Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Sonel

13.09.2013

Data: 13.09.2013

Miejsce: Warszawa

Temat: Prezentacja wyników za 1H2013 oraz perspektyw na kolejne okresy

 

Eksport zapewnia szybszy wzrost wyników

W pierwszym półroczu 2013 roku Sonel, jeden z największych europejskich producentów mierników elektrycznych, zanotował spadek przychodów rok do roku o 8,9 proc., do 21,5 mln zł. Sprzedaż od początku bieżącego roku znajduje się zatem wciąż w obszarze wyznaczonym przez rezultaty z lat 2011 i 2012. W minionym półroczu wynik operacyjny zniżył się o 8,6 proc., do 2,8 mln zł, natomiast wynik netto – o 5,6 proc., do 2,7 mln zł (spółka działa na terenie SSE).

- Jesteśmy przekonani, że w drugiej połowie roku zanotujemy takie wyniki finansowe, które sprawią, że rezultaty 2013 roku będą lepsze od rezultatów roku 2012 – powiedział uczestnikom spotkania Krzysztof Wieczorkowski, Prezes Zarządu Sonel SA.

Dodał, że spadek przychodów w I półroczu spowodowany był głównie rozstaniem się z jednym z klientów (przychody z kontraktu ok. 4 mln zł rocznie), dla których Sonel wykonuje usługi produkcji sprzętu elektronicznego. W Indiach nastąpiła mocna dewaluacja waluty, przez co produkty importowane stały się znacznie droższe. Sonel pozyskał jednak również znaczne zlecenie eksportowe, które zostanie zafakturowane w grudniu.

- Nie mogę obecnie ujawnić zbyt wiele, także o jaki kraj chodzi, ale kontrakt jest obiecujący. Produkujemy właśnie urządzenia pod specyfikację zamawiającego. Jeśli dobrze trafimy w rynek, będzie to oznaczało także znaczne zamówienia w kolejnych latach – ujawnił Prezes Wieczorkowski.

Duży przetarg w Australii, w którym oferta Sonela okazała się najlepsza (rozstrzygnięcie miało nastąpić pod koniec I półrocza), został odwołany z powodu gorszej sytuacji gospodarczej na tamtejszym rynku. Spółka wciąż stawia na eksport.

- Eksport w naszych przychodach zbliża się do  40 proc. i będzie nadal rósł. Rynek polski jest już  opanowany przez Sonel, nie możemy tu spodziewać się więcej niż kilku procent wzrostu rocznie. Szansa rozwojowa jest tylko w eksporcie, co zresztą konsekwentnie realizujemy. Świat jest wielki i nawet w n pierwszy rzut oka dziwnych miejscach można robić dobry biznes. Takim rynkiem robi się dla nas na przykład Wietnam. Na przyszłość patrzymy z optymizmem – powiedział Krzysztof Wieczorkowski.

tl_files/klienci/nowy/Sonel/13.09 Sonel (1).jpg

Sonel utrzymuje duże zainteresowanie rynkiem azjatyckim. Po założeniu własnej spółki handlowej w Indiach, drugą w kolejności miała być spółka handlowa w Chinach.

- Mamy na ten ruch zgodę rady nadzorczej, ze względów taktycznych jeszcze go nie wykonujemy,  czekamy na określoną sytuację. Cały czas tam jednak oczywiście działamy, tylko w innej formule. Chiny w tym roku będą już rynkiem eksportowym numer dwa po Rosji – zapowiedział Prezes Sonela.

Do Chin spółka dostarcza zaawansowane mierniki, ponieważ standardowych urządzeń jest na miejscu dużo od lokalnych dostawców. Jednocześnie wyroby sygnowane produkcją w Europie są z natury bardziej cenione w Chinach, co pozwala na uzyskiwanie wysokich marż pomimo kosztów logistycznych.

W okresie 12 miesięcy zakończonych w czerwcu 2013 r. Sonel wygenerował 6,2 mln zł zysku netto i 6,6 mln zł zysku operacyjnego przy 47,9 mln zł przychodów. Czy inwestorzy mogą w takim razie liczyć na dywidendę?

- Oczywiście tak. Zresztą co roku dzielimy się zyskiem z akcjonariuszami. Mamy gotówkę, generujemy dodatkową gotówkę, nie mamy zadłużenia, a inwestycje (7 mln zł) prowadzimy w ramach skali księgowanej amortyzacji – podkreślił Prezes Wieczorkowski.

Do pobrania:

Prezentacja z konferencji [plik]

Raport okresowy Sonel SA za 1H2013 [link]

tl_files/klienci/nowy/Sonel/13.09 Sonel (3).jpg

Wróć

Nasi klienci