Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Mercator Medical, Wideo

10.06.2019

Data: 10 czerwca 2019 roku

Miejsce: Warszawa

Temat: Omówienie sytuacji finansowej i biznesowej Grupy Mercator Medical po Q1 2019 oraz perspektyw na kolejne okresy

 

Grupa Mercator zwiększa marże, każdy kolejny kwartał bliżej celu 10% rentowności EBITDA 

W pierwszym kwartale 2019 roku wiele czynników działało na niekorzyść Mercatora, w wyniku czego zysk EBITDA mocno się skurczył, a na poziomie netto spółka weszła w strefę negatywną [więcej informacji można znaleźć tutaj].

- Idziemy zgodnie z wyznaczonymi celami, jeśli chodzi o ścieżkę wzrostu przychodów i już w tym roku możemy przebić próg pół miliarda złotych. Patrząc jednak na marże, to był to jeden z najgorszych kwartałów w naszej historii i sytuacja, która wyzwoliła podjęcie różnorakich działań optymalizacyjnych – wskazał Witold Kruszewski, Członek Zarządu ds. Finansowych w Mercator Medical S.A.

W rezultacie można mówić o wymiernych efektach zwiększania efektywności w postaci 1 mln zł rocznych oszczędności w segmencie dystrybucji oraz 1 USD oszczędności na 1 tys. rękawic w segmencie produkcyjnym. Obecnie wytwarzane jest 250 mln rękawic miesięcznie, zatem szacunkowy rząd wielkości obniżki kosztów w tym segmencie to 11-12 mln zł rocznie. Efekty te powinny być w pełni widoczne w drugiej połowie bieżącego roku.

- Pomaga nam już również otoczenie rynkowe, w którym działania konkurencji i zachowania zakupowe klientów normalizują się. W rezultacie spodziewamy się sukcesywnej poprawy z kwartału na kwartał i zbliżenia się pod koniec roku do naszego celu, jakim jest 10% rentowności na poziomie EBITDA – powiedział Witold Kruszewski.

- Ścieżka skokowego wzrostu wyników, jaka została zapisana w naszym programie motywacyjnym, wydaje się realna do osiągnięcia, choć pewnie zanotujemy roczny poślizg. To jednak wciąż mocne wyniki i wysokie wzrosty – dodał CFO Mercatora.

Ostatnia przecena akcji wydaje się zatem tym bardziej nieuzasadniona fundamentalnie. Wykorzystuje ją prezes i wiodący akcjonariusz Mercatora, który zwiększa zaangażowanie w akcjonariacie [więcej tutaj].

Mercator Medical już od drugiego kwartału br. może pokazać istotną poprawę wyników, natomiast spółka realizuje projekty długoterminowe. Analizowana jest na przykład skala przezbrojenia obecnych linii produkcyjnych rękawic z lateksu naturalnego na produkcję rękawic z lateksu syntetycznego.

- Popyt na rękawice z lateksy syntetycznego jest wysoki i dynamicznie rośnie, marże są dobre, natomiast w zakresie rękawic z lateksu naturalnego opłacalne będzie dla nas docelowo produkowanie rękawic w dobrze zdefiniowanych niszach. Finalną decyzję o przezbrojeniu linii produkcyjnych podejmiemy w najbliższych tygodniach. Każdy wariant przyniesie wartość dodaną – zaznaczył Witold Kruszewski.

Mercator prowadzi obecnie również inwestycję w zakresie budowy instalacji wtórnego wykorzystania wody, która pozwoli na znaczne zwiększenie bezpieczeństwa ciągłości produkcji w okresie pory suchej. Uruchomienie tej instalacji powinno nastąpić w III kw. br.

 

Linki:

Prezentacja - link

Informacja prasowa nt. wyników Q1 2019 - link

Informacja prasowa nt. zakupów akcji przez Prezesa Żyznowskiego - link

Raport okresowy Grupy Mecator Medical za Q1 2019 - link

 

 

 

Wróć

Nasi klienci