Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Mercator Medical, Wideo

19.05.2020

 

Data: 19 maja 2020 roku

Temat: Omówienie sytuacji Grupy Mercator Medical po Q1 2020

 

Grupa Mercator Medical 20-krotnie zwiększyła kwartalny zysk, widzi pozytywne trendy rynkowe

Mercator Medical zanotował w I kw. 2020 rekordowe wyniki finansowe, które są wyższe niż najlepsze rezultaty roczne. Skonsolidowany zysk netto miał wartość 20,6 mln zł, co jest wynikiem blisko 20 razy wyższym niż w analogicznym okresie zeszłego roku.

- Pierwszy kwartał 2019 roku to niska baza, okres kumulacji wielu negatywnych czynników. Ale nie zmienia to faktu, że z wyników jesteśmy bardzo zadowoleni. Są one dodatkowo obciążone zdarzeniami niegotówkowymi i jednorazowymi w postaci ostrożnościowych odpisów bilansowych i wyceny kredytu inwestycyjnego denominowanego w dolarze, którego wartość w złotych wyraźnie wzrosła w ślad za osłabieniem złotego. Łącznie oczyszczony wynik netto byłby zbliżony do 30 mln zł – wskazał Witold Kruszewski, Członek Zarządu ds. finansowych w Mercator Medical S.A. tl_files/klienci/nowy/Mercator/19.05.2020_Mrc_4.jpg

W rezultacie już po pierwszym kwartale spółka wykonała dużą część ambitnego celu z programu motywacyjnego kadry menedżerskiej na rok 2020 – w zakresie przychodów ponad jedną trzecią, a w zakresie wyniku EBITDA i zysku netto więcej niż połowę. Czy jednak rekordowy pierwszy kwartał nie był tylko pojedynczym wystrzałem?

- To nie był wynik jednorazowy, sprzyjają nam rynkowe trendy. W szczególności ceny rękawic i popyt na nie. Także przy odmrażaniu gospodarek, bo uruchamiane sektory potrzebują już rękawic. Dlatego oczekujemy utrzymania dobrej passy także w kolejnych okresach. Pandemia oczywiście nie będzie trwała wiecznie, ale jesteśmy dobrze spozycjonowani, wykonaliśmy też bardzo dużo pracy organicznej w 2019 i jesteśmy dużo efektywniejsi. Bez pandemii też mielibyśmy wysoko postawione cele. Progi zapisane w programie motywacyjnym są jak najbardziej w naszym zasięgu. Oczywiście, na przełomie roku wydawały się jeszcze niezwykle ambitne, ale teraz już po pierwszym kwartale sami państwo widzicie – powiedział CFO Grupy Mercator Medical.

tl_files/klienci/nowy/Mercator/19.05.2020_Mrc_3.jpg- Należy się spodziewać, że wyższy globalny popyt na rękawice ochronne pozostanie już z nami na długo, może na zawsze. To dobra wiadomość. Podobnie jak ta, że rękawice można produkować tylko w przeznaczonych do tego celu fabrykach, a nie wszędzie, nawet w domu, jak maseczki. Z kolei naturalne będzie, że za popytem podąży podaż i w 18-36 miesięcy zostaną uruchomione nowe moce. My również będziemy analizować sytuację pod tym kątem, na razie nie podjęliśmy żadnej decyzji. Obecnie na pewno korzystamy na tym, że mamy własną fabrykę, ale bardzo rentowna jest również dystrybucja – wskazał dr Wiesław Żyznowski, Prezes Zarządu Mercator Medical S.A.

Korzystne otoczenie rynkowe wraz z rekordowymi wynikami sprawiają, że podczas zwołanego na 3 czerwca WZ akcjonariusze zdecydują o wypłacie dywidendy za 2019 rok. Propozycja mówi o 50 gr na akcję (łącznie ponad 5 mln zł), co jest kwotą wynikającą z ograniczeń prawnych (formalna strata netto w roku 2019). Spółka zamierza jednak dystrybuować zyski do akcjonariuszy także w kolejny sposób – poprzez skup akcji własnych (nie są jeszcze znane proponowane parametry).

Więcej informacji i danych można znaleźć w informacji prasowej po Q1 2020 (link) oraz w prezentacji (link), a także w relacji ze spotkania po publikacji wstępnych, szacunkowych danych finansowych za I kw. (link) i w finalnym raporcie okresowym za Q1 2020 (link).

 

 

 

 

Wróć

Nasi klienci