Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

TIM

16.09.2014

Czas: 16.09.2014

Miejsce: Warszawa

Temat: Omówienie sytuacji Grupy TIM po I półroczu 2014 oraz perspektyw na kolejne okresy

 

Hybrydowy  e-commerce siłą Grupy TIM

 

Przychody Grupy TIM wzrosły w I połowie 2014 roku o 47% w relacji do rezultatu z I półrocza 2013 (do 226,5 mln zł). I to pomimo niesprzyjającej sytuacji w budownictwie, które jest głównym odbiorcą dla TIM S.A.

- To potwierdza, że działa nasz nowatorski, pionierski w branży dystrybucji elektrotechniki model sprzedaży. Coraz więcej osób dowiaduje się o naszym asortymencie i cenach, dynamiki wzrostu powinny być więc nadal bardzo wysokie – powiedział zebranym Krzysztof Folta, Prezes Zarządu TIM S.A. tl_files/klienci/nowy/TIM/112_tim.jpg

Od marca trwało zamykanie oddziałów TIM-u, które zakończyło się w wakacje. W ich miejsce powstały biura handlowe, bez magazynów. Wszystkie dostawy są już realizowane z magazynu centralnego w Siechnicach. Spółka przeprowadziła również rebranding, zmieniając grafikę loga oraz rozwijając TIM jako Technologia, Innowacje, Mobilność. 

- IV kwartał będzie pierwszym, w którym nie będzie już kosztów zmiany modelu biznesowego – zadeklarował Prezes Folta.

- Innowacyjne jest często to, co wynika z umiejętnego połączenia już istniejących rzeczy. Hybryda silnika elektrycznego i spalinowego w motoryzacji jest znana od 20 lat, podczas gdy silnik elektryczny czy spalinowy od ponad 100 lat. Kluczem było sterowanie. My je również skonstruowaliśmy. Teraz nasza hybryda, łącząca zalety nowoczesnych technologii z kompetencjami ludzi, będzie dalej ostro przyspieszała – podkreślił Krzysztof Folta.

Wyniki finansowe w I półroczu odzwierciedlają ogrom zmian, jakie zaszły w spółce. Przekształcanie oddziałów w biura handlowe musiało kosztować, stąd nie dziwi ujemna wartość wyniku EBITDA czy na poziomie netto.

- Nasz biznes jest tak obecnie zeskalowany, że rentowność operacyjną uzyskamy przy obrocie rocznym na poziomie około 600 mln zł. W tym roku raczej się to nie uda, ale nasze zamierzenia są ambitne. Jesteśmy w stanie dotrzeć już w przyszłym roku do około 750 mln zł, a w kolejnym roku przekroczyć barierę 1 mld zł przychodów – zapewnił zebranych Prezes TIM-u.

Podkreślił, iż TIM posiada unikalną na rynku ofertę i jest w stanie zaoferować w kanale B2B najniższe ceny. tl_files/klienci/nowy/TIM/113_tim.jpg

- Sprzedajemy poprzez internet, telefon i kontakty osobiste. Stawiamy na wielokanałowość. Co jednak dla nas ważne, już ponad 50% zamówień i aż 80% linijek zamówień (order lines) przechodzi przez sklep.tim.pl – zakomunikował Prezes Folta.

- W naszej branży nie da się funkcjonować tylko w internecie. Mamy handlowców i przedstawicieli handlowych, którzy skutecznie pozyskują nowych użytkowników naszej platformy internetowej. To aż tysiąc podmiotów miesięcznie – dodał Krzysztof Folta.

Na koniec sierpnia br. indywidualne warunki handlowe na platformie internetowej TIM-u posiadało już 13,6 tys. klientów, a sklep internetowy spółki może pochwalić się bardzo wysokimi wskaźnikami unikalnych użytkowników (1,2 mln) czy średniego czasu spędzonego na stronie (blisko 8 min.). I to w zaledwie rok od uruchomienia!

- Najlepiej o tym, jak bardzo klienci chcą kupować u nas, świadczy najniższy w historii poziom przeterminowanych należności. Zasad bowiem nie zmieniliśmy – już po 10 dniach od terminu zapłaty faktury uniemożliwiamy realizację dalszych zamówień – wyjaśnił Prezes Folta.

 

Do pobrania:

Prezentacja z konferencji [plik]

Raport okresowy Grupy TIM za I półrocze 2014 [ESPI]

Wróć

Nasi klienci