg

- Wczoraj otrzymaliśmy potrzebne certyfikaty, aby móc rozpocząć sprzedaż wyrobów włókninowych. Bardzo nas cieszy, że będziemy produkować w Polsce asortyment, który dotychczas sprowadzaliśmy z Dalekiego Wschodu, co jest standardem w naszej branży – podkreślił Prezes Żyznowski.

Zaznaczył przy tym, że spółka z powodzeniem realizuje również pozostałe filary strategii 2016-2018, które dotyczą rozwoju działalności dystrybucyjnej. W Europie Zachodniej Mercator w pierwszej kolejności stawia na Niemcy, natomiast w naszym regionie największy potencjał widać na rynku rosyjskim.

Jednocześnie przedstawiciele Mercatora wskazali, iż nie przewidują wypłaty dywidendy z zysku roku 2017.

- Skupiamy się na utrzymaniu bezpiecznego wskaźnika długu netto do wyniku EBITDA, który obecnie odzwierciedla spadek raportowanego zysku oraz prowadzenie dużej inwestycji w Tajlandii. Ostateczna decyzja co do dywidendy należy jednak oczywiście do Walnego Zgromadzenia – powiedział CFO Witold Kruszewski.

Dodał, że dywidenda za rok 2018 wydaje się realna, a Mercator zamierza – pozostając spółką wzrostową – regularnie dzielić się zyskami z akcjonariuszami. Z zysku za 2016 rok spółka wypłaciła 1,38 mln zł dywidendy (9,5% skonsolidowanego zysku netto), czyli 0,13 zł na akcję.

 

Linki:

Informacja prasowa - link

Prezentacja z konferencji - link

Raport okresowy  za III kw. 2017 - link

 


Wróć

Nasi klienci