Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Sanok Rubber

16.07.2019

 

337 mln zł dywidend Grupy Sanok Rubber

Dywidendy Grupy Sanok Rubber, notowanego na GPW wytwórcy elementów gumowych, wypłacone w ostatnich pięciu latach (2014-2018) oraz tegoroczna wypłata z zysku to łącznie już 12,52 PLN na akcję, czyli 336,6 mln PLN. Stanowi to ponad 50% obecnej kapitalizacji spółki na GPW. Zgodnie z uchwałą WZ dywidenda wypłacona w minionym tygodniu opiewała na 1 PLN na akcję, czyli 26,9 mln PLN (blisko 38% wypracowanego wyniku netto).

- Jesteśmy spółką dywidendową i naszym zamiarem jest nią pozostać. Wysokość dywidend proponowanych przez Zarząd jest i będzie racjonalna oraz odpowiedzialna, odzwierciedlając czynniki wewnętrzne i zewnętrzne przy zachowaniu bezpieczeństwa rozwoju - komentuje Piotr Szamburski, Prezes Zarządu Sanok Rubber Company S.A.

Dzięki pozyskanym w ostatnich latach kontraktom w segmencie motoryzacji Grupa Sanok Rubber systematycznie zwieksza skalę biznesu, co jednak angażuje więcej kapitału pracującego i jednocześnie przejściowo istotnie obniża marże ze względu na standardowy proces uruchamiania i produkcji nowych wyrobów oraz wygaszanie produktów dojrzałych Jednocześnie naturalny cykl koniunkturalny w branży motoryzacyjnej rodzi niepewność na rynku. Presję na marże potęgują ceny surowców i ciągły wzrost wynagrodzeń.

- Myślimy o długoterminowym rozwoju, dlatego też prowadzimy największe w historii inwestycje rozwojowe, których wartość w latach 2018-2019 to około 200 mln PLN – wskazuje Prezes Szamburski.

Elementem tego programu inwestycyjnego jest rozpoczęta w IV kwartale zeszłego roku rozbudowa zakładu produkcyjnego w Sanoku (Polska Strefa Inwestycji), która postępuje zgodnie z harmonogramem i budżetem. Montaż wyposażenia produkcyjnego powinien rozpocząć się już pod koniec bieżącego roku, a kontakt generalnego wykonawcy (giełdowa spółka Erbud) opiewa na 49,9 mln PLN. Rozbudowa potencjału wytwórczego w Sanoku wpisuje się w realizację strategii wzrostu mocy produkcyjnych oraz automatyzacji operacji, zwiększających efektywność biznesową. Nowy obiekt o powierzchni około 18 tys. mkw. powstaje na dotychczas niezagospodarowanej części terenu fabryki przy ul. Przemyskiej w Sanoku i będzie przeznaczony na potrzeby produkcji uszczelek karoserii samochodowych.

 

***

Sanok Rubber Company (do 2015 r. jako Stomil Sanok) to producent i dostawca wyrobów gumowych z blisko 90-letnią tradycją. Produkty ze względu na technologie wytwarzania można podzielić na artykuły formowe, artykuły wytłaczane, pasy klinowe i mieszanki gumowe. Wyroby wykorzystywane są w motoryzacji (systemy uszczelnień karoserii, systemy antywibracyjne), budownictwie (uszczelki stolarkowe, uszczelki samoprzylepne), a także w przemyśle (pasy klinowe, wyroby dla farmacji, wyroby dla AGD). Grupa Sanok Rubber posiada zakłady produkcyjne w Polsce, Niemczech, Chinach, Meksyku i na Białorusi, a sprzedaż realizowana jest globalnie.

Od 1997 roku Sanok RC jest spółką notowaną na rynku głównym GPW. Więcej informacji na temat Grupy Sanok RC można znaleźć pod adresem www.sanokrubber.pl

 

Wróć

Nasi klienci