Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

TIM, Wideo

13.05.2015

 

Czas: 13 maja 2015 r.

Miejsce: Warszawa

Temat: Omówienie wyników finansowych Grupy TIM po 1Q2015 i perspektyw na kolejne okresy

 

Zmiana modelu biznesowego TIM-u: pierwszy raz od 3 lat zyskowny początek roku

 TIM rozpoczął działalność w nowym modelu biznesowym, opartym w dużej części na e-commerce, w III kw. 2014 roku, kiedy to zamknięto ostatnie lokalne hurtownie, zamieniając je w biura handlowe. TIM dostarczył klientom wysoką jakość obsługi i niskie ceny, dzięki czemu obroty wzrosły w 2014 roku aż o połowę. TIM przekroczył barierę 0,5 mld zł przychodów i stał się największym dystrybutorem elektrotechniki w Polsce, z udziałem w całym rynku szacowanym przez „Elektrosystemy” na 6,1%. W pierwszym kwartale 2015 r. wzrostowa tendencja była nadal kontynuowana – przychody zwiększyły się o ponad 20%, a spółka pierwszy raz od 2011 roku wykazała zysk netto i dodatni wynik EBITDA za pierwszy kwartał (więcej informacji tutaj – [link]).

- Zwiększamy przychody i marżę kwotową dzięki zmianie modelu działania na hybrydowy. Wielkim sukcesem jest również mocne ścięcie kosztów. Koszty operacyjne stanowiły w pierwszym kwartale mniej niż 15% przychodów, podczas gdy rok wcześniej było to ponad 21%. Naszym celem na ten rok jest 13,5%. Rok do roku poprawiliśmy wynik operacyjny o blisko 5 mln zł – podkreślił Krzysztof Folta, Prezes Zarządu TIM SA.

tl_files/klienci/nowy/TIM/13.05TIM2.JPG - Co ważne, TIM przywiązuje olbrzymią wagę do generowania gotówki. Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej były w pierwszym kwartale tego roku 0,3 mln zł na plusie, podczas gdy przed rokiem musieliśmy pogodzić się z 2,1 mln zł na minusie. Podobne różnice były w całkowitych przepływach gotówkowych – dodał Prezes Folta.

Zaznaczył, iż TIM potrafi już sterować strukturą sprzedaży, co jest rzadką umiejętnością, a jednocześnie ogromną wartością dodaną w przypadku spółki handlowej. Podczas gdy w pierwszym kwartale wartość sprzedaży najmniej marżowych towarów wzrosła o 4% rok do roku, o tyle w przypadku towarów z wyższą marżą było to już +39%. Szczególnie korzystną strukturę sprzedaży można zaobserwować w internetowym kanale dostępu.

- Nasz sklep internetowy to bardzo dobry sposób dotarcia na rynek z informacją. Codziennie odwiedza go już teraz około 20 tys. użytkowników. Kontakt z tyloma potencjalnymi klientami w tradycyjny sposób byłby niewykonalny. Mamy również bardzo wysoki współczynnik konwersji odwiedzin na zamówienia. To 6%, podczas gdy dla większości e-sklepów to 1-2% -powiedział Prezes Krzysztof Folta.

Sklep internetowy to jeden z filarów rozwoju TIM-u. Dwa pozostałe to wzrost liczby klientów i wzrost oferty produktowej.

tl_files/klienci/nowy/TIM/13.05TIM4.JPG- Zbliżamy się już do 9 tys. kontrahentów, mamy najszerszą ofertę produktową w Polsce. Na koniec 2013 roku mieliśmy niecałe 18 tys. indeksów, na koniec 2014 roku już ponad 44 tys., obecnie ponad 49 tys., a na koniec roku planujemy mieć w ofercie 75 tys. towarów. Teoria tzw. długiego ogona bardzo dobrze sprawdza się w sprzedaży internetowej, potrafimy dzięki temu dobrze zarabiać – zapewnił Prezes Folta.

Przy tak rosnącej skali działania, niezwykle ważna jest efektywność magazynu i logistyki.

- Z naszego magazynu centralnego w Siechnicach wysyłamy dziennie 60 tys. paczek. W pierwszej połowie 2013 roku, przed otworzeniem naszego sklepu internetowego, było to poniżej 10 tys. paczek – zaznaczył Krzysztof Folta.

TIM inwestuje w tym roku w dalszą automatyzację procesów magazynowych, a do grudnia zamierza podpisać finalną umowę, na mocy której operator magazynowy odkupi obecne centrum logistyczne TIM-u, a po dobudowaniu nowych powierzchni wynajmie TIM-owi około 40 tys. mkw. Powierzchni, 4 razy więcej niż TIM posiada obecnie. Budowa ma trwać 9 miesięcy, natomiast wyposażenie nowej części magazynu w automatykę i jej uruchomienie może zająć kolejne 12 miesięcy. Pełnej przepustowości powiększonego magazynu centralnego TIM-u można się więc spodziewać najwcześniej w II połowie 2017 roku. 

Do pobrania:

Prezentacja z konferencji [plik]

Raport okresowy Grupy TIM za 1Q2015 [link]

 Wróć

Nasi klienci