Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Sanok Rubber

13.11.2019

 

Sanok Rubber: kolejny kwartał wdrażania nowych produktów,  otwarcie zakładu w Meksyku i rozbudowa w Polsce

Grupa Sanok Rubber, notowany na GPW wytwórca elementów gumowych, w okresie trzech kwartałów 2019 roku zanotowała rezultaty zgodne z oczekiwaniami rynkowymi. Skonsolidowane przychody wzrosły o blisko 6%, do 804,9 mln PLN, pozwalając na realizację 70,2 mln PLN wyniku EBITDA (-30% rdr) i 35,3 mln PLN zysku netto (-34% rdr). Jednocześnie przepływy gotówkowe z działalności operacyjnej osiągnęły 56 mln PLN (+24% rdr). W samym trzecim kwartale dynamiki roczne miały takie same kierunki. Skonsolidowane przychody wzrosły o 4%, do 265 mln PLN, a spółka zanotowała 21,4 mln PLN wyniku EBITDA (-39% rdr) oraz 8,4 mln PLN zysku netto (-55% rdr).

- Miniony kwartał był okresem intensywnej pracy nad  operacyjnym  wdrożeniem nowych produktów w segmencie motoryzacji, stąd nasze marże były pod szczególną presją ze względu na koszty tych działań. Jesteśmy w trakcie uruchamiania produkcji dla zupełnie nowych modeli samochodów, co postrzegamy jako czynnik wzrostowy w perspektywie długoterminowej. W pozostałych segmentach operacyjnych sytuacja jest bardziej stabilna: ostatni kwartał to lekki wzrost sprzedaży przy satysfakcjonujących marżach, zwłaszcza w kontekście wielu kwartałów wzrostu bazy kosztowej w zakresie płac, surowców i energii - komentuje Piotr Szamburski, Prezes Zarządu Sanok Rubber Company S.A.

Segment wyrobów dla motoryzacji odpowiada za około 60% sprzedaży Grupy Sanok Rubber, a poza produkcją w Polsce kluczem do zwiększania skali biznesu jest bliskość lokalizacji klienta i elastyczność działania. Stąd globalne podejście Grupy Sanok Rubber zarówno do sprzedaży, jak i produkcji: wystartował już Zakład w meksykańskim stanie San Luis Potosí, zatrudniający ponad 100 lokalnych pracowników, co pod koniec października zostało przypieczętowane jego uroczystym otwarciem.

- Zakład w Meksyku powinien w przyszłości pozytywnie kontrybuować do naszych rezultatów światowego dostawcy elementów gumowych dla motoryzacji. Jego otwarcie to efekt dwóch lat naszej pracy i zainwestowanych blisko 40 mln PLN – wskazuje Rafał Grzybowski, Wiceprezes Zarządu Sanok Rubber Company S.A., odpowiedzialny za obszar motoryzacji.

Dla segmentu motoryzacyjnego w Grupie Sanok Rubber, który w okresie trzech kwartałów 2019 roku wzrósł o ponad 7%, istotna jest również budowa w Sanoku dodatkowej hali o powierzchni 18 tys. mkw. na potrzeby produkcji uszczelek karoserii samochodowych. Kontrakt z generalnym wykonawcą opiewa na blisko 50 mln PLN (bez wyposażenia produkcyjnego), a zakończenie prac powinno nastąpić pod koniec bieżącego roku.

- Właśnie zakończyliśmy kolejny etap budowy w postaci wykonania posadzki. Jest ona ważna ze względu na obciążenia, jakie są właściwe dla linii produkcyjnych. Jesteśmy zarówno w harmonogramie, jak i w budżecie tego projektu – wskazuje Prezes Szamburski.

- Kontynuujemy procesy optymalizacji działalności biznesowej, mając na uwadze wysokie ceny surowców i zwiększające się koszty pracy, cykliczność koniunktury na rynku automotive oraz przejściowe obniżenie ogólnej rentowności poprzez „pokoleniową” zmianę kontraktów motoryzacyjnych. Utrzymujemy bezpieczne wskaźniki finansowe i silną pozycję gotówkową, pozwalającą realizować zarówno program inwestycyjny, jak również politykę dywidendową – podkreśla Piotr Dołęga, Członek Zarządu ds. Finansowych w Sanok Rubber Company S.A.

Spółka wypłaciła w lipcu br. z zysku zeszłego roku 26,9 mln PLN dywidendy (1 PLN na akcję), co łącznie w ostatnich sześciu latach oznacza blisko 337 mln PLN dywidend wypłaconych akcjonariuszom (12,52 PLN na akcję, ponad 60% obecnego kursu). Z kolei w obszarze inwestycyjnym finalizowany jest obecnie największy w historii program inwestycyjny, opiewający w latach 2018-2019 na 200 mln PLN.

 

***

Sanok Rubber Company (do 2015 r. jako Stomil Sanok) to producent i dostawca wyrobów gumowych z blisko 90-letnią tradycją. Produkty ze względu na technologie wytwarzania można podzielić na artykuły formowe, artykuły wytłaczane, pasy klinowe i mieszanki gumowe. Wyroby wykorzystywane są w motoryzacji (systemy uszczelnień karoserii, systemy antywibracyjne), budownictwie (uszczelki stolarkowe, uszczelki samoprzylepne), a także w przemyśle (pasy klinowe, wyroby dla farmacji, wyroby dla AGD). Grupa Sanok Rubber posiada zakłady produkcyjne w Polsce, Niemczech, Chinach, Meksyku i na Białorusi, a sprzedaż realizowana jest globalnie.

Od 1997 roku Sanok RC jest spółką notowaną na rynku głównym GPW. Więcej informacji na temat Grupy Sanok RC można znaleźć pod adresem www.sanokrubber.pl.

 

Wróć

Nasi klienci