Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

TIM, Wideo

10.09.2015

 

Czas: 10 września 2015 r.

Miejsce: Warszawa

Temat: Omówienie rezultatów finansowych Grupy TIM w I połowie 2015 roku oraz perspektyw kolejnych okresów

 

W I półroczu 2015 r. TIM zwiększył EBITDA o 9 mln zł

Grupa TIM ma za sobą rekordowe półrocze pod względem skali prowadzonego biznesu. Przychody przekroczyły bowiem 256 mln zł (+13% rdr). Jednocześnie optymalizacja kosztowa i organizacyjna w ramach TIM SA, największego w Polsce dystrybutora elektrotechniki, sprawiła, iż zmiana modelu biznesowego (2014 r.) przynosi już mocne pozytywne efekty. Zamiast straty EBITDA jak przed rokiem, teraz Grupa TIM zanotowała zysk, a strata netto została bardzo mocno zminimalizowana. W samej TIM SA przychody I połowy roku miały wartość 239 mln zł (+13%), przy czym w pierwszym kwartale wzrost rdr to 20%, a w drugim – 7%.

tl_files/klienci/nowy/TIM/10.09_tim_2.jpg- Skupiamy się na marży, a nie na przychodach. W kanale e-commerce sterujemy sprzedażą, stawiając akcenty na produkty z wyższą marżą. Dzięki temu wynik EBITDA w I półroczu był o 9,1 mln zł wyższy niż przed rokiem. Zamiast 5,4 mln zł straty teraz wykazaliśmy już 3,6 mln zł zysku. Tak udało nam się przemodelować spółkę w zaledwie 12 miesięcy. To dla mnie duży sukces. Po trzecim kwartale powinniśmy już też być na plusie na poziomie operacyjnym w ujęciu skumulowanym od początku roku. W drugim kwartale realnie mieliśmy zysk operacyjny pierwszy raz od 8 kwartałów – powiedział Krzysztof Folta, Prezes Zarządu TIM SA.

Wyjaśnił również, iż nie można odczytywać wyników TIM-u za II kwartał wprost poprzez odjęcie od liczb z raportu półrocznego tych z raportu za I kw. Chodzi bowiem o odwieszenie amortyzacji nieruchomości w II kwartale (530 tys. zł), podczas gdy standardowo amortyzacja liczona jest przecież liniowo, równo dla każdego okresu. Sytuacja ta wynikała z przekwalifikowania nieruchomości położonej we Wrocławiu przy ul. Jaworskiej oraz nieruchomości położonej w Siechnicach przy ul. Kwiatkowskiego 24 (biurowiec) z nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży na nieruchomość inwestycyjną oraz dokonanym naliczeniem amortyzacji za okresy przeszłe. Do końca roku spółka zamierza zbyć nieruchomości o wartości księgowej 35 mln zł.

- Na pewno cena sprzedaży będzie powyżej wartości księgowej. Szczególnie ważna jest dla nas transakcja związana z magazynem centralnym w Siechnicach, dzięki której będziemy mogli dynamicznie zwiększać skalę biznesu. Więcej tutaj [link]. Wielokrotnie większy, nowoczesny magazyn będzie dla nas mocnym dopalaczem. Bez logistyki nie ma bowiem e-commerce – powiedział Prezes Folta.

Liczby potwierdzają, że wprowadzony w pełni w życie nowy model działalności spółki, bez lokalnych hurtowni, sprawdza się, a TIM umacnia się na pozycji rynkowego lidera.

tl_files/klienci/nowy/TIM/10.09_tim_3.jpg- Działamy od roku jak hybryda. Dzięki faceliftingowi silnika spalinowego odchudziliśmy tradycyjny kanał sprzedaży. Jednocześnie e-commerce, tak jak silnik elektryczny, oznacza niezwykle duże przyspieszenie i niskie koszty, wysoką efektywność. Sercem hybrydy są sterowniki, które zarządzają obiema jednostkami napędowymi, aby powstały efekty synergii. U nas nadrzędnym systemem jest CRM – wyjaśnił Prezes Folta.

- Często słyszę, że chcemy być drugim Amazonem. Nie chcemy i nie będziemy. To bowiem tylko silnik elektryczny, B2C. W relacji B2B potrzebny jest element ludzki – dodał Prezes TIM-u.

TIM w sferze e-commerce stawia na wzrost sprzedaży poprzez wzrost liczby klientów. Średnie zlecenie ma stałą wartość około 1 tys. zł, a mediana rośnie – to już około 0,6 tys. zł. Ponad 85% linijek zamówień wprowadzanych jest do systemu online, więc TIM jest w stanie praktycznie bez dodatkowych kosztów obsłużyć mocny wzrost klientów i obrotów.

- Mogę z entuzjazmem powiedzieć, że najgorsze za nami. Chcę podziękować tym, którzy nam zawierzyli i zaufali, bo ja wiedziałem, że finalnie będzie sukces. Jesteśmy już na plusie, mamy pieniądze na rozwój. Ten rok to czas porządkowania systemów, a dla wyników przełomowy będzie rok przyszły – zaznaczył Prezes Krzysztof Folta.

Dodatkowym impulsem wzrostowym dla TIM-u powinno być ożywienie w branży budowlanej, z którą sprzedaż TIM-u jest mocno powiązana. W tym roku widać słabość branży, choć nawet takie niekorzystne otoczenie nie przeszkadza TIM-owi rosnąc w dwucyfrowym tempie. Co będzie w kolejnych okresach?

- Można spodziewać się w 2016 roku boomu budowlanego, bo obecnie dużo projektów w systemie „projektuj i buduj” jest jeszcze w fazie projektowania. Jednocześnie ze względu na sytuację makro prywatni inwestorzy również przesuwają swoje inwestycje budowlane. To powinno być kolejnym impulsem dla naszego wzrostu - ocenił prezes Folta.

 

Prezentacja z konferencji  [link]

Informacja prasowa po publikacji wyników 1H 2015  [link]

Raport okresowy Grupy TIM po 1H 2015  [link]

 

Wróć

Nasi klienci