Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Sanok Rubber

14.05.2019

 

Grupa Sanok Rubber po Q1 2019:
przyspiesza trend wzrostu skali biznesu

Grupa Sanok Rubber, notowany na GPW wytwórca elementów gumowych, zakończyła pierwszy kwartał br. wzrostem przychodów w ujęciu rok do roku o 14%, do prawie 281 mln PLN. To ponad dwukrotnie wyższa dynamika niż w IV kw. minionego roku.

- Widzimy efekty wybrania Grupy Sanok Rubber jako dostawcy przez czołowych producentów samochodów
w zakresie nowych modeli. Jest to powód do zadowolenia, szczególnie patrząc długoterminowo.
W krótkim okresie realizacja tzw. nowych nominacji oznacza jednak wzmożony wysiłek organizacyjny
i osiąganie w początkowym okresie marż zdecydowanie poniżej zakładanych docelowo, po okresie optymalizacji procesu produkcyjnego
- komentuje Piotr Szamburski, Prezes Zarządu Sanok Rubber Company S.A.

W środowisku rosnących kosztów spółka wypracowała w okresie styczeń-marzec br. wyniki zbliżone do konsensu rynkowego: 28 mln PLN skonsolidowanego wyniku EBITDA (-16% rdr) oraz 18,1 mln PLN skonsolidowanego zysku netto (-1% rdr), który wspiera ulga CIT związana ze zrealizowanymi wydatkami na inwestycje. Te z kolei w naturalny sposób zwiększają poziom amortyzacji, która w I kw. br. osiągnęła poziom 12,8 mln PLN (+31% rdr).

- Notujemy dobre wyniki finansowe, pozwalające na realizację inwestycji rozwojowych i kontynuację ekspansji globalnej. Operacyjny cash flow (+23,4 mln PLN) wspiera naszą pozycję gotówkową i stabilność wskaźników finansowych, które znajdują się na bardzo bezpiecznych poziomach. Przykładowo wskaźnik długu netto do EBITDA to zaledwie około 1 – mówi Piotr Dołęga, Członek Zarządu ds. Finansowych w Sanok Rubber Company S.A.

- Aktualne pozostają czynniki zewnętrzne, w tym surowce i rynek pracy, które wywierają presję na realizowane marże. Kontynuujemy procesy restrukturyzacyjne i optymalizacyjne w ramach Grupy – dodaje.

Rozpoczęta w IV kwartale zeszłego roku rozbudowa zakładu produkcyjnego w Sanoku (Polska Strefa Inwestycji) jest realizowana zgodnie z harmonogramem i budżetem. Montaż wyposażenia produkcyjnego powinien rozpocząć się już pod koniec bieżącego roku, a uzgodnione koszty z generalnym wykonawcą – giełdową spółką Erbud – opiewają na 49,9 mln PLN. Rozbudowa potencjału wytwórczego w Sanoku wpisuje się w realizację strategii wzrostu mocy produkcyjnych oraz automatyzacji operacji, zwiększających efektywność biznesową. Nowy obiekt o powierzchni około 18 tys. mkw. powstaje na dotychczas niezagospodarowanej części terenu fabryki przy ul. Przemyskiej w Sanoku i będzie przeznaczony na potrzeby produkcji uszczelek karoserii samochodowych.

 

***

Sanok Rubber Company (do 2015 r. jako Stomil Sanok) to producent i dostawca wyrobów gumowych z blisko 90-letnią tradycją. Produkty ze względu na technologie wytwarzania można podzielić na artykuły formowe, artykuły wytłaczane, pasy klinowe i mieszanki gumowe. Wyroby wykorzystywane są w motoryzacji (systemy uszczelnień karoserii, systemy antywibracyjne), budownictwie (uszczelki stolarkowe, uszczelki samoprzylepne), a także w przemyśle (pasy klinowe, wyroby dla farmacji, wyroby dla AGD). Grupa Sanok Rubber posiada zakłady produkcyjne w Polsce, Niemczech, Chinach, Meksyku i na Białorusi, a sprzedaż realizowana jest globalnie.

Od 1997 roku Sanok RC jest spółką notowaną na rynku głównym GPW. Więcej informacji na temat Grupy Sanok RC można znaleźć pod adresem www.sanokrubber.pl.

 

Raport okresowy kwartalny skonsolidowany 1/2019 QSr - link

 

Wróć

Nasi klienci