Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

TIM, Wideo

26.11.2014

 

Miejsce: Warszawa

Czas: 26.11.2014

Temat: Omówienie wyników finansowych 3Q2014 Grupy TIM oraz perspektyw rozwoju w kolejnych okresach

Model hybrydowy oparty o e-commerce sprawdza się bardzo dobrze

O 50% wzrosły przychody Grupy TIM po trzech kwartałach 2014 roku. Po pionierskiej w branży dystrybucji elektrotechniki zmianie modelu biznesowego spółka osiąga skalę działalności, która zapewni wysoką zyskowność.

TIM, wiodący dystrybutor materiałów elektrotechnicznych, notuje spektakularne na tle branży wzrosty przychodów. O ile produkcja budowlano-montażowa była w trzecim kwartale na poziomie zbliżonym do analogicznego okresu roku 2010, a firmy zrzeszone w Związku Pracodawców Dystrybucji Elektrotechniki wskazały na przeciętny wzrost sprzedaży o około 15%, to Grupa TIM zanotowała skok przychodów aż o 44% w ujęciu rok do roku. tl_files/klienci/nowy/TIM/26.11.2014_tim2.JPG

- Choć otoczenie makroekonomiczne nam nie sprzyja, to dzięki zmianie modelu biznesowego na hybrydę – przedstawiciele handlowi, handlowcy i platforma e-commerce, bez lokalnych magazynów - jesteśmy w stanie dynamicznie zdobywać rynek, oferując klientom największy zakres towarów w najlepszych na rynku cenach przy zapewnieniu sprawnej dostawy zamówienia – powiedział Krzysztof Folta, Prezes Zarządu TIM SA.

W okresie trzech kwartałów 2014 roku Grupa TIM zanotowała 359,3 mln zł przychodów (+50% rok do roku).

- Bonusy od dostawców rosną szybciej niż sprzedaż. Za trzy kwartały zwiększyły się o aż 88%. To pokazuje, jak skutecznie udaje nam się zmieniać w nowym modelu strukturę sprzedaży w stronę produktów o wyższej marży – podkreślił Prezes Folta.

Trzeci kwartał potwierdza wcześniejsze analizy spółki, iż przychody rzędu 150 mln zł kwartalnie oznaczają już punkt osiągnięcia rentowności operacyjnej.

- Zniwelowaliśmy już praktycznie ujemną marżę, strata operacyjna za III kwartał była symboliczna. Czwarty kwartał będzie pierwszym, w którym nie będzie już widać kosztów poprzedniego modelu – tradycyjnych hurtowni, rozsianych po całym kraju – zauważył Krzysztof Folta.

Dodał, że w związku z tym spodziewa się przełamania dotychczasowych strat w 2015 roku.

- Pozytywnie zadziała też efekt Rotopino.pl, naszej spółki działającej na rynku e-commerce w relacji B2C, która rozwija się bardzo dobrze, choć jej skala działalności wciąż przyćmiona jest przez skalę TIM SA. Buduje ona jednak w istotny sposób wartość Grupy. Nowe spółki handlowe – EL-IT oraz Sun Electro – powinny wnieść już widoczny wkład do wyników w przyszłym roku – powiedział Prezes TIM SA.

Ujawnił też, że TIM posiada już ponad 16 tys. klientów e-commerce z indywidualnymi warunkami handlowymi, a platforma internetowa od początku roku zanotowała już 1,1 mln unikalnych użytkowników. 

tl_files/klienci/nowy/TIM/26.11.2014_tim.JPG- W branży e-commerce działa tzw. teoria długiego ogona. Dlatego też mocno inwestujemy w rozwijanie oferty. O ile na koniec zeszłego roku mieliśmy poniżej 20 tys. indeksów magazynowych, to obecnie jest to już ponad 40 tys. Na koniec przyszłego roku zamierzamy mieć ich 75 tys., a na koniec 2017 roku – 125 tys. Widzimy, że ta strategia sprawdza się – mówił Prezes Folta, prezentując stosowne wykresy.

- Staliśmy się spółką e-commerce i w coraz większym stopniu powinniśmy być porównywani z Zalando czy Amazonem, a nie z tradycyjnymi hurtowniami elektrotechnicznymi – podkreślił Prezes TIM SA.

Zmiana modelu działania sprawiła, iż magazyn centralny w Siechnicach został mocno dociążony. Liczba przesyłek jest 4 razy większa niż przed rokiem. Przy dynamicznie rosnącej skali działalności i liczbie indeksów magazynowych, niezbędna jest rozbudowa centrum logistycznego.

- Obecne 10 tys. mkw magazynu rozszerzyliśmy już o 2 tys. mkw namiotów. W 2016 roku powinniśmy mieć już do dyspozycji 40 tys. mkw powierzchni magazynowej. Dla zachowania najwyższej efektywności ekonomicznej, zamierzamy sprzedać obecne centrum wybranemu operatorowi, który rozbuduje dla nas centrum logistyczne i wynajmie je na 15 lat. Walne Zgromadzenie będzie głosowało nad umożliwieniem realizacji tego planu 13 stycznia – przypomniał Krzysztof Folta.

 

Prezentacja z konferencji [tutaj]

Raport okresowy Grupy TIM SA za 3Q2014 [tutaj]

 


Wróć

Nasi klienci