Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Mercator Medical, Wideo

27.03.2017

 

Data: 27 marca 2017 r.

Miejsce: Warszawa

Temat: Omówienie sytuacji finansowej i biznesowej Grupy Mercator Medical po zakończeniu roku 2016 oraz perspektyw na kolejne okresy


Nowe fabryki i nowe rynki jak np. Brazylia paliwem do wzrostu, przejściowo wyzwaniem drogi lateks


Grupa Mercator Medical ma za sobą rekordowy rok pod wieloma względami. Wrażenie robią nie tylko dwucyfrowe dynamiki wyników finansowych, ale również skala sprzedaży rękawic diagnostycznych w ponad 50 krajach, która przekroczyła już 2,5 mld szt. Więcej informacji znajduje się tutaj [„O 44,5% wyższy zysk netto Grupy Mercator Medical w 2016 roku, rozpoczęte strategiczne inwestycje w moce produkcyjne”LINK].

tl_files/klienci/nowy/Mercator/27.03.2017_MM_2.jpg- Jesteśmy bardzo zadowoleni z osiągnięć roku 2016. Owocem sukcesów biznesowych są dynamiczne wzrosty zysków, jak również bardzo silny cash flow. Nasze zadłużenie netto jest bardzo niskie i wyniosło na koniec roku tylko 0,7x EBITDA LTM. To pokazuje, jak mamy dużo miejsca na bezpieczne prowadzenie inwestycji – powiedział Witold Kruszewski, Członek Zarządu Mercator Medical SA, który szczegółowo omówił wyniki finansowe spółki.

Przejściowo Mercator mierzy się z materializacją ryzyka, na jakie wskazuje w swych raportach okresowych. Chodzi o ceny gumy naturalnej, z której produkowane są rękawice w obecnej fabryce Mercatora w Tajlandii. Notowania giełdowe surowca są w pierwszym kwartale tego roku ponad dwa razy wyższe niż przed rokiem, a biorąc pod uwagę około 2-miesięczne przesunięcie czasowe dla ceny zakupu Mercatora, możemy obecnie mówić realnie o około 60-procentowej zwyżce rok do roku, która szczyt może osiągnąć w kwietniu. Jednocześnie lateks stanowi około 40% kosztów produkcji, a ceny rękawic wzrosły rok do roku tylko o około 10%.

- Jest to sytuacja niespotykana na rynku, a jej główne źródło leży w zawirowaniach podaży lateksu syntetycznego. Otóż w ostatnich miesiącach zeszłego roku pożar jednej z fabryk i awarie w innych sprawiły, że na rynku zaczęło brakować lateksu syntetycznego. W oczywisty sposób w pewnym zakresie zamiennikiem stał się lateks naturalny, a wzmożony popyt wywindował jego ceny. Należy przy tym pamiętać, że na produkcję rękawic idzie zaledwie kilka procent lateksu, natomiast głównym odbiorcą jest przemysł samochodowy – producenci opon. Przekierowanie nawet 1-2% ich popytu w kierunku lateksu naturalnego oznacza gigantyczne wolumeny – wyjaśnił sytuację Leszek Michnowski, Wiceprezes Mercator Medical SA.tl_files/klienci/nowy/Mercator/27.03.2017_MM_3.jpg

- Od 22 lutego cena lateksu naturalnego spadła już jednak o około 15%, w ślad za odbudowującą się podażą lateksu syntetycznego – nitrylowego. To z jednej strony dobra wiadomość, ale z drugiej strony taka sytuacja sprawia, że utrudniony jest wzrost cen wyrobów gotowych, a cała sytuacja rozpoznawana jest przez uczestników rynku jako krótkookresowa. Należy jednak pamiętać, że oprócz segmentu produkcyjnego Mercator posiada silny segment dystrybucyjny, który może korzystać na relatywnie niskich cenach u producentów. Jeśli spadek cen lateksu okaże się trwalszy, to można spodziewać się wzrostu marż producentów rękawic w drugiej połowie roku – dodał Wiceprezes Michnowski.

Omówił on szczegółowo realizację poszczególnych filarów strategii rozwoju Grupy Mercator Medical, w tym budowę zakładów produkcyjnych w Polsce i Tajlandii oraz rozwój działalności dystrybucyjnej w regionie CEE oraz Europie Zachodniej.

- Dodatkowo chcemy istotnie zaistnieć na atrakcyjnych rynkach, gdzie bariery wejścia – chociażby formalne – zapewniają dobre marże. To na przykład Brazylia, z której niedawno wróciłem. Jestem optymistycznie nastawiony do możliwości, jakie mamy na tym dużym rynku. Do końca roku możemy mieć już możliwość realizowania dostaw do Brazylii – powiedział Wiceprezes Michnowski.

Linki:

Prezentacja z konferencji - LINK

Informacja prasowa nt. wyników roku 2016 - LINK

Raport okresowy Grupy Mercator Medical za rok 2016 - LINK

 


Wróć

Nasi klienci