Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Mercator Medical, Wideo

12.12.2018

 

Data: 12 grudnia 2018 roku

Miejsce: Warszawa

Temat: Omówienie sytuacji Grupy Mercator po III kw. 2018 roku oraz perspektyw na kolejne okresy


Marże w dystrybucji ruszą od I kw., produkcja bije rekordy

Grupa Mercator Medical zanotowała w okresie trzech kwartałów 2018 roku wysokie dynamiki wzrostu wyników finansowych – o 131% na poziomie EBITDA i o 110% na poziomie zysku netto przy kontynuacji długoterminowego trendu wzrostu skali biznesu (przychody +28%). Warto zauważyć, że po trzech kwartałach EBITDA nominalnie jest wyższa niż w analogicznym okresie dotychczas rekordowego roku 2016 [więcej tutaj). Przyczynił się do tego fakt sukcesywnego otwierania mocy wytwórczych w nowej fabryce rękawic nitrylowych. Mercator produkuje już w IV kw. br. około 250 mln szt. rękawic miesięcznie, co oznacza wzrost o 150% względem III kw. 2017 r. i wolumenowe zbliżenie z segmentem dystrybucji.

tl_files/klienci/nowy/Mercator/12.12.2018_MM_2.jpg- Wszystkie linie wytwórcze już w pełni działają, jesteśmy zadowoleni z wysokiej marży segmentu produkcyjnego. W III kw. br. było to już blisko 10% na poziomie EBITDA przy podwojeniu wartości sprzedaży w tym segmencie. Popytowi na produkcję z nowych linii sprzyja ogólny wzrost konsumpcji rękawic, jak również np. wojna celna USA-Chiny – zaznaczył Witold Kruszewski, Członek Zarządu ds. Finansowych w Mercator Medical S.A.

- Generujemy silne wyniki pomimo niesprzyjającego wzrostu kursu dolara w złotych, który przejściowo z racji inercji cen sprzedaży w dystrybucji obniża marże w tym segmencie. W III kw. br. rentowność EBITDA spadła do 3,4%, czyli o 4,1% kdk. Nie bez znaczenia był również wzrost cen nitrylu, co podbiło ceny kupowanych rękawic w dystrybucji. A przecież liczne kontrakty z placówkami służby zdrowia w naszej branży są średnio rzecz ujmując roczne. Jednocześnie wielokrotnie analizowaliśmy możliwości zwiększenia zakresu hedgingu walutowego, natomiast nie wskazywały one na wartość dodaną w dłuższym terminie w realiach naszej branży. Akceptujemy więc przejściowe odchylenia marży handlowej, które następują również w stronę dodatnią – dodał Witold Kruszewski.

Do września przyszłego roku Mercator spłaci kredyt inwestycyjny, spożytkowany na poprzedni skokowy wzrost mocy produkcyjnych. Od września rozpocznie natomiast spłatę kredytu na budowę fabryki rękawic nitrylowych, która potrwa 6 lat. Jako że raty kapitałowe są równe, to spłata kwartalna wyniesie około 3 mln zł. Wraz z kosztami obsługi kredytu inwestycyjnego oraz kredytów obrotowych rocznie można mówić o około 17 mln zł spłat.

- Zadłużenie netto przekroczyło co prawda 130 mln PLN z racji budowy fabryki w Tajlandii, ale wskaźniki zadłużenia już spadają i będę stopniowo spadać dalej ze względu na zakładany wzrost wyników finansowych. W rezultacie, patrząc na nasz potencjał wynikowy oraz przepływy pieniężne, mamy miejsce na delewarowanie bilansu oraz dywidendę. Za bieżący rok pewnie symboliczną, ale w kolejnych latach powinna być już znacząca – powiedział CFO Witold Kruszewski.

tl_files/klienci/nowy/Mercator/12.12.2018_MM_3.jpgZaznaczył, że o ile negatywne tendencje w segmencie dystrybucyjnym utrzymują się siłą rzeczy w IV kw., o tyle już od pierwszego kwartału przyszłego roku można spodziewać się wyraźnego wzrostu marż w tym obszarze oraz wciąż wysokiej rentowności w segmencie produkcyjnym. W efekcie przyszły rok powinien przynieść znaczący skok generowanych zysków.

- Cele zapisane w programie motywacyjnym są ambitne, ale mamy szansę przekroczyć pół miliarda złotych przychodów i 50 mln zł wyniku EBITDA. W zakresie zysku netto należy natomiast pamiętać, że duży wpływ ma tutaj niegotówkowa aktualizacja wartości kredytu dolarowego, co oznacza, iż jest to parametr wrażliwy na zachowanie kursu USD/PLN. Przy drożejącym dolarze nasz zysk netto w zapisie księgowym będzie malał, a przy taniejącym dolarze będzie rósł – wyjaśnił CFO Kruszewski.

Rozwój segmentu dystrybucyjnego będzie miał przy tym istotny wpływ na rezultaty kolejnych lat. O produktach i specyfice poszczególnych rynków opowiedział zebranym Radosław Nowak, odpowiedzialny w Grupie Mercator Medial za dystrybucję poza Polską. Wskazał przy tym najciekawsze kierunki ekspansji.

- Konsekwentnie realizujemy strategię ekspansji geograficznej. W Europie Zachodniej otworzyliśmy już Niemcy i Włochy, teraz pracujemy nad Wlk. Brytanią i Beneluksem. Rozszerzamy także obecność w Afryce o kolejne kraje, podobnie w Azji. Duży potencjał widzimy też w Rosji – powiedział Radosław Nowak.

 

Linki:

Prezentacja z konferencji - link

Informacja prasowa - link

Raport okresowy po 3Q - link

 

 

 

Wróć

Nasi klienci