Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Mercator Medical, Wideo

21.07.2020

 

Data: 21 lipca 2020 roku

Temat: Omówienie bieżącej sytuacji Grupy Mercator Medical i wstępnych, szacunkowych rezultatów finansowych za Q2 2020

 

Mercator Medical może zarabiać jeszcze więcej

Jak wynika ze wstępnych, szacunkowych wyników finansowych, Grupa Mercator Medical wypracowała w II kw. 2020 roku ponad 233 mln zł wyniku EBITDA i 209 mln zł zysku netto. To 3,5-razy więcej niż przez ostatnie 10 lat kalendarzowych. [więcej o wynikach tutaj]

tl_files/klienci/nowy/Mercator/21.07.2020_MM_3.jpg- Po pierwszym kwartale mówiliśmy, że rekordowe wyniki nie są jednorazowe i po drugim kwartale również tak mówimy. Te wyniki na pewno nie są też papierowe, są realne i mają poparcie w gotówce. Sytuacja nam sprzyja i chcemy z niej jak najwięcej dla grupy wynieść. Przy obecnej konfiguracji otoczenia można zakładać jeszcze większy zarobek w III kwartale – wskazał podczas wideokonferencji Witold Kruszewski, Członek Zarządu ds. finansowych Mercator Medical S.A.

Pierwsze półrocze nie było przy tym jednolite.

- W lutym był boom ma maseczki, ale u nas jest to bardzo mały wycinek biznesu. Rękawice w dystrybucji rosły od marca, w kwietniu były już wysokie ceny. Wiele branż musiało używać rękawic, żeby funkcjonować. Tutaj dystrybucja osiągnęła stały wysoki poziom, jeśli chodzi o wolumeny i ceny. Druga połowa drugiego kwartału to wzrost cen producentów i to jest to, co dało nam dużo, jeśli chodzi o wyniki w drugim kwartale, ale będzie w całości widoczne dopiero w III kw. - powiedział Witold Kruszewski.

Ceny rękawic na globalnym rynku nie powinny się obniżyć ani w krótkim, ani w średnim terminie. Co więcej, branża rękawic jednorazowych przygotowuje się do drugiej fali pandemii.

tl_files/klienci/nowy/Mercator/21.07.2020_MM_2.jpg- Mamy dużo zapytań, a rękawice będą pewnie jeszcze bardziej potrzebne, gdyż gospodarki nie mogą pozwolić sobie na kolejny lockdown. Ogólnie poziom popytu pozostanie już wysoki nawet po pandemii, gdyż wiele osób i przedsiębiorstw odkryło zalety korzystania z rękawic w ostatnich miesiącach – zaznaczył CFO Grupy Mercator Medical.

Zyski Grupy Mercator Medical będą reinwestowane oraz wypłacane w formie dywidendy.

- Po pandemii chcemy być na zupełnie innym poziomie biznesu - i w produkcji, i w dystrybucji. To, co teraz zarobimy, chcemy zainwestować jak najmądrzej. Prowadzimy już w tej sprawie analizy, bo wychodzimy z założenia, że przygotowywać się na wojnę trzeba w czasie pokoju, a na pokój w czasie wojny. Możliwa jest rozbudowa zakładu, wybudowanie kolejnej fabryki w Tajlandii w innym miejscy lub budowa fabryki w innym kraju. Analizujemy też możliwości akwizycji, szczególnie podmiotów z branż komplementarnych – wskazał dr Wiesław Żyznowski, Prezes Zarządu Mercator Medical S.A.

- Oczywiście w przyszłym roku - patrząc na to, jakie mamy teraz wyniki - można się też spodziewać godziwej dywidendy.  Zawsze powtarzam, że każda spółka jest po to, żeby płacić dywidendy. Jako, że wypłacaliśmy w przeszłości dywidendę, gdy wyniki były zdecydowanie słabsze, to łatwo się domyśleć, że teraz zrobimy to tym bardziej – dodał Prezes Żyznowski.

 

Linki:

Informacja prasowa nt. szacunkowych wyników Q2 - link

 


Wróć

Nasi klienci