Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Mercator Medical, Wideo

02.10.2018

 

Data: 2 października 2018 roku

Miejsce: Warszawa

Temat: Prezentacja nowego zakładu produkcyjnego po uruchomieniu wszystkich linii wytwórczych oraz omówienie bieżącej sytuacji rynkowej

 

Mercator Medical już z mocami produkcyjnymi rzędu 260-270 mln rękawic miesięcznie

 Uruchomieniem ostatniej, ósmej linii produkcyjnej w nowej fabryce rękawic z lateksu syntetycznego zakończył się proces rozbudowy mocy wytwórczych w ramach inwestycji wartej łącznie 119 mln PLN. Zwiększyła ona zdolności produkcyjne Mercatora o ponad 150%, do 260-270 mln rękawic miesięcznie (110 mln szt. z fabryki rękawic z lateksu naturalnego, 150-160 mln szt. z fabryki rękawic nitrylowych), czyli 3,1-3,2 mld rękawic rocznie [więcej o inwestycji tutaj]

tl_files/klienci/nowy/Mercator/2.10.2018_MM_2.jpg- Budowa odbyła się w ekspresowym tempie, bo pierwsza łopata była wbita w styczniu 2017 roku. Pamiętajmy, że to 6 hektarów terenu, duże budynki, linie produkcyjne i infrastruktura towarzysząca. Do końca pierwszego półrocza wydatkowaliśmy 109 mln PLN, a pozostałe 10 mln PLN przypada na drugą połowę bieżącego roku. Możemy także zdecydować się na dalsze inwestycje rzędu kilku milionów złotych, których celem będzie dalsze zwiększenie efektywności nowej fabryki – powiedział podczas spotkań z analitykami, zarządzającymi oraz dziennikarzami Witold Kruszewski, Członek Zarządu ds. Finansowych w Mercator Medical S.A.

- Dlatego też nominalne zadłużenie netto może jeszcze nieco wzrosnąć. Szczyt wskaźnika dług netto do EBITDA mamy już jednak za sobą. Sukcesywnie będziemy spłacać zadłużenie, które w głównej mierze zostało zaciągnięte na budowę fabryki w Tajlandii. Jednocześnie zakładamy kontynuację pozytywnych trendów wyników finansowych. Tym bardziej, że już widzimy wyższą rentowność nowych linii produkcyjnych w porównaniu do pierwszej fabryki, produkującej rękawice z lateksu naturalnego. W kolejnych 3-6 miesiącach będziemy jeszcze finalnie dostrajać nową fabrykę – dodał CFO Grupy Mercator.

Co więcej, stabilizacja cen lateksu oraz kursów walutowych po burzliwym roku 2017 sprawiły, iż Grupa Mercator wróciła na ścieżkę dynamicznego wzrostu wyników. W rezultacie skłania się do powrotu do normalnego trybu raportowania w oparciu o raporty okresowe, rezygnując z publikacji danych szacunkowych (profit warnings).

- Sprzyja nam wiele czynników z otoczenia biznesowego. Także wojna handlowa USA-Chiny. Nałożone cła na chińskie rękawice jednorazowe sprawiają, że popyt na produkowane tylko tam najtańsze, najgorszej jakości rękawice winylowe spadł, a wyraźnie wzrósł popyt na rękawice nitrylowe i lateksowe, jakie produkujemy. Dlatego też mamy w pełni zapewniony zbyt na rosnącą produkcję z naszych zakładów w Tajlandii – powiedział dr Wiesław Żyznowski, Prezes Zarządu Mercator S.A.

Zasygnalizował przy tym, że intencją Zarządu jest to, aby Mercator systematycznie wypłacał dywidendę.

tl_files/klienci/nowy/Mercator/2.10.2018_MM_3.jpg- Nawet symboliczną, jeśli sytuacja płynnościowa będzie wymagająca. Ale jestem zdecydowanie zdania, że spółka giełdowa powinna wypłacać dywidendę i tego będziemy się trzymali. Możemy być zarówno spółką wzrostową, jak również dywidendową – podkreślił Prezes Żyznowski.

Zaznaczył także, że Mercator poza mocami produkcyjnymi rozwija segment dystrybucyjny. O ile jednak w regionie CEE spółka wypracowała już silną pozycję handlową, o tyle na Zachodzie dopiero ją zdobywa.

- Europa Zachodnia na pewno jest regionem, który bardzo nas interesuje. Nie widzimy powodów, aby Mercator nie był znaczącym graczem rynkowym również w Europie Zachodniej. Dlatego też w ramach strategii na kolejne lata, nad którą obecnie pracujemy, z pewnością będą elementy, które będą miały doprowadzić nas do większych wolumenów sprzedaży, a w konsekwencji do większego udziału w globalnym rynku rękawic. Obecnie posiadamy w nim około 2% udziału, a liderzy około osiem razy więcej. Mamy więc dużo miejsca do wzrostu. Chcemy skoncentrować się na wzroście skali, ale przy maksymalizacji rentowności – powiedział CEO Mercatora.

- Rozwijamy biznes we Włoszech, w Niemczech, w Wielkiej Brytanii i Beneluksie. Nie jest to bynajmniej nasze ostatnie słowo w Europie Zachodniej - dodał.

 

Linki:

Informacja prasowa nt. uruchomienia wszystkich linii produkcyjnych - link

Informacja prasowa nt. rezultatów finansowych I półrocza 2018 - link

Raport okresowy Grupy Mercator Medical za I półrocze 2018 - link

 

 

Wróć

Nasi klienci