Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Sanok Rubber

27.05.2019

 

Data: 27 maja 2019 roku              

Miejsce: Warszawa

Temat: Omówienie aktualnej sytuacji finansowej i biznesowej Grupy Sanok Rubber oraz perspektyw na kolejne okresy

 

Sanok Rubber inwestuje w rozwój i wypłaca wysoką dywidendę

Grupa Sanok Rubber – globalny dostawca wyrobów gumowych - zanotowała w pierwszym kwartale bieżącego roku solidne wyniki finansowe. Przyspieszyło tempo wzrostu skali działalności, choć widoczna jest również presja na marże wynikająca z dwóch obszarów – wzrostu bazy kosztowej (m.in. surowce, wynagrodzenia) oraz uruchamiania produkcji z nowych nominacji (okres przejściowy optymalizacji nowej produkcji). Więcej można przeczytać tutaj: link

- Wiele wskazuje na to, że dynamika zmian cen surowców już się uspokaja, podobnie jak dalsze wzrosty płac – wskazał podczas spotkania Piotr Szamburski, Prezes Zarządu Sanok Rubber S.A.

Spółka oczekuje, że wraz z uruchamianiem nowych projektów w sektorze motoryzacyjnym przyspieszy dynamika przychodów, choć oczywiście będzie ona zależna od realnej sprzedaży poszczególnych modeli samochodów, dla których Grupa Sanok Rubber produkuje np. uszczelki drzwiowe czy elementy antywibracyjne.

- W dłuższym terminie pozytywny efekt nowych nominacji będzie widoczny również na poziomie marż po okresie optymalizacji procesu produkcyjnego i dojścia wolumenów produkcji danego modelu samochodu do zakładanych wielkości. Trzeba jednak też pamiętać, że równocześnie kończą się niektóre wieloletnie, dojrzałe projekty, które przynosiły nam już zakładane, wysokie marże. Umowy te negocjowane i uruchamiane były w dużo bardziej sprzyjających warunkach makro, zatem powrót do ogólnej rentowności sprzed 3-4 lat wymagałby również pozytywnych zmian w tym zakresie – zaznaczył Prezes Szamburski.

Grupa Sanok Rubber kończy w tym roku duży program inwestycyjny, opiewający łącznie na 200 mln zł w dwa lata (2018-2019), przy czym zakładane wydatki CAPEX w kolejnych latach – choć w głównej mierze mają obejmować wydatki odtworzeniowe – również powinny oznaczać dość istotne wypływy gotówki rzędu 60 mln zł rocznie.

- Mając na uwadze presję na marże, prowadzone inwestycje, a także niepewność co do koniunktury na rynku motoryzacyjnym, odpowiedzialnie jako Zarząd rekomendujemy wysoką dywidendę 1 zł na akcję, co oznacza blisko 30 mln zł bezpośredniej wypłaty do akcjonariuszy z zysku roku 2018. Kojarzymy się inwestorom jako spółka dywidendowa i naszą intencją jest pozostać nią – powiedział Prezes Piotr Szamburski.

Rozmowa z uczestnikami spotkania dotyczyła również uruchomienia produkcji w Meksyku (można spodziewać się na przełomie II i III kw. br.), rozbudowy zakładu w Sanoku (inwestycja w harmonogramie i budżecie, zakończenie prac budowlanych do końca br.), jak również rozmów co do potencjalnych akwizycji. W kręgu zainteresowań Grupy Sanok Rubber jest w szczególności rynek europejski, a pod uwagę brane są przejęcia we wszystkich segmentach biznesowych (motoryzacja, budownictwo, pasy klinowe, farmacja, AGD, mieszanki).

 

Do pobrania:

Prezentacja wyników za I kw. 2019 r. - link

Informacja prasowa nt. wyników Q1 2019 - link

Raport okresowy kwartalny skonsolidowany 1/2019 QSr - link

 

 

Wróć

Nasi klienci