Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

TIM, Wideo

08.09.2016

Data: 8 września 2016 r.

Miejsce: Warszawa

Tematyka: Omówienie sytuacji biznesowej i finansowej TIM SA po pierwszym półroczu 2016 oraz perspektyw na kolejne okresy

 

TIM stał się już firmą e-commerce, uniezależnioną od budowlanki

W pierwszej połowie 2016 roku TIM, wiodący dystrybutor materiałów elektrotechnicznych w Polsce, zanotował wzrost przychodów o 20% w ujęciu rok do roku, do 287,2 mln PLN. Jednocześnie odzyskał rentowność, notując 2,1 mln PLN zysku na sprzedaży (+2,2 mln PLN), 7,3 mln PLN wyniku operacyjnego (+7,5 mln PLN) oraz 5,4 mln PLN pozytywnych przepływów finansowych z działalności operacyjnej (+20,2 mln PLN). Wszystko to w sytuacji, kiedy produkcja budowlano-montażowa skurczyła się o 13% rok do roku. Jakie jest wytłumaczenie tego dysonansu?

tl_files/klienci/nowy/TIM/8.09_TIM_2.jpg- W lipcu było w budowlance jeszcze gorzej. Nie pamiętam tak złego miesiąca w historii ze spadkiem o 19% rok do roku. Dzięki zmianie modelu biznesowego w oparciu o sprzedaż wielokanałową z postawieniem na internet i e-commerce te negatywne zmiany w budowlance już nas nie za bardzo obchodzą – powiedział zebranym Krzysztof Folta, Prezes Zarządu TIM SA.

Ciekawie wygląda drugi kwartał, w którym budownictwo pogłębiało spadki, a dynamika przychodów TIM-u wzrosła kwartał do kwartału.

- Obalamy również mit, że walczymy na rynku tylko ceną. Wzrosły bowiem nasze marże, gdyż potrafimy sterować sprzedażą. W tradycyjnym modelu nie udawało się tego dokonać pomimo 25 lat nieustannych prób – stwierdził Krzysztof Folta.

Dynamiczne wzrosty przychodów i zysków TIM-u to zasługa e-commerce, mającego ważne miejsce w obecnym modelu biznesowym TIM-u.

- Rynek e-commerce B2B, czyli główne środowisko TIM-u, to najszybciej rozwijający się sektor biznesu. W sześć lat prognozowany skok tego rynku w Polsce to 60%, co przekłada się na wzrost o 129 mld zł. Rynek e-commerce B2B jest jednocześnie 8 razy większy niż rynek B2C. To pokazuje ramy, w jakich TIM będzie się rozwijał – podkreślił Prezes Folta.

Już około 70% sprzedaży TIM realizuje poprzez kanał internetowy, co w przypadku sektora B2B należy uznać za poziom optymalny.                                                                                                                          tl_files/klienci/nowy/TIM/8.09_TIM_3.jpg

- Już 25 tys. osób odwiedza naszą stronę internetową w ciągu doby. To niezwykle cenny kanał informacyjny, przekładający się na sprzedaż. Nasza konwersja to jednocześnie wysokie 8%, a w miesiącu mamy aktywnych około 8 tys. klientów. Inwestujemy nadal w automatyzację logistyki, a nasze centrum dystrybucyjne już teraz jest w stanie obsłużyć dziennie 17 tys. linijek zamówień oraz  900 cięć kabli i przewodów – powiedział Prezes Krzysztof Folta.

- Potencjalny zakaz handlu w niedzielę, o którym dyskutują obecnie politycy, byłby dla nas neutralny, ponieważ w weekend jedynie zbieramy zamówienia, a formalna sprzedaż i wysyłka odbywa się wyłącznie w dni robocze – dodał Prezes TIM-u.

Należy zauważyć, że rośnie zarówno liczba klientów TIM-u, jak również oferta produktowa spółki (około 140 tys. indeksów produktowych, z czego połowa dostępna na magazynie) i efektywność na pracownika. Spółce udaje się sterować sprzedażą, konsekwentnie najmocniej zwiększając sprzedaż produktów wysokomarżowych. Na rekordowo niskim poziomie – poniżej 2% - utrzymują się należności przeterminowane powyżej 30 dni.

- Wiemy nie tylko, jak sprawić, aby klienci kupowali od nas, ale wiemy również jak sprawić, aby nasi kontrahenci regulowali faktury i do tego w terminie – powiedział Prezes Folta.

Podkreślił też, że TIM pomimo udostępnionych przez banki linii kredytowych i faktoringowych nie korzysta z możliwości finansowania długiem, a dynamiczny rozwój finansowany jest w całości ze środków własnych.

 

LINKI:

Informacja prasowa -> link

Prezentacja z konferencji -> link

Raport okresowy za I półrocze 2016 (skonsolidowany) -> link

 


Wróć

Nasi klienci