Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

TIM, Wideo

24.11.2016

 

Data: 24 listopada 2016 roku

Miejsce: Warszawa

Temat: Omówienie sytuacji biznesowej i finansowej TIM-u po Q3 2016 oraz perspektyw na kolejne okresy

 

TIM zdobywa nowe szczyty, a Prezes Folta jest „Liderem Jutra”

TIM, wiodący dystrybutor materiałów elektrotechnicznych, ma za sobą bardzo udane trzy kwartały 2016 roku. Szczególnie na tle sytuacji w branży budowlanej, od której jeszcze nie tak dawno był w pełni uzależniony. Szerzej o rezultatach TIM-u można przeczytać tutaj  [link].

Jednym z celów TIM-u przy realizacji pionierskiej w branży i niezwykle odważnej zmiany modelu biznesowego było odstrojenie od cyklicznej branży budowlanej. W dużym stopniu już się to udało. Podczas gdy produkcja budowlano-montażowa skurczyła się w okresie I-III kw. 2016 r. o 15%, o tyle przychody TIM-u wzrosły, jak wcześniej wspomniano, o 18% rdr. Jeszcze większe wrażenie robi skala przeterminowanych należności, a właściwie jej brak.

- Podczas gdy zmorą branży budowlanej są zatory płatnicze, szczególnie w czasach dekoniunktury, TIM notuje rekordowo niskie wskaźniki przeterminowanych należności powyżej 30 dni. Na koniec września to zaledwie 1,4% wartości należności – podkreślił Krzysztof Folta, Prezes Zarządu TIM SA.

Patrząc na wzrost sprzedaży kluczowe wydaje się to, że najmocniej rośnie sprzedaż najbardziej rentownych towarów - wzrosła o 30% rdr, towarów średnio marżowych – o 26%, a najmniej marżowych – o 7%. tl_files/klienci/nowy/TIM/24.11.2016_tim_2.jpg

- Zawsze marzyłem, żeby móc sterować sprzedażą, tym, co chcą kupować klienci. W poprzednim, tradycyjnym modelu, wszelkie próby nie przynosiły efektów. W nowym hybrydowym modelu, opartym w dużym stopniu o e-commerce, robimy to, co było moim marzeniem – powiedział Prezes Folta.

Zaznaczył, że na wyniki samego trzeciego kwartału, najgorszego w tym roku, wpływ miały dwa podstawowe czynniki.

- Spadek marży procentowej to efekt reakcji uczestników rynku na sytuację, jaką zastali po sezonie urlopowym. Z kolei podwyższone odpisy na likwidację towarów wynikają z trwającego procesu inwentaryzacji ciągłej przy przenoszeniu tymczasowej części magazynowej pod namiotami do nowej powierzchni naszego centrum dystrybucyjnego w Siechnicach. To czyszczenie historii powinno zakończyć się w czwartym kwartale – powiedział Prezes Folta.

Spółka rozpoczęła w III kw. korzystanie z rozbudowanego dla niej przez zewnętrznego dewelopera (z 10 tys. mkw do 40 tys. mkw) centrum dystrybucyjnego. Najemcą, płacącym od sierpnia br. 130 tys. EUR czynszu miesięcznego, jest powołana przez TIM spółka 3LP. TIM rozlicza się z nią na bazie zrealizowanych linijek zamówień. Logistyka stała się więc dla TIM-u jednostkowo całkowicie kosztem zmiennym.

- Cel, jaki na najbliższe kwartały postawiliśmy przed 3LP, to finalizacja umów na obsługę logistyczną dla klientów zewnętrznych, aby w ten sposób pokryć koszty stałe logistyki grupy. W 2017 roku 3LP powinna być już rentowną spółką, to jest czarny koń w grupie kapitałowej – powiedział Krzysztof Folta.

Patrząc na całą Grupę TIM, należy zauważyć poprawę przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej przy rozszerzaniu asortymentu i wzroście sprzedaży.

- Firmy bankrutują nie z powodu braku zysków, ale przez brak gotówki. My potrafimy ją generować. Co więcej, rozwijamy działalność praktycznie bez kredytów, zadłużenia. Mamy podpisaną jedynie „awaryjną” linię kredytową – podkreślił Prezes Krzysztof Folta.  

Czy TIM w ogóle nie widzi u siebie skutków bardzo słabej sytuacji w budownictwie, gdzie – wg Prezesa Folty – kolejne 2 kwartały powinny być również na 15-20-procentowym minusie rok do roku?

tl_files/klienci/nowy/TIM/24.11.2016_tim_3.jpg- Nieco zmniejszyła się średnia wartość linijki zamówienia i w tym sensie widzimy recesję, co zresztą skutkuje jednostkowo w TIM-ie relatywnie o kilka procent wyższymi kosztami logistyki na linijkę, ale nadrabiamy to mocnym wzrostem liczby realizowanych linijek zamówień – powiedział Prezes TIM-u.

Dla spółki niezwykle ważny jest e-commerce, który w optymalnej strukturze sprzedaży powinien odpowiadać za 70-80% przychodów TIM-u, będąc głównym kanałem w strategii wielokanałowej sprzedaży spółki. W okresie I-III kw. br. udział sprzedaży online w przychodach to 70,3%.

- Ze względu na wysoki udział sprzedaży w internecie przychody TIM-u mają podobną strukturę do przychodów spółek handlu detalicznego. Jesteśmy tutaj jak retail – powiedział Prezes Folta.

We wrześniu br. średnia sprzedaż przez sklep TIM.pl na dzień roboczy miała wartość niecałych 1,8 mln zł. Celem TIM-u jest uzyskanie dziennej sprzedaży w 2017 roku powyżej 2 mln zł.

TIM i Prezes Folta są laureatami wielu nagród, a zakończona sukcesem zmiana modelu biznesowego TIM-u budzi podziw ekspertów. Także w ostatnich tygodniach. W konkursie Menedżer Roku Branży Elektrotechnicznej („Rynek Elektryczny”) Krzysztof Folta został 8 listopada be. laureatem w kategorii „Hurtownia” za śmiałość przełamywania starych nawyków i ciągły rozwój dystrybucji.

- Najważniejszą nagrodą jest dla mnie podwójna nagroda przyznana przez ICAN Insitute, wydawcę magazynu Harvard Business Review Polska, w ramach nagród przyznanych z okazji 20-lecia swojego istnienia  – podkreślił Prezes Folta.

17 listopada br. Prezes Krzysztof Folta został wyróżniony tytułem „Lider Jutra” w kategorii Lider Zmiany. Otrzymał również nagrodę specjalną „za niezłomność we wprowadzaniu swojej firmy w erę rewolucji cyfrowej”.

 

Linki:

Prezentacja z konferencji:  link

Informacja prasowa:  link

Sprawozdanie okresowe Grupy TIM SA za Q3 2016:  link

 

 

Wróć

Nasi klienci