Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Sonel

25.05.2012

Czas: 25 maja 2012 r.
Miejsce: Warszawa

Goście: 2 dziennikarzy, 6 analityków
Temat: Omówienie wyników finansowych za I kwartał 2012 r. oraz przedstawienie perspektyw Spółki na kolejne okresy

 

Pierwszy kwartał pozytywnym zaskoczeniem

Sonel, producent najwyższej klasy mierników elektrycznych, zanotował w pierwszym kwartale 2012 r. 12,1 mln zł przychodów, 1,7 mln zł zysku operacyjnego i 1,5 mln zł zysku netto. Sprzedaż wzrosła więc rok do roku o 39 proc., zysk operacyjny – o 105 proc., a zysk netto – o ponad 87 proc. Rentowność sprzedaży brutto mierników przekracza 40 proc., a montaż usługowy (marża 10-20 proc.) zapewnia wykorzystanie zdolności produkcyjnych i pokrycie dużej części kosztów stałych [więcej w raporcie i prezentacji].

- Rezultaty I kwartału okazały się lepsze, niż oczekiwał zarząd. Choć cały czas dynamicznie się rozwijamy, to tak wysokiej dynamiki wyników nie zaprezentujemy w kolejnych kwartałach. W minionym kwartale miała bowiem miejsce realizacja pozyskanego w zeszłym roku kontraktu wartego około 1 mln zł. Tymczasem drugi kwartał obarcza długi weekend majowy, Boże Ciało, Euro2012 i Olimpiada w Londynie. Dobrze,  że główny sezon sprzedaży w naszej branży przypada na IV kwartał. Realnie chcielibyśmy mieć około 20 proc. wzrostu wszystkich poziomów wyników w całym bieżącym roku - powiedział zebranym Krzysztof Wieczorkowski, Prezes Zarządu Sonel SA.

- Motorem wzrostu będzie eksport, który obecnie  stanowi ponad 30 proc. naszych przychodów. Po niedawnych targach w Hanowerze, Szanghaju i Bombaju widzimy bardzo duże zainteresowanie naszymi wyrobami  – dodał Prezes Wieczorkowski.

Zaznaczył przy okazji, że jednym z najbardziej atrakcyjnych rynków do rozwoju sprzedaży są Indie. Sonel nie wyklucza, że wraz z trwającym wzrostem sprzedaży na tamtejszym rynku, w przyszłości Spółka utworzy tam własną spółkę dystrybucyjną. Obecnie na wszystkich rynkach eksportowych sprzedaż odbywa się poprzez dystrybutorów.

tl_files/klienci/nowy/fotorelacje/Sonel 25.05 2.JPG

Wynik EBITDA Sonela przekroczył w pierwszym kwartale 6,2 mln zł, czyli 57 proc. powyżej rezultatu sprzed roku. Ogólnie spółka generuje więc rokrocznie zdecydowanie więcej gotówki niż można by sądzić po pobieżnym spojrzeniu na jej rachunek zysków i strat. Jak mocno księgowa amortyzacja majątku będzie obciążała księgowe wyniki niższego poziomu w przyszłości?

- Jesteśmy w trakcie intensywnego procesu inwestycyjnego, wspieranego funduszami unijnymi. Z naszych analiz wynika, że szczyt amortyzacji (6,6 mln zł) przypadnie na przyszły rok. W tym roku spodziewamy się zaksięgować 5,6 mln zł – wyjaśnił Prezes Wieczorkowski.

- Tak ułożyliśmy biznes, że inwestycje finansujemy w ramach wykazywanej amortyzacji. Dlatego godzimy dynamiczny rozwój z wypłatą wysokiej dywidendy, blisko 100 proc. zysku netto. Portfolio produktów mamy już bardzo silne – dodał szef Sonela.

Zarząd rekomenduje Walnemu Zgromadzeniu wypłatę 0,4 zł na akcję dywidendy z zysku osiągniętego w 2011 r. (6,1 mln zł). Przy obecnie obserwowanym kursie stopa dywidendy wynosi około 7,5 proc. Wartość dywidendy na akcję systematycznie rośnie w ślad za rosnącymi zyskami Sonela. Ten trend, według Spółki, ma utrzymać się również w kolejnych latach.

Prezes Krzysztof Wieczorkowski poinformował również, że Spółka nie odczuwa w tym roku trudności w dostępności komponentów ani ich jakości. Dlatego może pozwolić sobie na odzyskiwanie gotówki poprzez obniżanie poziomu zapasów.

- Poziom materiałów powinien spaść o około 2,5 mln zł. Natomiast nie zmniejszymy, a wręcz nieco zwiększymy stan wyrobów gotowych. Natychmiastowa dostępność naszych produktów to element strategii i ważna przewaga konkurencyjna. Łączna rotacja spadnie z obecnych 88 do 60 dni – zapowiedział Krzysztof Wieczorkowski.

Dodał, że Sonel nie widzi żadnych problemów z należnościami. Przeterminowane należności powyżej 30 dni są bliskie zeru, a liczone już od pierwszego dnia po terminie zapłaty na koniec marca stanowiły jedynie 10,9 proc. całkowitych należności.

Raport okresowy Sonel SA za 1Q2012 [link]

Prezentacja z konferencji [link]

tl_files/klienci/nowy/fotorelacje/Sonel 25.05 3.JPG

Wróć

Nasi klienci