Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Mercator Medical, Wideo

28.03.2019

 

Data: 28 marca 2019 roku

Miejsce: Warszawa

Temat: Omówienie sytuacji biznesowej i finansowej Grupy Mercator po roku 2018 oraz perspektyw na kolejne okresy

 

Mercator Medical z sukcesem zrealizował strategię na lata 2016-2018

 Grupa Mercator Medical wypracowała w 2018 roku prawie dwa razy wyższy zysk operacyjny niż rok wcześniej, zanotowała też ponad dwukrotnie wyższy wynik EBITDA i przychody większe o 40% rdr.

- Jesteśmy zadowoleni z wyników roku 2018, szczególnie że aprecjacja dolara popsuła marże w dystrybucji w II połowie roku, drożejący bat nie jest również dla nas korzystny. Oczyszczenie wyników ze zdarzeń jednorazowych lub przejściowych, także tych pozytywnych jak kara dla dostawcy, pokazuje nawet przekroczenie ambitnych progów z programu opcyjnego – wskazał Witold Kruszewski, Członek Zarządu ds. Finansowych w Mercator Medical.tl_files/klienci/nowy/Mercator/28.03.2019_MM_2.jpg

Program opcyjny zakładał uzyskanie w roku 2018 429,5 mln zł przychodów, 38 mln zł wyniku EBITDA oraz 10,5 mln zł zysku netto. Celem na rok 2019 jest 511 mln zł sprzedaży, 56 mln zł EBITDA i 30,5 mln zł wyniku netto. W roku 2020 jest to odpowiednio 567,5 mln zł, 67 mln zł i 39 mln zł.

- Realizacja tych celów jest w naszym zasięgu, o ile oczywiście będziemy działać w stabilniejszym otoczeniu. Ten obecny okres przejściowy to również powód, dlaczego nie opublikowaliśmy jeszcze strategii na kolejne lata. Rośniemy organicznie, kontynuujemy dotychczasowe filary rozwoju – powiedział Witold Kruszewski.

- W pierwszym kwartale br. niestety widzimy zawirowania wpływające negatywnie na rentowność segmentu produkcyjnego oraz wciąż segmentu dystrybucyjnego, gdzie do sytuacji walutowej doszły również zbyt wysokie zapasy rękawic przy spadającej cenie rynkowej. Dodatkowo, w pierwszym półroczu 2018 roku zrealizowaliśmy wysoką bazę. Jeden kwartał nie przekreśla jednak rezultatów całego roku. Tym bardziej, że w kosztach są również inwestycje w rozbudowę struktur sprzedażowych  – dodał CFO Grupy Mercator.

Spółka oparła strategię na lata 2016-2018 na czterech filarach. Najważniejsza była rozbudowa mocy wytwórczych w Tajlandii o fabrykę rękawic z latekstu syntetycznego. 

tl_files/klienci/nowy/Mercator/28.03.2019_MM_3.jpg- To nasz duży sukces. Fabryka produkuje na pełnych mocach produkty o wysokiej jakości, dzięki czemu 50% wszystkich naszych wyrobów trafia na wymagający, ale też chłonny rynek USA. Zakończyliśmy budowę poniżej budżetu, rozruch przebiegł zupełnie gładko. Dzięki charakterystyce rękawic nitrylowych oraz szybszym i bardziej zautomatyzowanym liniom produkcyjnym zakładamy uzyskiwanie w nowej fabryce rentowności EBITDA na poziomie 17-18%, podczas gdy na starszych liniach mówimy o około 10% - zaznaczyła Monika Żyznowska, Członek Zarządu Mercator Medical i Prezes Zarządu Mercator Medical (Thailand).

W ramach realizowanej strategii powstał również nieduży zakład produkcji wyrobów z włókniny w polskim Pikutkowie, stanowiący elastyczną bazę wytwórczą tego sortymentu, uzupełniającą import z Dalekiego Wschodu. Z sukcesem prowadzona była i jest ekspansja sprzedażowa zarówno w regonie CEE, jak również w Europie Zachodniej.

- W Polsce rośniemy szybciej niż rynek, a cel bycia w pierwszej trójce największych dostawców rękawic w regionie CEE już zrealizowaliśmy lub, jak w Czechach, ziści się to w tym roku. Wyzwaniem pozostaje Rosja, gdzie problemem jest niedoinwestowanie służby zdrowia. Z kolei ze względu na Brexit nie ma obecnie dobrego klimatu do ekspansji w Wlk Brytanii. Niemniej, notujemy bardzo wysokie wzrosty w Europie Zachodniej, zdobywając sukcesywnie rynki Niemiec, Włoch czy Hiszpanii – powiedziała Monika Żyznowska.

Warto zwrócić uwagę, że rynek USA stanowi już około 20% całkowitej sprzedaży Grupy Mercator Medical (dostawy kontenerowe prosto z zakładu w Tajlandii). To bardzo chłonny rynek, wymagający jednocześnie wysokiej jakości produktów, które spółka ma w swojej ofercie. Po rozpoczęciu w 2018 roku sprzedaży w nowych destynacjach, Grupa Mercator dostarcza rękawice już do blisko 70 krajów świata.

 

Linki:

Informacja prasowa nt. wyników finansowych - link

Prezentacja z konferencji - link

Raport okresowy za rok 2018 Grupy Mercator Medical - link

 

 

Wróć

Nasi klienci