Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

TIM, Wideo

16.11.2015

 

Data: 16 listopada 2015 r.

Miejsce: Warszawa

Temat: Omówienie sytuacji Grupy TIM po Q3 2015 oraz perspektyw na przyszłość; ogłoszenie powołania grupy zakupowej TAK

 

Po 10 kwartałach TIM już rentowny na wszystkich poziomach i współtworzy Grupę TAK

Widać już dobitnie, że bardzo śmiała i pionierska zmiana modelu biznesowego największego giełdowego dystrybutora materiałów elektrotechnicznych, polegająca na postawieniu na e-commerce i perfekcyjną logistykę, jest sukcesem. Spółka przetrwała wzmocniona okres zmian, rozwijając skrzydła.

- Ryanair czy EasyJet potrzebowały 4 lat, aby wyjść na plus. My jesteśmy taką linią low-cost w dystrybucji elektrotechniki. Wystarczyło nam jedynie 2,5 roku, aby dokonać tego samego. To duży sukces całego zespołu TIM-u – powiedział zebranym Krzysztof Folta, Prezes Zarządu TIM SA.

Więcej podstawowych informacji o wynikach finansowych można przeczytać tutaj [link].

TIM skutecznie steruje asortymentem sprzedaży w kanale e-commerce, co nie jest możliwe w kanale tradycyjnym.tl_files/klienci/nowy/TIM/16.11_tim_2.jpg

- Straciliśmy rynek dokładnie tam, gdzie chcieliśmy. To produkty nisko marżowe lub takie jak 9-metrowe słupy, które trudno byłoby wysłać na standardowej palecie 1,2m – zakomunikował wprost Prezes Folta.

Podkreślił, iż TIM zamierza mieć najszerszą ofertę produktów na magazynie w Polsce. Obecnie w ofercie znajduje się 58,4 tys. indeksów, a do końca roku ma to być 70 tys. Dla porównania, przed rokiem było to 44,3 tys. indeksów, a 2 lata temu – 14,1 tys. Jednocześnie we wrześniu br. klienci TIM-u kupili 35,7 tys. różnych produktów.

- Nasza rotacja to tylko 47 dni, co jest dużym osiągnięciem przy tak rozbudowanej ofercie. Taki wyśrubowany standard będziemy dalej utrzymywać. Jednocześnie sprawdza się teoria długiego ogona i nie tylko nie zawiązujemy rezerw na towary nierotujące, ale wręcz rozwiązujemy te zawiązane w przeszłości – powiedział Prezes Folta.

Elementem koniecznym do prowadzenia efektywnego biznesu e-commerce jest perfekcyjna logistyka. Jednocześnie przy rosnącej skali działania, TIM potrzebuje większej powierzchni magazynowej.

- Już rozpoczęła się rozbudowa naszego centrum logistycznego w podwrocławskich Siechnicach, która ma potrwać 9 miesięcy. Powierzchnia magazynowa będzie 4 razy większa niż obecnie. We wrześniu i październiku nasz dotychczasowy magazyn wysłał już w każdym miesiącu ponad 250 tys. linii zamówień, a w październiku przekroczyliśmy 80 tys. paczek. Rok temu było to niecałe 60 tys. Tymczasem średniomiesięcznie w 2016 roku prognozujemy 100 tys. paczek, rok później już 150 tys. – powiedział Maciej Posadzy, Wiceprezes Zarządu TIM SA.

- Historia jest ważna, przyszłość jest ciekawsza – Prezes Folta przypomniał zebranym na zakończenie tej części konferencji swoje słowa z 2013 r. tl_files/klienci/nowy/TIM/16.11_tim_3.jpg

Druga część spotkania miała odmienny charakter. Była to wspólna konferencja spółek A-T, Kaczmarek Electric oraz TIM. Powód? Firmy te właśnie podpisały porozumienie o powołaniu wspólnej grupy zakupowej. Ma przynieść wszystkim trzem spółkom

- To największa grupa zakupowa w branży w Polsce, łącznie razem stanowimy około 20% rynku dystrybucji elektrotechniki. Widzimy wiele możliwości synergii, poczynając od wspólnych negocjacji warunków zakupu towarów, jak również optymalizację logistyki, spedycji czy stanu magazynowych. Co ważne, nasze firmy są liderami w swoich niszach. Jesteśmy komplementarni, nie walczymy o tych samym klientów, a wspólnie pokrywamy cały rynek – powiedział Prezes Krzysztof Folta.

Zadowolenia ze strategicznego sojuszu nie ukrywali również Cezary Kaczmarek (Kaczmarek Electric SA) i Jarmużek (P.H. A-T SA). Wspólnie z Krzysztofem Foltą (TIM SA) opowiedzieli o każdej z firm, jej pomyśle na rozwój, genezie podpisanego porozumienia oraz potencjale współpracy, a także o korzyściach, jakie mogą odnieść dostawcy wspomnianych trzech firm. Chodzi o umowy długoterminowe, większe wolumeny czy korzystniejsze planowanie produkcji.

 

Prezentacja z konferencji (wyniki finansowe)  [link]

Raport okresowy Q3 2015 Grupy TIM  [link]

 

Film o wynikach po 3Q2015


Wróć

Nasi klienci