Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Sanok Rubber

24.11.2020

 

Data: 24 listopada 2020 roku

Temat: Omówienie sytuacji biznesowej i finansowej Grupy Sanok Rubber po Q3 2020 oraz perspektyw na kolejne okresy

 

Sanok Rubber z bardzo udanym trzecim kwartałem

Globalny dostawca wyrobów gumowych jest w naturalny sposób beneficjentem odreagowania rynkowego po okresie zamrożenia gospodarek w związku z pandemią COVID-19. W rezultacie w trzecim kwartale Grupa Sanok Rubber zanotowała nie tylko olbrzymi wzrost wyników kwartał do kwartału, ale również rok do roku. W takim ujęciu wynik EBITDA wzrósł o 88%, a zysk netto – o 137% [więcej tutaj].

- W lipcu odbicie pokazywało się jeszcze nieśmiało, ale sierpień i wrzesień to pozytywne zaskoczenie – odżyła motoryzacja. Segment mieszanek z natury ma opóźnienie, ale również zobaczyliśmy poprawę. Budownictwo i przemysł nie zanotowały wcześniej słabości, cały czas mają się dobrze – powiedział Piotr Szamburski, Prezes Zarządu Sanok Rubber S.A.

- Poprawa wyników, poprawa parametrów marżowych – tutaj oczywiście dobra sprzedaż pomaga, ale wdrażanie działań efektywnościowych w motoryzacji też dało efekt. Co z kolejnymi miesiącami? Widzimy trend kontynuowany w październiku, listopad wygląda też dobrze, trudniej mówić o grudniu. Wiosną uważałem, że nie warto było panikować, obecnie myślę, że nie powinniśmy popadać w zbytni optymizm. Nie wiemy, na ile trwałe jest obecne odbicie, ale oczywiście cieszymy się z poprawy parametrów i powrotu sprzedaży do oczekiwanych poziomów – dodał Prezes Szamburski.

W Grupie Sanok Rubber prowadzona jest poza core businessem prowadzona jest działalność sanatoryjna, która została zawieszona administracyjnie w okresie wiosennego lockdownu. Następnie obiekty zostały otwarte, ale nie było z oczywistych przyczyn oczekiwanego obłożenia. Obecnie sanatoria zostały ponownie zamknięte administracyjnie. Ta działalność nie jest jednak istotna dla wyników i perspektyw grupy przemysłowej.

- Z perspektywy poszczególnych spółek największa poprawa co do skali wyników i działalności dotyczy QRMP, bo w Chinach koronawirus został szybko stłumiony, trwa ożywienie. Podobnie wygląda sytuacja w niemieckim Drafteksie, podobne efekty obserwujemy w Sanoku. Gorzej wygląda Francja, która ze względu na strukturę zamówień była bardziej dotknięta pandemią jeszcze w III kwartale – wskazał Prezes Piotr Szamburski.

Grupa Sanok Rubber wypracowała mocny cash flow, wykazuje bezpieczne wskaźniki płynności i zadłużenia.

- Wskaźniki płynności powróciły do normalności z bardzo wysokich poziomów w ślad za zmianami w wiekowaniu kredytów. Obecnie są to poziomy oczekiwane, zgodne ze standardami rynkowymi – zauważył Piotr Dołęga, CFO Grupy Sanok Rubber.

Pytania uczestników dotyczyły również przeglądu opcji strategicznych.

- Pojawiają się pytania, czy chcielibyśmy być stroną kupującą w różnych potencjalnych transakcjach, pojawiają się również pytania, czy nie chcemy być stroną sprzedającą. Nie podjęliśmy decyzji, kontynuujemy proces. Nie zamkniemy go w tym roku, raczej myślimy o pierwszym półroczu przyszłego roku, choć zupełnie niewiążąco. Koronawirus przerwał nasze działania w zakresie przeglądu opcji strategicznych – wyjaśnił Prezes Szamburski.

Odpowiedział także na pytania dotyczące np. polityki informacyjnej w obszarze nowych nominacji w segmencie motoryzacyjnym. W tym roku spółka przestała informować o nich w ślad za zburzeniem dotychczasowego modelu funkcjonowania tego obszaru przez pandemię.

 

Więcej informacji można znaleźć w materiałach dostępnych poniżej.

Linki:

Prezentacja z konferencji po Q3 2020 - link

Informacja prasowa nt. wyników Q3 2020 - link

Raport okresowy Grupy Sanok Rubber za Q3 2020 - link

 

Wróć

Nasi klienci