Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Sonel

04.09.2012

Czas: 4 września 2012 r.

Miejsce: Warszawa

Temat: Przedstawienie i omówienie wyników finansowych za I półrocze 2012 r. oraz perspektyw spółki i branży na kolejne okresy

Goście: 10 analityków, 5 dziennikarzy

 

Sonel skupia się na eksporcie i nowych produktach

 

Spowolnienie gospodarek na zachodzie Europy i problemy budowlanki w Polsce mogą być zrekompensowane wzrostem sprzedaży w Azji i Europie Wschodniej. Ryzyko walutowe minimalizuje naturalny hedging.

 

Sonel, jeden z największych producentów mierników elektrycznych w Europie, zanotował w I półroczu 2012 r. 23,84 mln zł przychodów netto ze sprzedaży, 5,86 mln zł wyniku EBITDA i 2,86 mln zł zysku netto. Oznacza to wzrost wobec analogicznego okresu roku 2011 odpowiednio o 17, 18,7 i 24,8 proc. Operacyjny cash flow wzrósł z 1,66 do 6,9 mln zł.

 

- Po rekordowym roku 2011 mamy za sobą bardzo dobre półrocze. Nasze zaawansowane technologicznie produkty, plasowane adekwatnie w wyższych przedziałach cenowych, zdobywają uznanie na kolejnych rynkach eksportowychpowiedział zebranym Krzysztof Wieczorkowski, Prezes Zarządu Sonel SA.

 

Dodał jednak, że spółka obserwuje już efekty spowolnienia na zachodzie Europy oraz kryzysu branży budowlanej w Polsce, przez co jej dynamika wzrostu sprzedaży zaczyna się wypłaszczać.

 

- Rynek polski od lat jest dla nas za mały. Obecnie na eksport sprzedajemy około 40 proc. produkcji. Pracujemy nad tym, aby udział eksportu systematycznie rósł. Spowolnienie wzrostu na jednych rynkach moglibyśmy rekompensować z nawiązką wzrostem na innych. Obecnie największe nadzieje biznesowe wiążemy z Azją, np. z Indiami oraz z krajami byłego ZSRR, gdzie już mamy dobrą markęzakomunikował Prezes Wieczorkowski.

 

Jednocześnie Sonel jest w dużym stopniu niewrażliwy na zmiany kursów walut, co – dla porównania - często diametralnie zmienia warunki funkcjonowania wielu przedsiębiorstw.

 

- Sprzedajemy w dewizach, ale jednocześnie robimy w nich zakupy. W efekcie nasz naturalny hedging jest prawie pełny. Tylko w bardzo małym stopniu osłabienie złotego może zwiększyć nasze wyniki, a umocnienie je zmniejszyćpowiedział Prezes Sonela.

 

Marża brutto na sprzedaży wyrobów Sonela wciąż jest bardzo wysoka i wyraźnie przekracza 40 proc., ale lektura raportów okresowych sprzed roku pokazałaby delikatną erozję marżowości (kilka punktów procentowych). To jednak w głównej mierze efekt zmiany sposobu prezentacji wyników.

 

- Oczywiście nasze koszty wytworzenia coraz bardziej zaawansowanych technologicznie produktów rosną. Nowe linie mierników kosztują po prostu nieco więcej materiałowo. Zmiana wartości prezentowanej marży brutto na sprzedaży to jednak głównie efekt tego, że wcześniej usługi montażowe dla klientów zewnętrznych prezentowaliśmy w pozycji pozostałe przychody operacyjne, a obecnie – w przychodach netto ze sprzedaży. Usługi te, z racji swej natury, są zdecydowanie mniej rentowne. Ale zapełniają nasze moce produkcyjne i zarabiamy na nichwyjaśnił Krzysztof Wieczorkowski.

 

- Tylko w czerwcu wyszliśmy w segmencie montażu usługowego zaledwie na zero. To jednak tylko chwilowy dołek, skutek rozpoczynania nowych kontaktówdodał Prezes Sonela.

 

Możliwości dużego wzrostu produkcji własnych wysoko marżowych wyrobów w posiadanym nowoczesnym zakładzie produkcyjnym wraz z silnym zapleczem R&D (znaczne dofinansowanie UE) sprawiają, że Sonel rozwija się również poza tradycyjnym obszarem swojej produkcji.

 

- Od zeszłego roku rozwijamy ofertę i sprzedaż kamer termowizyjnych. Sprawdzają się one świetnie nie tylko do oceny miejsc ucieczki ciepła z budynków, ale również pozwalają na przykład na eliminację chorych kurczaków na fermie drobiu bez potrzeby wybicia całego inwentarza, idącego w tysiące sztuk zwierząt. W tym roku rozpoczęliśmy natomiast wprowadzanie do oferty produktów związanych z pomiarem jakości energii elektrycznej. Widzimy tu bardzo duży potencjał związany z powstawaniem licznych elektrowni małej mocy, opartych o źródłapowiedział Krzysztof Wieczorkowski.

 

Warto podkreślić, że Sonel to spółka niezadłużona, która jednocześnie nie ma problemu ze spływem należności.

 

- Sprzedaż w całości ubezpieczamy. Na razie nie widzimy do tego żadnych oznak problemów płatniczych klientów. Należności przeterminowane choćby o jeden dzień stanowiły na koniec czerwca 13,2 proc. należności. To poziom niższy o 0,5 pkt proc. od sytuacji z czerwca 2011 r. Jednocześnie należności przeterminowane powyżej 30 dni stanowią cały czas zupełnie marginalny ułamekpodkreślił Prezes Sonela.

 

Szczegółowa prezentacja z konferencji [link]

Raport okresowy Sonel SA za 1H2012 [link]

tl_files/klienci/nowy/fotorelacje/PICT8790.JPG

Wróć

Nasi klienci