Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Sanok Rubber

25.03.2019

 

Data: 25 marca 2019 roku

Miejsce: Warszawa

Temat: Omówienie sytuacji biznesowej i finansowej Grupy Kapitałowej Sanok Rubber Company po roku 2018 oraz perspektyw na kolejne okresy

 

Sanok Rubber ma miejsce na kolejne akwizycje

Wytwarzająca elementy gumowe od blisko 90 lat Grupa Sanok Rubber zanotowała w 2018 roku 1,022 mld zł przychodów, uzyskując pierwszy raz w historii wynik 10-cyfrowy [więcej tutaj link]. Rezultaty finansowe, choć solidne (126 mln zł EBITDA), były niższe niż rok wcześniej. 

tl_files/klienci/nowy/Sanok/25.03.2019_SR_3.png- Nasza branża w naturalny sposób odczuła dynamiczny wzrost cen surowców oraz sytuację na rynku pracy. W naturalny sposób obniżyło to marże. Sytuacja walutowa oraz efekty podjętych działań optymalizacyjnych pomogły nam w uzyskaniu relatywnie dobrego czwartego kwartału, który pozytywnie zaskoczył nawet wielu uczestników rynku, ale nie oznacza to automatycznie, że obecny rok musi być lepszy. Ciągle podejmujemy jednak wysiłki optymalizacyjne działalność operacyjną  – wyjaśnił Piotr Szamburski, Prezes Zarządu Sanok Rubber Company S.A.

Należy zauważyć, iż przesunięcia czasowe u klienta przedłużają okres negatywnej kontrybucji wynikowej zakładu w Meksyku (jest on widoczny bezpośrednio w wynikach spółki-matki), a jednocześnie trwa również wypracowanie formuły obecności na rynku chińskim. To obszary, które są dla Grupy Sanok Rubber istotnym potencjałem dla wzrostu wyników finansowych. Widać to zresztą po spółce niemieckiej, która po okresie restrukturyzacji polepszyła w 2018 roku wynik EBITDA o ponad 18 mln zł, wychodząc już na plus.

- W motoryzacji, która stała się naszym głównym segmentem, kluczowa jest obecność globalna. Jesteśmy w Europie, w strefie NAFTA oraz w Chinach. To przepustka do walki o atrakcyjne kontrakty. Już w 2018 roku zdobyliśmy więcej nominacji niż w roku 2017, co powinno zapewnić ścieżkę wzrostu przychodów w kolejnych latach, jeśli uwarunkowania rynkowe istotnie się nie zmienią – wskazał Prezes Szamburski.

Obecnie Sanok Rubber znajduje się w okresie kończenia znaczących realizacji nominacji z lat 2013-2014 (schodzące modele samochodów), zastępując je nowymi.

- Produkty wytwarzane przez kilka lat są bardzo mocno zoptymalizowane pod względem rentowności, natomiast w przypadku nowych w naturalny sposób jesteśmy na początku tej drogi – zaznaczył Prezes Piotr Szamburski. 

tl_files/klienci/nowy/Sanok/25.03.2019_SR_2.pngOprócz motoryzacji Grupa Sanok Rubber zamierza rozwijać również segmenty produktów dla budownictwa oraz dla przemysłu. Prowadzi również rozbudowę zakładu w Sanoku, gdzie do końca bieżącego roku powinna zostać ukończona hala produkcyjno-magazynowa, gotowa na montaż pięciu linii produkcyjnych. W ramach ogłoszonego w grudniu 2018 roku przeglądu opcji strategicznych spółka aktywnie szuka również celów akwizycyjnych, wnoszących wartość dodaną do Grupy. 

- Mamy miejsce na przejęcia. Nasz wskaźnik długu netto do EBITDA oscyluje wokół 1, a wciąż bezpieczne wskaźniki są wyraźnie wyższe. Dodatkowo, struktura finansowania potencjalnej akwizycji może opierać się również na samym podmiocie przejmowanym. Przyglądamy się kilku podmiotom – wskazał Prezes Szamburski.

Przedstawiciele spółki zapowiedzieli jednocześnie, że zarząd zamierza rekomendować Walnemu Zgromadzeniu wypłatę dywidendy z zysku roku 2018, natomiast jeszcze za wcześnie o określeniu kwoty.

- Chcemy najpierw poznać rezultaty pierwszego kwartału i ocenić możliwości poczynienia większych inwestycji - przejęć. Dlatego też naszą propozycję przekażemy w maju – powiedział Piotr Szamburski.

Jeśli natomiast chodzi o inwestycje w majątek trwały, to spółka podtrzymała wydanie na ten cel 200 mln zł w latach 2018-2019, z czego 107 mln zł zostało wydane w roku 2018.

 

Linki:

Prezentacja z konferencji - link

Informacja prasowa nt. wyników finansowych - link

Raport okresowy za rok 2018 - link

 

 

Wróć

Nasi klienci