Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Mercator Medical, Wideo

19.04.2018

 

Data: 19 kwietnia 2018 roku

Miejsce: Warszawa

Temat: Omówienie sytuacji biznesowej oraz finansowej Grupy Mercator Medical po roku 2017, jak również perspektyw na kolejne okresy

 

Marże Mercatora mocno rosną, nowa fabryka skokowo zwiększy przychody

Grupa Mercator Medical ma za sobą pełen wyzwań rynkowych rok 2017, który zakończyła z rekordowymi przychodami, przekraczającymi 300 mln PLN oraz relatywnie rosnącymi wynikami z kwartału na kwartał [więcej tutaj oraz w prezentacji dostępnej pod tekstem]. Z kolei pierwszy kwartał 2018 roku pokazał efekty inicjatyw optymalizacyjnych, podjętych przez spółkę w 2017 roku, jak również pozytywny wpływ stabilizacji otoczenia biznesowego. W rezultacie Mercator, jak wynika z szacunkowych danych, zanotował spektakularny wzrost rentowności przy wciąż dynamiczny, przekraczającym 20%, wzroście przychodów (więcej tutaj oraz w prezentacji dostępnej pod tekstem].tl_files/klienci/nowy/Mercator/19.04.18_MM_2.jpg

- Sytuacja finansowa Grupy Mercator po 2017 roku jest stabilna i bezpieczna. Powracamy do wysokich marż po słabszym roku 2017. Spodziewamy się jednocześnie skokowego wzrostu przychodów dzięki nowej fabryce rękawic nitrylowych w Tajlandii – powiedział Witold Kruszewski, Członek Zarządu ds. Finansowych w Mercator Medical SA.

Fabryka rękawic z lateksu syntetycznego to największa w historii Mercatora inwestycja (119 mln PLN), dzięki której moce wytwórcze wzrosną o 150%, do 3 mld rękawic rocznie.

- Rękawice nitrylowe uzupełniają nasze portfolio własnych wyrobów, które opierało się wcześniej o rękawice z lateksu naturalnego, produkowane w pierwszej fabryce. Dzięki nowemu zakładowi produkcyjnemu docieramy do nowych klientów i możemy zapewnić lepszą obsługę miksu produktowego w kontenerach wysyłanych wprost z Tajlandii – powiedziała Monika Durakiewicz, Członek Zarządu Mercator Medical SA.

- W nowej fabryce uruchomiona została w marcu czwarta linia produkcyjna, która tak jak pozostałe trzy działa już na pełnych mocach. Kolejne linie będziemy uruchamiać mniej więcej co miesiąc. Spodziewamy się, że już od września wszystkie zaplanowane osiem linii produkcyjnych będzie wytwarzało rękawice nitrylowe z wykorzystaniem pełnych mocy – dodała Monika Durakiewicz.

Dobiegająca końca budowa fabryki rękawic nitrylowych to jeden z głównych filarów rozwoju Grupy Mercator, jakie zostały wskazane w strategii spółki na lata 2016-2018.

- Już zrealizowaliśmy praktycznie tę strategię. W zakresie segmentu produkcyjnego to kończona fabryka rękawic nitrylowych w Tajlandii oraz działający od zeszłego roku zakład wyrobów z włókniny w Polsce. Z kolei w segmencie dystrybucyjnym weszliśmy jako Mercator do Niemiec i Włoch, a także zdobyliśmy pozycję na podium lub się o nie ocieramy we wszystkich głównych krajach naszego regionu poza Rosją – powiedział dr Wiesław Żyznowski, Prezes Zarządu Mercator Medical SA.

Grupa Mercator jest numerem jeden w Polsce (32% rynku), na Ukrainie (22%), a także numerem dwa z udziałem rynkowym 20% w Rumunii i na Węgrzech. Na Słowacji i w Czechach jest formalnie na 5. pozycji, ale należy wziąć pod uwagę, iż na tych rynkach różnice między firmami z pozycji 3-5 są kosmetyczne.

tl_files/klienci/nowy/Mercator/19.04.18_MM_3.jpg- 5% udziału rynkowego w Rosji daje nam dobre 5. miejsce, ale jest ono dla nas wysoce niesatysfakcjonujące i mocno pracujemy, aby wyraźnie zwiększyć skalę sprzedaży na tym rynku. Co więcej, naszą długoterminową ambicją jest, aby tak silną pozycję, jaką mamy na głównych rynkach CEE, mieć również na największych rynkach Europy Zachodniej. Nie widzę powodu, aby docelowo tak się nie stało – podkreślił Prezes Żyznowski.

- Mamy ambicje branżowe, by łącznie w segmencie produkcyjnym i dystrybucyjnym sprzedawać na arenie międzynarodowej jako Mercator jak najwięcej rękawic. W 2017 roku doszliśmy do blisko 3 mld sztuk. Dlatego stawiamy na sprzedaż rękawic z nowej fabryki do klientów zewnętrznych, a nie do własnej dystrybucji. Zakładamy przy tym produkcję nawet ponad 3 mld rękawic w 2019 roku wobec obecnych niecałych 1,2 mld sztuk, a także dynamiczny rozwój dystrybucji. Jednocześnie przykładamy wagę do rentowności. Pracujemy obecnie nad ambitną strategią na lata 2019-2021 – dodał dr Wiesław Żyznowski.

W jakim kierunku, przynajmniej pod względem oczekiwanych rezultatów finansowych, zmierza Mercator, nakreślają warunki uruchomienia części programu motywacyjnego na lata 2018-2020. Zapisane w podjętej przez NWZ uchwale progi wyników pokazują, że menedżerowie spółki mierzą w wyższe co najmniej o około 90% przychody, blisko pięć razy wyższy wynik EBITDA i ponad siedem razy wyższy zysk netto w perspektywie roku 2020 względem rezultatów roku 2017.

 

Linki:

Prezentacja z konferencji - link

Informacja prasowa nt. wyników 2017 - link

Informacja prasowa nt. wyników I kw. 2018 - link

Raport okresowy Grupy Mercator za rok 2017 - link

 


Wróć

Nasi klienci